Inte mindre än fyra sköna 6A-intervjuer: Tollereds IF:s Anders ”Lillis” Danielsson, Bergsjö IF:s Victor Calming, Bergums IF:s Jacob Karlsson Casimiro och Götaholm BK:s Joel Akre!

 

Vi börjar med TIF:s Danielsson:

Hur är känslan så här inför premiären?

Svårt, dålig uppslutning på träningar/matcher.

Hur skulle du sammanfatta matcherna under försäsongen och vad tar ni med er in i säsongen och vad behöver ni förbättra?

Katastrof ingen uppslutning där heller, dålig försäsong!

Hur är den egna formen?

Värre än Clint Hill samma ålder men gubbvad…

Hur är läget i truppen med spelare ut eller in? Är det några övergångar du vill lyfta fram?

Ny målvakt sen är det mindre än vanligt med folk.

 Vad säger du årets serie? Vilka lag får vi se i toppen och var återfinns ni?

Jag tror det blir jämnare än vanligt vi hamnar nog i ingenmansland typ QPR.
Är det några andra lag, spelare eller serier du vill lyfta fram säsongen 2017?

Räknas QPR så tror jag nästa säsong kan bli spännande!

_______________________________________________________

 

Vi fortsätter med BIF:s Calming:

Hur är känslan så här inför premiären?

Känslan inför premiären är god! Vi har alla spelare friska förutom några små skavanker och två stycken som åker utomlands och missar första matchen. Ska bli skönt att spela om poäng, det brukar höja intensiteten några steg ytterligare. Äntligen seriepremiär!

Hur skulle du sammanfatta matcherna under försäsongen och vad tar ni med er in i säsongen och vad behöver ni förbättra?

Vi började inte så bra mot Götaholm första matchen stryk 0-4 men har efter de gått från klarhet till klarhet och vi har dom senaste matcherna spelat rätt så bra och fick avsluta med en skön 3-0 seger i genrepet mot Bergum i lördags. Vi tar med oss vinnarattityden som vi haft dom senaste matcherna. Sen har vi såklart en del kvar att jobba på men jag är inte alls orolig, vi börjar förstå och hitta varandra mer och mer. man ska inte glömma att hälften av gubbarna är nya inför iår.

Hur är den egna formen?

Min egna form är påväg uppåt, gjorde mina första 90 i lördags efter att ha varit skadad nästan hela försäsongen, så de var gött att få en match i kroppen innan seriestarten.

Hur är läget i truppen med spelare ut eller in? Är det några övergångar du vill lyfta fram?

Vi tappade ett gäng till Semberija och två stycken till Utbynäs, sen har vi tappat några till men har ingen ny klubbadress på dom. Sen har vi fått in 7-8 stycken nya som jag tycker alla gjort de bra på försäsongen och smällt in väldigt bra i gruppen! Har ingen koll alls på övergångar i 6A så får passa på den.

Vad säger du årets serie? Vilka lag får vi se i toppen och var återfinns ni?

Har som sagt jättedålig koll på 6:an så har ingen aning om lagen förutom dom två vi har mött Götaholm/Bergum som jag tycker håller bra nivå. Kommer bli många tuffa matcher. Jag tror och hoppas vi kan vara med där uppe och slåss om en plats tillbaka till 5:an, sen om vi kan göra de redan i år de får vi se! Både klubben och spelarna vill ta sig tillbaka så fort som möjligt! Sen kommer de givetsvis bli jättetufft, och de gäller att alla spelare håller sig friska hela säsongen för att de ska vara möjligt!

Är det några andra lag, spelare eller serier du vill lyfta fram säsongen 2017?

Kommer följa 6A en del såklart! Sen är de alltid kul o följa 5:an och 4:an. Kul att de äntligen är igång igen!

_________________________________________________

 

Dags för Bergums nyförvärv Karlsson Casimiro:

Hur är känslan så här inför premiären?

Jag har en grym känsla, känns som att vi har något riktigt bra på gång. Vi är ett ungt och hyfsat nytt ihopsatt lag som börjar lära känna varandra både på och utanför planen. Alla har väl börjat känna av sin roll i laget så det här kommer bli grymt !

Hur skulle du sammanfatta matcherna under försäsongen och vad tar ni med er in i säsongen och vad behöver ni förbättra?

Det har varit riktigt många toppar och dalar kan man väl säga. Första matchen börjar vi med att möta Floda från division 4 i Östra Cupen. Där vi har en matchplan som vi följer väldigt noggrant och alla gör verkligen sitt yttersta . Även om det blev förlust så äger vi mycket boll och står på oss och skapar bra lägen med lite skärpa i avslutningslägena skulle vi lika gärna vunnit den matchen. Sen har träningsmatcherna inte alls varit på våran standard nivå. Vi har gjort alldeles för många individuella misstag och inte spelat som ett lag. Men vi blickar framåt och taggar inför fredag då Partille står för motståndet.

Hur är den egna formen?

Jag själv har inte alls kommit upp till min nivå som jag vet att jag har. Har stressat i mina avslut och inte alls varit fokuserad. Så nu gäller det att visa att man ska spela för vi har hård konkurrens på alla positioner.

Hur är läget i truppen med spelare ut eller in? Är det några övergångar du vill lyfta fram?

Vi har fått in några spelare inför denna säsongen, vi är ju tre etablerade division 6-spelare från Real Maskin som kom inför denna säsongen. Sedan har vi även fått in Albin ifrån Lerums IS . Ut tror jag inte det är så många som försvunnit (laget får rätta mig om jag har fel). Jag skulle vilja lyfta fram två spelare av våra nyförvärv och det är Kalle som har börjat starkare än någonsin och är en gigant i försvaret. Jag skulle vilja påstå att när han och Atbin i vårt lag bildar mittbackspar så är dom lätt bäst i hela division 6 . Sedan har vi även Albin som är en riktig tekniker som vi kommer få stor nytta av både på innermittfältet och anfallet. Men vi är ett skönt gäng som har kul ihop både på och utanför planen så detta kommer bli en spännande säsong .

Vad säger du årets serie? Vilka lag får vi se i toppen och var återfinns ni?

Jag har inte så bra koll på dom andra lagen i serien men jag är övertygad om att vi kommer bli ett topp 3-lag.

Är det några andra lag, spelare eller serier du vill lyfta fram säsongen 2017?

Jag skulle vilja lyfta fram Gårda i division 4 som lyckades slå Qviding, det är sjukt imponerande .
En spelare som jag verkligen vill lyfta fram i mitt egna lag det är Douglas Montanen han är verkligen motorn i vårt lag och man märker att han är saknad när han inte är med , han kommer verkligen bli sjukt viktig för oss inför denna säsongen.

__________________________________________________________

Vi avslutar med Götaholms Akre:

Hur är känslan så här inför premiären?

Lite blandade känslor inför premiären. Det ska bli jättekul att komma igång men jag hade samtidigt gärna sett att vi hade fått ett par träningsmatcher till innan serien drar igång då vi har varit tvungna att gå runt på många olika spelare på grund av skador.

Hur skulle du sammanfatta matcherna under försäsongen och vad tar ni med er in i säsongen och vad behöver ni förbättra?

Det har verkligen varit upp och ned. Ett par bra matcher har blandats med några sämre. Det vi ska ta med oss är att vi ryckt upp oss och varit bättre i andra halvlek i flera matcher och spelet har sett helt okej ut stundtals. Allt går alltid att förbättra men framförallt skulle jag vilja se att vi blir lite tuffare i försvar och presspel samt att vi tar tillvara på våra chanser.

Hur är den egna formen?

Den känns helt okej, precis som för hela laget har det varit lite upp och ned under försäsongen. Nu när det drar igång på allvar är det dags att höja sig en nivå till.

Hur är läget i truppen med spelare ut eller in? Är det några övergångar du vill lyfta fram?

Centrallinjen har förstärkts med Patrik Iljin i backlinjen och Wedberg på topp. Det har varit lite skadebekymmer på försäsongen men om de håller sig hela är det bra förstärkningar. De senaste veckorna har det kommit in ett antal nya killar vilket känns bra då vi varit lite väl få. Nu har vi också lyxen att ha två målvakter!

Vad säger du årets serie? Vilka lag får vi se i toppen och var återfinns ni?

Jag har verkligen ingen koll på de andra lagen så det är svårt att säga. För våran del hoppas jag att vi ska kunna vara med och slåss där uppe. Förra året kom vi fyra och det vore kul att komma högre upp i år. Då krävs det dock att vi sitter undan skador och inte behöver ändra halva laget till varje match.

Är det några andra lag, spelare eller serier du vill lyfta fram säsongen 2017?

Som sagt så har jag dålig koll på andra lag så jag har inget särskilt att lyfta fram.

 

Bloggen tackar Anders, Victor, Jacob och Joel för att de tog sig tid och önskar alla lycka till!

 

/Rasta