Bloggens gästkrönikör Magnus ”Böjen” Carlsson kollar till försäsongen hittills i trean:
_________________________________________________
IK KONGAHÄLLA – LANDVETTER. IS
V. FRÖLUNDA – KOZARA
AHLAFORS – ÄLVSBORGS. FF
JONSERED – QVIDING
HESTRAFORS – IK. VIRGO
GUNNILSE. IS – LERUM
Där har ni Premiäromgången när serien drar igång 13 april.
Lagen har nu vart igång ett tag och lirat Träningsmatcher och Cupspel (Östra, Västra, Söder, HM)
3 av lagen i serien har nått final där Landvetter IS har förlorat sin i Södercupen mot Lindome, Jonsered skall i Östra cupens final ta sig an Sävedalens IF och V. Frölunda skall möta Assyriska i finalen av Västra Cupen.
Vis av erfarenhet (17 år) som tränare så är ju försäsongs matcher inget att egentligen bli jätteexalterad av.. och nu menar jag resultaten i dessa utan det handlar ju i många fall om vilken INRIKTNING man väljer på sina träningsmatcher
# Möta kvalificerat motstånd för att få tuffa matcher och kanske ett par förluster..
# Möta mindre bra motstånd, vinna matcher & BYGGA SJÄLVFÖRTROENDE
# Rotera i truppen och låta alla få samma chans att visa upp sig.
Men nu tror jag att samtliga tränare i de 12 lagen har ganska klart för sig om vilka som är sitt lags optimala XI och väljer de sista matcherna för att finslipa och spela samman dessa…
Här kommer i alla fall en lista på vad lagen presterat fram till nu gällande tränings fighter & Cupspel:
AHLAFORS. IF
6 matcher, 3 vinster, 0 kryss, 3 förluster, 19-19
IFK U19  2-7
Lunden  5-1
Ödsmål  6-3
Kungsbacka  2-4
Askim  4-3
Velebit  0-1
ÖSTRA CUPEN: Gunnilse IS 2-1, Öjersjö 3-1, Sävedalen 1-2 (kvartsfinal)
FK. KOZARA
3 matcher, 0 vinster, 1 kryss, 2 förluster 5-11
Assyriska  0-2
Kode  2-6
Fjärås  3-3
ÖSTRA CUPEN: Bergum 1-1, Africa Utd 0-1
GUNNILSE. IS
5 matcher, 2 vinster, 1 kryss, 2 förluster
Älvsborgs FF  4-0
Alingsås  3-3
Semberija  1-3
Gårda  5-0
Qviding  2-3
ÖSTRA CUPEN: Ahlafors 1-2, Öjersjö vinst på W.O
IK. KONGAHÄLLA
3 matcher, 2 vinster, 0 kryss, 1 förlust, 6-4
Nol  1-2
Eriksberg  2-0
Donsö  3-2
ÖSTRA CUPEN: Kortedala IF 2-2, Lunden 4-1, Gårda 2-1 (kvartsfinal), Sävedalen 1-3 (semifinal)
IK. VIRGO
3 matcher, 1 vinst, 1 kryss, 1 förlust, 8-9
Guldheden  5-5
Nol  3-1
Askim  0-3
SÖDER CUPEN: Mälndal 4-0, Balltorp 5-0, Lövet Johanneberg 8-0, Lindome 0-5 (semifinal)
JONSEREDS. IF
4 matcher, 1 vinst, 1 kryss, 2 förluster, 13-15
Askim  5-5
V. Frölunda   2-4
Kållered  2-3
Hestrafors  4-3
ÖSTRA CUPEN: Nol 5-0, Syrianska 2-0, Africa Utd 4-2 (kvartsfinal) Björndammen 5-1 (semifinal)
LANDVETTER. IS
2 matcher, 1 vinst, 0 kryss, 1 förlust, 5-8
Torslanda  3-2
Stenungsund  2-6
SÖDER CUPEN. Gbg Studenter 4-0, Hällesåker 4-0, Dalen 1-0, Kållered 4-2 (straffar, semifinal), Lindome  1-2 (final)
LERUMS. IS
4 matcher, 2 vinster, 0 kryss, 2 förluster
Skoftebyn  0-3
Hisings-Backa  3-0
Öckerö  2-0
Onsala  0-3
QVIDING
7 matcher, 4 vinster, 1 kryss, 2 förluster 21-12
Ljungskile SK 1-3
Stenungsund  2-2
1FK U19  0-3
Askim  4-2
Falkäping  2-0
Lysekil  9-0
Gunnilse IS  3-2
ÖSTRA CUPEN: Götaholm 4-0, Sävedalen 1-2
V. FRÖLUNDA
6 matcher, 4 vinster, 1 kryss, 1 förlust, 13-6
Hisings-Backa  4-0
Mölnlycke  1-1
Jonsered  4-2
IFK Björkö  2-0
Kållered  2-1
GFF  0-2
VÄSTRA CUPEN: Masthugget 3-0, Argo 7-0, Sandarna 3-0, Öckerö 7-6 (straffar, kvartsfinal), Utsikten 7-6 (straffar, semifinal)
ÄLVSBORGS. FF
3 matcher, 2 vinster, 0 kryss, 1 förlust, 9-6
Gunnilse. IS  0-4
Mellerud  4-0
Hisings-Backa  5-2
VÄSTRA CUPEN: GFF 1-1, FC Linne 5-0, Önnered 4-9, Kungsladugård 5-0 (kvartsfinal), Assyriska 1-2 (semifinal)
———————————–
Noterbart är att Kozara är enda lag som än så länge inte vunnit någon match 2018, Qviding är laget (om man bortser från cupspelet) som spelat mest frekvent nämnligen 7 matcher så här långt och har 4 raka segrar de senaste matcherna.
Snart kan vi lägga den tråkiga och långa försäsongen bakom oss och jag hoppas att ett par lag i serien har ett kommande LÄGER innan seriestart att se framemot, att svetsas samman det där lilla extra innan dom stundande 22 omgångarna…