Vi avslutar vårt 4A-sammandrag med de tre sista intervjuerna!

Flodas tränare Jonas Torefalk, Guldhedens Svante Möller och sist men inte minst Partilles målvakt Dennis Nithander!

 

Vi inleder med Flodas Torefalk:

En niondeplats för Floda men laget var egentligen aldrig inblandade i bottenstriden. Hur skulle du sammanfatta lagets säsong?

Jag tycker att du gör en ganska bra sammanfattning själv. Att vi aldrig riktigt var indragna i varken bottenstriden eller toppstriden färgade ganska tydligt av sig på vår säsong och i synnerhet höstsäsongen. Om en fotbollssäsong kan vara mellanmjölk, så var det precis vad 2017 var för vår del. Med det sagt, så händer det mycket spännande i föreningen i stort och framtiden för klubben Floda BoIF ska bli spännande att följa.

Utvecklades serien som du hade förväntat dig eller blev det några överraskningar?

Förutom några resultat i enskilda matcher, så måste jag säga att serien utvecklade sig ungefär som förväntat. Jag trodde nog efter våra två täta möten med Gårda i våras att de skulle sluta högre upp i tabellen.

Är det någon i de egna leden som du vill lyfta fram som varit extra viktig för laget i år?

Vi har en stomme på tiotalet spelare som är oerhört viktiga. Att lyfta fram en enskild individ bland dem blir svårt och även missvisande. Sen vill jag lyfta fram föreningens ordförande och tillika seniorlagets allt-i-allo, Thomas Holgersson. Han lägger verkligen ner ett oerhört stort arbete för att allt ska flyta runt laget.

När det gäller motståndarlagen och deras spelare, är det några du vill lyfta fram som imponerat på dig?

Det finns många kompetenta fotbollsspelare i divison 4A, men imponerad vet jag inte om jag har blivit av någon.

Om du får plocka fram ett ögonblick från säsongen vilket skulle det då vara och varför?

Svårt, men jag får nog välja att lyfta fram vår seger hemma mot Kozara för att vi där och då visade vilken högstanivå vi faktiskt besitter.

Nästan alla serier är avgjorda nu, är det några lag du gläds med eller lider med?

Jag lider med min gode vän Sebastian Chitsaz och hans Sävedalen. Ett oerhört tungt avslut på en annars mycket fin säsong.

Hur ser din fotbollsframtid ut? Är du kvar som tränare för Floda även nästa år?

Hur min fotbollsframtid ser ut återstår att se. Det som är klart är att jag inte kommer att träna Floda 2018.

Stort tack!

Tack själv!

___________________________________________________________

 

Vi fortsätter med Guldhedens Svante Möller:

Efter mycket om och men blev det till slut nytt kontrakt och en tiondeplats precis över strecket! Hur skulle du sammanfatta årets säsong?

En väldigt svåranalyserad säsong. Vi börjar riktigt bra med en fjärdeplats efter åtta omgångar vilket kändes i underkant då vi borde haft ännu fler poäng. Resten av säsongen är bara att glömma. På de resterande 14 matcherna tar vi sex poäng och det ska egentligen inte räcka för att hänga kvar. Svårt att sätta fingret på varför det blev som det blev.

Utvecklades serien som du hade förväntat dig eller blev det några överraskningar?

Kändes ganska givet att Kozara och Jonsered skulle göra upp om seriesegern med Kode och Gårda som största utmanare, så inga konstigheter där. Däremot trodde jag nog att Lunden skulle göra bättre ifrån än vad de gjorde. En positiv överraskning är väl Nol, på förhand kändes det som att de skulle vara inblandade i bottenstriden.

Hur ser du på din egen säsong?

Katastrofal. Fick delar av säsongen förstörd på grund av skada och väl på planen gjorde jag nog ingen människa glad, mer än motståndarna möjligtvis.

Är det någon i de egna leden som du vill lyfta fram som varit extra viktig för laget i år?

Hampus Wahlberg. Vår målvakt som kom in som räddaren i nöden i somras när vår ende keeper flyttade. Hampus agerade räddande ängel flera gånger under hösten när resten av laget underpresterade.

När det gäller motståndarlagen och deras spelare, är det några du vill lyfta fram som imponerat på dig?

Att Kozara lyckas efter att ha varit ett topplag i flera år är förstås bra gjort. Tror att det kommer gå bra för dem även i division 3. De har både fysiken och tekniken som krävs för att lyckas där. Sedan förtjänar även Kodes offensiv att nämnas, särskilt under hösten. Trion med Haraldsson, Anderberg och Wallén är riktigt vass.

Om du får plocka fram ett ögonblick från säsongen vilket skulle det då vara och varför?

Vill framhäva två ögonblick här. Först när slutsignalen går mot Semberija i näst sista omgången och vi har brutit en svit på fyra månader och tolv matcher utan vinst efter att ha vunnit med 3-1. Sedan även när vi efter sista matchen mot Kozara får reda på att varken Partille eller Mossen har vunnit och vi har säkrat kontraktet, en otrolig lättnad!

Nästan alla serier är avgjorda nu, är det några lag du gläds med eller lider med?

Lider med Mossen. Att efter en så poängmässigt svag säsong komma tillbaka med en heroisk upphämtning för att sedan snubbla på målsnöret måste kännas tungt. Å andra sidan är jag glad att de inte löste kontraktet, för det hade ju varit på våran bekostnad!

Hur ser din fotbollsframtid ut? Blir du kvar i GIK även nästa säsong?

Det kan jag inte svara på. I nuläget har jag varken stängt dörren för Guldheden eller nånting annat. Vi får se helt enkelt! Vill passa på att rikta ett stort tack för det arbete ni lägger ned, kvalité rakt igenom!

Stort tack!

_________________________________________________________

 

Vi går vidare med Partilles målvakt Dennis Nithander:

Efter en bra start sjönk Partille som en sten genom tabellen och det slutade till sist med en sistaplats och nedflyttning. Hur skulle du sammanfatta lagets säsong?

Målsättningen inför säsongen var ju topp-3 så att hitta ett annat ord än katastrofalt blir svårt. Visst kan man skylla på spelare som försvunnit och underpresterat, men en poäng sista nio matcherna eller var det var, går inte att förklara bort.

Utvecklades serien som du hade förväntat dig eller blev det några överraskningar?

Nej, inga direkta överraskningar i toppen, Kozara och Jonsered var favoriter och gjorde vad dom skulle. Kode trodde man väl också lite mer på. I botten däremot var väl vi och Lunden de stora besvikelserna.

Hur ser du på din egen säsong?

Hahahaha var bortrest hela januari och februari, och när jag började träna igen så lyckades jag med konststycket att slänga mig in i stolpen med huvudet före, så blev borta ytterligare några veckor. Så när det var dags för premiär så hade ja väl i princip gjort 8 träningspass sammanlagt. Lyckades ändå göra det bra dom första matcherna, (jag och Nicklas, en av våra 3 andra målvakter, delade på det då jag varit borta och han uppenbarligen inte lyckats imponera tillräckligt mycket under tiden) men veckan inför första derbyt mot Jonsered så drog jag ljumsken och var tvungen att vila ytterligare några veckor. Efter det så fanns varken orken eller motivationen att köra för fullt, samtidigt som det gick bra för Nicklas som nu blivit ohotad första-målvakt. Dock så bestämde sig Nicklas lite förvånande att lämna direkt efter uppehållet, så jag hamnade i målet igen resterande matcher där ja varvade bra spel och fina räddningar med helt horribla misstag. Efter dom inte allt för optimala förutsättningarna så ger jag mig själv en 4/10.

Är det någon i de egna leden som du vill lyfta fram som varit extra viktig för laget i år?

Sargon Gorgius tyckte jag gjorde det riktigt bra de matcherna han spela, dock var dom alldeles för få.

När det gäller motståndarlagen och deras spelare, är det några du vill lyfta fram som imponerat på dig?

Inte direkt.

Om du får plocka fram ett ögonblick från säsongen vilket skulle det då vara och varför?

Blir väl två stycken. Guldheden hemma direkt efter uppehållet, vi dominera fullständigt men fick inte in bollen i mål, tillslut gör vi 1-0 en bit in i andra halvlek efter en i mitt tycke ganska billig straff. Sen kvitterar Guldheden på sitt första och enda skott på mål. I matchens sista sekund lyckas en av våra spelare stå en meter framför ett helt vidöppet mål och rulla bollen utanför. Matchen efter mot Lunden dominerar vi lika kraftigt men det är Motståndarna som gör mål på en av deras två målchanser, samma sak där, i matchens sista spark får vi en straff. Men Lundens målvakt har absolut inga problem med att rädda den väldigt dåligt slagna straffen. Där kändes det att vi skulle gå en väldigt tuff höst till mötes. Vilket det också visades tillslut.

Nästan alla serier är avgjorda nu, är det några lag du gläds med eller lider med?

Njae, har ingen direkt koll, men jag hoppas inte att Partille åker från 6a, dock ligger dom inte så bra till inför sista omgången.

Hur ser din fotbollsframtid ut? Blir du kvar i Partille även nästa säsong?

Jag kommer avvakta fram till december innan jag tar ett beslut, sen om det blir Partille eller någon annan klubb får vi se då.

Stort tack!

Tack själv, för ditt engagemang i lokalfotbollen.

__________________________________________________________

 

Vi tackar alla för att de tog sig tid!

 

/Rasta