Igår lördag var det dags för finalen i Västra Cupen:

 

Västra Frölunda IF (division 3) – Assyriska BK (division 2) 1-2 (1-2)

Det var division 2-laget Assyriska BK som kopplade greppet direkt på Ruddalen. Redan efter två minuter satte Berahman Gholamerz 1-0 för ABK på straff och Daniel Albano Neves dubblade den ledningen tio minuter senare. Det blev inte heller lättare för Frölunda då Anjur Osmanovic fick rött kort i matchminut 36. Precis innan paus kunde dock Frölunda reducera. Det blev dock inga fler mål i matchen och Assyriska kan numera titulera sig Västra Cupen-mästare 2018.

Frölundas assisterande tränare Claes Klippert sa så här om finalförlusten:

”Finalen började på sämsta tänkbara sätt för oss då Assyriska lyckades skapa en situation och en straff efter dryga 30 sekunder. En säker straff gav dem ledningen med 1-0. Efter att lagen känt på varandra lite under de följande 10 minuterna efter målet så skedde ett missförstånd mellan våra spelare i uppbyggnadsfasen, vilket ledde till att en Assyriska spelare blev fri med vår målvakt och säkert kunde placera in 2-0. Mardrömsstart på finalen såklart men våra spelare försökte mana på varandra att släppa det och komma igen. Vi började komma in i det bättre och bättre när nästa motgång drabbade oss i minut 35, denna gång i form av en utvisning. Med 10 man som nu till varje pris var villiga att ta fighten därute lyckades vi få in en reducering i minut 44 genom ett inspel från höger som avlutades med ett bra mottag och avslut av Fred Jähnke, som hittat denna position i straffområdet många gånger i år. Vi gjorde inga direkta förändringar i halvlek då vi tyckte att vi genom målet hade hittat tillbaka in i matchen. Vi fortsatte att trycka på i andra halvlek och det dök upp en och annan halvchans. Desto längre halvleken led så vi gjorde vissa byten och tryckte på med fler folk i anfall, vilket gjorde att det dök upp några mindre farligheter mot vårat mål också. På slutet hade vi en del frisparkar och hörnor som med lite flyt kunde studsat mer rätt och resulterat i en kvittering, dessutom hade vi två situationer där alla med grönvit sympati skrek efter straff. Så blev det inte och i minut 93 blåste domaren av. Vi var i ärlighetens namn väldigt besvikna efter förlusten, men också stolta över vår insats då alla verkligen gav sitt yttersta för att komma tillbaka efter det tidiga tvåmålsunderläget. Vi gratulerar självklart Assyriska BK till vinsten och önskar dem lycka till i både serien och Svenska Cupen.”

 

/Rasta