Det var redan klart att Sandarna BK vunnit 5B och att Masthuggets BK åkt ur men resten avgjordes nu i helgen!

 

LÖRDAG 13/10

FC Heden – Styrsö BK 3-2 (3-0)

Ett möte på den nedre halvan av tabellen med ett nytt kontrakt i potten! Det var hemmalaget Heden som var mest taggade inledningsvis och efter en kvart hade Erik Wibel hunnit göra både 1-0 och 2-0. Innan paus hade även Morad El Amrani även fått in 3-0. Matchen var dock långt ifrån avgjord och direkt i andra kom 1-3 genom Mattias Janicijevic. Med halvtimmen kvar kom ännu en reducering (Tobias Ekman) och avslutningen blev spännande. Matchen bjöd dock inte på några fler mål och Styrsö BK kommer att spela i sexan nästa säsong!

Hedens tränare Tobias Larsson sa så här om segern och säsongsavslutningen:

”Det har varit en otroligt lång och oviss vecka inför dagens match där tankarna har pendlat mellan att vi löser detta till att vafasen en torsk och vi kan vara tillbaka i sexan. Första minuterna var lite krampaktiga och en hel del felpass och styrsö är tunga på sina fasta. Allt eftersom börjar vi komma in i det och märker att det finns ytor att laborera på bakom deras backlinje och lite hunden/katten/glassen på det så kommer våra lägen och den för dagen stekheta Wibel hugger som en kobra i boxen och får utdelning x2. Innan paus gör vi också 3-0 när Deckne lyfter in en riktigt go pastej till Morad som alltid kliver fram i de stora och viktiga matcherna, det är guld värt att veta att man har flera sådana spelare som bara blir bättre när det gäller. I halvtidsvilan snackar vi om att fortsätta spela ut och inte fega, det är alla överens om. Matchminut 46 säger det pang och vi hinner knappt nudda bollen innan styrsö har reducerat till 3-1 och matchen lever igen. 3-2 kommer snyggt på en brassespark. Där fick det räcka, vi gör lite ompositioneringar och lyckas stoppa Styrsös frammarch och kan Istället skapa en del farliga kontringar först genom Nikkilä och senare Abel som kommit in. Även Kim får ett gyllene läge men deras mittback gör en Hysénbrytning i skottläget. Matchen slutar 3-2 och det skulle också visa sig viktigt inte bara för oss utan detta resultat räddar kanske Mossen kvar i serien och Styrsö får börja om i sexan men de kommer säkerligen studsa upp på en gång om de får behålla stommen.

Jag vill jag passa på att hylla lite folk till höger och vänster.

* Först och främst samtliga spelare som kämpat på nu under hösten och räddat vårat kontrakt.

* Sponsorerna Storesafe, Gratts och First Labs AB.

*Alla som stått där i vått och torrt och stöttat oss på läktaren

* Domarna som har haft en hög nivå och som står ut med alla oss tjötrövar som ser allt till sin egen fördel

* Samtliga lag i serien som bjudit på bra fotboll

* Rasta som gör ett helt otroligt jobb med bloggen, ta aldrig detta för givet!”

SBK:s kapten Arvid Johannessen hade följande korta men träffsäkra kommentar om förlusten:

”Pissigt, nattsvart!”

Division 5-debutanten FC Heden slutade på en sjundeplats och SBK slutade elva och fick alltså lämna femman.

 

Balltorps FF – Mossens BK 2-3 (1-3)

Inför avslutningen låg Mossen elva och riskerade att åka ur för andra året i rad. För trean Balltorp fanns det fortfarande en chans att sluta tvåa och möjligen få kvala. Det var dock Mossens motivation att hålla sig kvar som såg till att laget vann. Vane målskytten Axel Sandquist gav MBK ledningen efter 17 minuter men Niclas Sandell kvitterade för hemmalaget. Innan paus hade dock Sandquist gjort både 2-1 och 3-1 för Mossen! Balltorp fick in en reducering i andra (Jens Enbom) men kom inte närmare. BFF avslutade sedan matchen och säsongen mindre snyggt med fem gula och fyra röda sista halvtimmen!

Mossens Staffan Qvarfordt sa så här om segern:

”Som så många gånger innan är det det laget som vill mest som vinner. Idag var det utan tvekan vi som var hungrigast. Jag tyckte vi hade kontroll från start. Axel gör tre mål och vi har bud på flera till. Det blir lite nerv när de slumpar in ett mål och sedan sätter en hörna, men närmare kom de inte. Det blir grinigt mot slutet och jag är osäker på om matchen avbröts för att de åkte på sitt fjärde röda kort eller om tiden tog slut. Nu hoppas vi på att lyckas hålla oss kvar i serien!”

BFF:s tränare Fredrik Magnusson sa så här om förlusten:

”Vi startar från första stund med tunga ben och noll inställning. Mossen är hetare och bättre från minut 1 och leder rättvist med 3-1 i paus. Sen gör vi bort oss totalt i slutet. Vi ber Mossen, domarna, publik och våra ungdomar som var och kollade om ursäkt.”

BFF slutade trea i årets 5B och Mossen tia. Det betyder alltså att MBK får följa kvalet till trean med största noggrannhet då det avgör om det blir respass ner i sexan, kvalspel eller nytt kontrakt.

 

IF Warta – Hovås Billdal IF 3-2 (1-0)

IF Warta hade kniven mot strupen inför sista omgången medan Hovås Billdal redan hade löst kontraktet för några omgångar sedan. Det blev till slut Warta som tog en viktig seger efter två mål av Erik Lukacs och segermålet av Sebastian Strugarevic och löser därmed nytt division 5-kontrakt!

Wartas Daniel Svensson sa så här om segern:

”Riktigt skönt! Vi hade ju en högre målsättning men alltid gött att inte åka ur serien. Har varit en säsong som gått väldigt mycket upp och ner. Inte så konstigt att vi landade kring mitten. Nu blir det skön vila och ladda batterierna för en bättre säsong 2019! Tack för er uppdatering kring alla matcher under säsongen.”

Hovås Billdals ena tränare Henrik Fryklund sa så här om matchen:

”Första halvlek är riktigt dålig från vår sida. Vi ligger för långt ifrån Wartaspelarna. Sjunker för lågt och rör oss inte på plan. Vi har tur som bara ligger under med 1-0 efter första. Albin vår målvakt gör några riktigt fina benparader. Målet gör de efter en bjudning från vår sida. I paus pratar vi om att vi måste komma högre upp i banan och börja röra på oss. I andra är det mycket jämnare och vi gör 1-1 på straff men bjuder Warta på ytterligare ett mål. Vi får en frispark långt ut som Marcus får en fin träff på och det ser ut som matchen kommer sluta 2-2. I sista minuten gör Warta 3-2. Surt. Aldrig kul att förlora sista matchen för säsongen men med tanke på att halva vårt lag var borta så är jag nöjd.”

Warta klev tack vare segern (och bättre målskillnad) om just Hovås i tabellen. Nykomlingen Warta slutade åtta och Hovås Billdal nia.

 

IF Väster – Masthuggets BK 5-0 (4-0)

Det blev en väntad seger för topplaget IF Väster mot redan klara jumbon Masthugget. 4-0 i paus blev till slut 5-0 i en match där Gabriel Cederborg svarade för ett hattrick och därmed vann 5B:s skytteliga! Övriga mål gjordes av Kristian Auken Skov och Arvid Liljedahl

Västers tränare Daniel ”Dalla” Natanaelsson sa så här om vinsten:

”Årets mest avslagna match. Masthugget höll ju onekligen inte för spel i femman denna säsong och definitivt inte med truppen till gårdagens match. Vi spelade för att säkra andraplatsen och de gjorde vi väl egentligen när Gabbe gjorde sitt första mål för dagen ganska tidigt i första. Därefter var det en sömnig match där Gabbe jagade skytteligasegern och det lyckades han ju med. Kul med hållen nolla. De var ett tag sen. En andraplats får vi vara nöjda med i och med att Sandarna var lite eller mycket bättre än övriga lag.”

Huggets Roberto Lans sa så här om matchen:

”Först och främst en stor eloge till gubbarna som ställt upp dag in och ut varje match. Idag var vi 12 pers med mig och Linus. Vi sliter i försvaret, våra försvarare idag slet som djur. Sebbe i målet gjorde räddning efter räddning. Han har varit outstandning hela säsongen! Men Väster är en två nivåer bättre, vi får börja om i 6:an.”

Väster slutar alltså tvåa och får avvakta kvalet till trean för att se om det blir kval mot Björndammens BK (som slutade tvåa i 5A) om en plats i fyran. Masthugget alltså sist i 5B och ner i sexan.

 

Kungsladugårds BK – Sandarna BK 2-1 (2-1)

KBK krönte sin formtoppade höstsäsong med att besegra redan klara seriesegrarna Sandarna med 2-1 och därmed gå obesegrade hela hösten! Sex segrar och tre kryss blev det till slut och detta räckte till en mycket fin fjärdeplats! När det gäller själva matchen var det dock Tom Martinsson Ngouali som gav Sandarna ledningen efter dryga kvarten. Innan paus hade dock Lagår’n gjort både 1-1 (August Jörnvik) och även 2-1 (Lucas Erlandson). Den andra halvan av matchen bjöd inte på några mål och KBK vann alltså. 

KBK:s Marcus Weimén sa så här om segern:

”Börjar med att gratulera Sandarna till seriesegern, mycket välförtjänt! Jämn fotbollsmatch och en schysst avslutning på årets seriespel mellan två lag som egentligen inte hade något att spela för. Sandarna gör 0-1 efter cirka kvarten på en riktigt fin omställning, detta var de bäst i serien på och bollen gick som på ett snöre hela vägen förbi mållinjen. Vi försätter kriga och gör både 1-1 på en nick i krysset (Agge) samt 2-1 på ett inspel från höger (Logge) innan halvtid. Jämnt men chansfattig andra halvlek överlag, vi tappar vårt spel efter cirka 75 vilket gör att Sandarna har lite press i slutet utan att egentligen skapa någon farlig chans. Vi går obesegrade hela hösten och är oerhört starka på Apelsinplans gräsmatta. Sedan gräspremiären i början av maj har vi släppt tre mål emot oss här (två mot Styrsö och nu ett mot Sandarna).”

SBK:s Ted Madjar sa så här om matchen:

”Ja, idag blev det en förlust tyvärr, men Kungsladugård var snäppet mer taggade än vad vi var och det är ju vad som händer om man inte är taggad till 100%. Men vi går ut och börjar matchen rätt bra med press och lite roliga kombinationer som leder till 1-0 för oss. Sen känns det väl lite som att vi tror att matchen är vunnen redan, men Kungsladugård kämpar sig in i matchen och lyckas både göra 1-1 och sedan 2-1. Vi vädrade även lite spelare som inte hade fått spela så mycket och de gjorde bra ifrån sig trots resultat! Men vi går rakryggade ur denna säsongen och blickar nu mot division 4 och hoppas på strålande resultat även där!”

Sandarna alltså seriesegrare och KBK slutade på en fin fjärdeplats.

 

Näsets SK – Härryda IF 3-1 (1-1)

Näset avslutade med hemmaseger mot formsvaga Härryda. Det var dock gästerna HIF som inledde målskyttet genom Ludvig Adlers. Innan paus hade dock Jonathan Eineskog Ekdahl kvitterat och det var även han som gav NSK ledningen tidigt i andra. Lite senare spikade Kristoffer Frantzich slutresultatet 3-1 för NSK.

HIF:s spelande sportchef Johan Jidegren sa så här om matchen:

”En tuff säsong med få spelare och en låg närvaro äntligen avklarad. Dagens match skulle bara spelas av, vi åkte ditt med 12 spelare, två av dessa målvakter, två som knappt gjort en träning i år, två som legat sjuka och en med nackspärr. Sista 20 spelar vi med nio man. Kunde helt klart blivit större siffror men bra målvaktspel och oskärpa hos Näset höll ner siffrorna. Grattis till Sandarna som gjort en riktigt bra säsong. För vår del börjar ett hårt jobb för att få ihop ett lag till kommande säsong. Men att vi slipper åka ut till Styrsö kanske gör det lite lättare iallafall 😉.”

Näset fick se sig omsprungna av formstarka Kungsladugård och slutade femma. Härryda blev sexa och får tacka sin starka vår för det då det bara blev fem poäng efter sommaren. Det står även klart att tränare Johnny Gillberg inte kommer träna HIF nästa säsong.

 

/Rasta