Som vanligt en massa matcher i helgen men den här gången blir det inget djupdyk utan mest en snabbgenomgång:

 

LÖRDAG 18/3

Älvsborg FF (division 3) – Gunnilse IS (division 3) 2-1

Stenkullen GoIK (4A) – Hovås Billdal IF (5B) 7-1

FK Kozara (4A) – Hisingsbacka FC (division 3) 2-2

Mölnlycke IS (4B) – IK Virgo (division 3) 0-1

Önnereds IK (6C) – Pushers BK (6A) 4-1

Slottsskogen/Godhem IF (7B) – Fotö GOIF (7A) 4-3

Götaholm BK (6A) – Rambergets SK (6B) 5-1

Finlandia Pallo AIF (5B) – FC Komarken (5A) 3-5

Floda BoIF (4A) – Alingsås IF (division 3) 2-2

Lunden Överås BK (4A) – IFK Björkö (4B) 3-1

Partille IF FK (4A) – Kungsladugårds BK (5B) 2-2

Gunnilse IS (juniorlag) – Sveakurd FC (6A) 6-1

Hönö IS (6C) – Jonsereds IF (4A) 4-3

IK Zenith (5A) – Hälsö BK (6D) 3-0

SKIF Semberija (4A) – Lärje-Angereds IF (division 3) 3-1

Balltorps FF (5B) – Kållered SK (4B) 0-4

Björndammens BK (5A) – Hisingen FC (5A) 6-0

Croatia Göteborg (6A) – BK S:T Jakob (6B) 3-2

Härryda IF (5B) – Mölnlycke IF (4B) 1-6

IF Väster (4B) – Askims IK (division 3) 5-2

Älvängens IK (5A) – Nol IK (4A) 1-2

Öckerö IF (4B) – Gårda BK (4A) 3-2

Öjersjö IF (5A) – Styrsö BK (5B) 5-4

Bjurslätts IF (6D) – Tollereds IF (6A) 2-0

FTU (6D) – Solängens BK (6B) 3-2

Kortedala IF (division 3) – Östsiden IL (Norge) 1-3

Nödinge SK (7A) – Hemsjö IF (division 6) 3-4

Sandarna BK (6C) – FC Linné (5B) 5-2

Proletären FF (6B) – Solväders FC (6C) 3-4

Brämaregårdens FC (6C) – Bergsjö IF (6A) 3-3

Romelanda UF (5A) – Eriksbergs IF (4B) 0-4

Utbynäs SK (5A) – KF Velebit (4B) 2-2

Chalmers Studentkårs IS (7B) – Göteborgs SIF (6B) ?

Gamlestaden FF (6A) – Backatorp IF (6D) 4-6

 

SÖNDAG 19/3

Härryda IF (reserv) – Käringöns FC (7B) 1-2

Landala IF (6B) – Azalea BK (7B) 1-1

Andalus IF (7A) – Angered KIF (6C) 2-3

BK Skottfint (7B) – Fröjdens FK (6C) 0-4

Diseröd SK (6D) – Rödbo IF (7A) 8-0

Sjövalla FK (6B) – Bergums IF (6A) 4-1

Menisken IF (7B) – AIF Göteborg (6C) 3-0

 

Det var som vanligt några resultat som stack ut mer än andra. 4A-laget Stenkullen GoIK krossade 5B-laget Hovås Billdal med hela 7-1 och till och med Johan Hedström gjorde mål för GoIKen!

Intressant möte när två möjliga topplag i våra två division 5-serier gjorde upp. Finlandia Pallo AIF (5B) ledde med 3-0 redan efter tjugo minuter mot 5A-laget FC Komarken men FCK vände och vann med 5-3!

Hönö IS (6C) tog en fin seger över 4A-laget Jonsereds IF med 4-3. JIF hade dock en tung fight i onsdags i Östra Cupen mot Lunden Överås BK (vinst efter straffar) och känslan är väl att en hel del gubbar därifrån vilades mot Hönö.

Det känns som några av våra division 3-lag inte riktigt är i fas inför säsongen. Lärje-Angereds IF föll mot 4A-laget SKIF Semberija med 1-3 och Askims IK (som vann 4B 2016) föll med hela 2-5 mot IF Väster (4B).

Hisingen FC är nykomlingar i 5A efter att ha vunnit 6D ganska överlägset förra säsongen och laget har dessutom visat fin form på försäsongen hittills (med bra spel i Hisingsmästerskapen). Det blev dock en 0-6 förlust mot blivande seriekollegorna Björndammens BK!

Sandarna BK lär få behålla favoritskapet i 6C. Igår blev det 5-2 mot 5B-laget FC Linné.

 

/Rasta