Då kör vi de sista intervjuerna från 5B:

 

Behzad Kurdali (Masthuggets BK), Zaya Kalasho (Näsets SK), Martin Bergvall (Sandarna BK) och Arvid Johannessen (Styrsö BK)!

 

Vi börjar med Huggets kapten Bez:

Säsongen 2018 är avslutad. Hur skulle du sammanfatta er insats?

Aldrig kul att åka ur en serie och det är ju aldrig målet så jag skulle säga att jag sammanfattar det ganska bra när jag säger att vår insats var en besvikelse och ett misslyckande.

När du tittar på sluttabellen är det några lag du tycker överraskat, positivt eller negativt?

Nej det tycker jag inte, tycker serien slutade som man förutsåg.

Hur ser du på din egen insats den här säsongen?

Besviken. Tycker att jag vart en bit ifrån det jag kan.

Är det någon medspelare som du tycker ska ha extra beröm?

Tycker de flesta ska ha beröm, vi hamnar klart sist och gör en riktigt dålig säsong. Det är inte kul att lira boll och vi tappade mycket spelare som försvann under säsongen. Men vi var några få som krigade på hela säsongen och det ska alla ha beröm för!

Finns det några lag eller enskilda spelare som du imponerats extra mycket av?

Grattis till Sandarna som vann serien välföärtjänt! Sen är det Kalasho i Näset och Gabbe i Väster som imponerat på mig.

Om du får välja ett ögonblick eller en sekvens från säsongen, vilken skulle det bli då?

Sitta vid sidan skadad och se på när vi gör en fantastisk match mot Hovås Billdal som vi vinner med 7-2 .

Det har tyvärr varit mycket stök i årets lokalfotboll, med avbrutna matcher, domare som attackeras och lag som fuskar. Hur ska vi få bukt med detta?

Har tyvärr inget bra svar på den frågan, vi får väl alla börja med att rannsaka oss själva, sen får vi ta det därifrån.

Är det några lag eller personer som du gläds extra mycket åt i årets lokalfotboll?

Glad att tvillingbroshan Nozad fick ordning på sitt knä och kunde spela i höst!

Till sist, hur ser din fotbollsframtid ut?

Orkar inte ens tänka på det just nu, vill bara vila och finna glädjen igen efter en tråkig säsong.

Stort tack!

Vill även passa på att beröma ditt arbete på bloggen. Det gör lokalfotbollen så väldigt mycket roligare. 

___________________________________________

Vi går vidare med NSK:s ena tränare Kalasho:

Säsongen 2018 är avslutad. Hur skulle du sammanfatta er insats?

Våran säsong slutade helt ok. Med lite mer tur så kanske vi hade slutat top-3 kanske till och med 1:a. Vi är nöjda men ändå inte nöjda. Får passa på att gratulera Sandarna till rättvis serieseger!

När du tittar på sluttabellen är det några lag du tycker överraskat, positivt eller negativt?

Kungsladugård får jag säga väldigt positiv överraskning andra delen av säsongen som dom gör nästan fläckfri. Förutom mot oss då 😉.

Hur ser du på sin egen insats som tränare i år? Några taktiska genidrag eller matchavgörande byten?

Det enda taktiska draget av mig som gav oss 3 pinnar var väl hemma mot Sandarna då jag gör ett snabbt byte och gör om lite på någon position och Jonathan Eineskog gör 1-0 i 83e minuten. Resten av matcherna ger jag cred till killarna som följt våran spelidé jättebra.

Är det någon i truppen som du tycker ska ha extra beröm?

Anton Örth, Victor Kalasho och Magnus Rejare har varit outstanding i år tycker jag. Har vart viktigt att ha en back, en mittfältare och en forward i bra form för oss. Sen får resten av truppen självklart mer än godkänt.

Finns det några lag eller enskilda spelare som du imponerats extra mycket av?

Förutom många av våra spelare så måste jag säga att jag är väldigt imponerad av Tom från Sandarna BK. kontroll, lugn, spelförståelse och stark centralt på plan.

Om du får välja ett ögonblick eller en sekvens från säsongen, vilken skulle det bli då?

Om jag får välja en sekvens eller ögonblick denna säsongen så skulle det vara våran vändning mot Hovås Billdal där vi ligger under med 3-2 i halvtid, vänder matchen till 7-3 för att George ger spelarna en avhyvling inför andra halvlek som han annars inte brukar göra för jag är oftast The bad cop. Kul att se han lite tuffare än vanligtvis mot våra spelare.

Det har tyvärr varit mycket stök i årets lokalfotboll, med avbrutna matcher, domare som attackeras och lag som fuskar. Hur ska vi få bukt med detta?

Att det har varit fusk och avbrutna matcher har jag inte fått uppleva i våran serie men det är fruktansvärt tråkigt att det blir så. För att få bukt på dem problemen så tycker jag man ska vara lite tuffare i bestraffning allmänt. Jag har inte själv varit en ängel men att det går så långt till avbrutna matcher är ett stort problem. Men tillsammans får vi lokalfotbollen jobba för att det ska bli mycket bättre. Vi är trots allt en del lag som faktiskt vill spela fotboll och ha roligt.

Är det några lag eller personer som du gläds extra mycket åt i årets lokalfotboll?

Det finns en del spelare och lag som jag gläds åt i lokalfotbollen men fokus är ju på Näset och jag tycker vi gör en bra säsong och om man tittar från förra året så är det en klar förbättring.

Till sist, hur ser din fotbollsframtid ut?

Jag hoppas att jag och George kan fortsätta jobba ihop och vi är ju Näset SK ledare nästa år också som det ser ut som.

Stort tack!

Tack bloggen för i år! Väldigt härligt att ni fortsätter köra.

________________________________________________

Dags för Sandarnas Bergvall:

Säsongen 2018 är avslutad. Hur skulle du sammanfatta er insats?

Inleder och avslutar serien med förlust. Däremellan påminde säsongen mycket om fjolåret även om det var något tightare resultat i de flesta matcherna. Missade själv i princip hela vårsäsongen pga. utlandsstudier, men utifrån rapporter och filmklipp från instagramkontot Sandarnabkofficial var väl just våren vår bästa period. Det gav oss ett fint försprång inför hösten vilket var välbehövligt då spelet stundtals haltade under sista halvan.

När du tittar på sluttabellen är det några lag du tycker överraskat, positivt eller negativt?

Är ju inte från Göteborg så har lite dålig koll på lagen här. Vad jag förstod på förhand skulle Väster vara starka och jag tyckte det gick att se mycket individuell kvalité där. Tycker även att Heden gjorde starka insatser mot oss och är förvånad att de inte kom högre upp så här i efterhand. Att Masthugget ofta verkade sakna folk och i slutändan hamnade sist var väl det jag blev mest förvånad av.

Hur ser du på sin egen insats den här säsongen?

Väldigt märklig säsong för egen del. Spelade bara de tre första matcherna på våren och det var först i den tredje mot Masthugget som jag kände att formen infunnit sig. Kom sedan tillbaka på sommaren och inledande höstmatcher blev lite som en andra försäsong. Efter ett par matcher var jag inne i det och då bidrog jag med några mål och ett gäng assist i vart fall.

Är det någon medspelare som du tycker ska ha extra beröm?

Tycker att Micke Johansson förtjänar att lyftas fram. Han gör skillnad med sina löpningar i djupet. Sen är det ju en bonus att han dunkar dit bollarna i klykan med. Alltid bra.

Finns det några lag eller enskilda spelare som du imponerats extra mycket av?

Blixt i Hovås Billdal var skoningslös under vårens möte. Där var det allsvensk klass i attityden och fötterna var snabba med.

Om du får välja ett ögonblick eller en sekvens från säsongen, vilken skulle det bli då?

Hemmasegern mot Väster som slutade 4-0 på ett stormigt Gröna vallen. Vet att ett par andra matcher ställdes in den kvällen och så här i efterhand är man ju nöjd med att den blev av. Trots vädret tog sig en hel del publik dit vilket var extra fint.

Det har tyvärr varit mycket stök i årets lokalfotboll, med avbrutna matcher, domare som attackeras och lag som fuskar. Hur ska vi få bukt med detta?

Att lag har fuskat har jag dålig koll på. Men gällande domarfrågan och avbrutna matcher så måste varje förening vara tydlig med sin policy för vad som gäller kring uppförande på och kring en fotbollsplan. Om spelare/ledare/publik missköter sig så måste man ta i problemet. Sen tycker jag varje spelare ska rannsaka sig själv och dra ner på kritiken mot domarna. Det kan skapa en onödigt hetsig stämning och små saker riskerar att eskalera.

Är det några lag eller personer som du gläds extra mycket åt i årets lokalfotboll?

Svårt att säga, har ju ingen direkt anknytning till andra lag då jag bara bott här några år. Men jag är glad att Magnus Wislander fortfarande snörar på sig fotbollsskorna. Det är alltid fint med lite gamla legendarer.

Till sist, hur ser din fotbollsframtid ut?

Det blir till att följa med Majornas Milan upp i fyran. Finaste föreningen jag spelat för!

Stort tack!

___________________________________________

Vi avslutar med Styrsös kapten Johannessen:

Säsongen 2018 är avslutad. Hur skulle du sammanfatta er insats?

Urusel, katastrof om man ska vara ärlig. Jag tycker att vi har ett lag för och vara med och fightas i toppen av tabellen men istället åker vi ur. Vi har saknat målvakt under hela säsongen och detta har inneburit att vi fått ställa lite olika utespelare, detta har inneburit många poängtapp i min mening (credd till dom som ställt upp som keeper, då jag vet hur tråkigt det vart för dom) men det är inte därför vi åker ur heller, vi har helt enkelt vart för dåliga iår!

När du tittar på sluttabellen är det några lag du tycker överraskat, positivt eller negativt?

Tabellen ser väl ut ungefär så som jag tänkte innan säsongen dock med oss som negativ överraskning. Lagårn överraskat positivt då jag inte kunde se framför mig att dom skulle plocka så många poäng som dom gjorde i slutändan!

Hur ser du på sin egen insats den här säsongen?

Min säsong har vart okej, inte mer inte mindre. Missat en del viktiga matcher pga skador som jag är lite besviken över!

Är det någon medspelare som du tycker ska ha extra beröm?

Jag tycker det är svårt och berömma spelare när man åker ur en serie, men de som ställt upp och dragit på sig handskarna under säsongen ska verkligen nämnas. Sedan har vi Axel som kanske inte spelar sådär jättemycket men han tar rejäla kliv varje träning och kommer bli viktig i många år framöver.

Finns det några lag eller enskilda spelare som du imponerats extra mycket av?

Sandarna och Väster är väl de lagen som imponerat på mig i år, tydliga spelidéer och väldigt vägvinnande fotboll. Tom i Sandarna är absolut seriens bästa spelare och är den som imponerat på mig med sin kraft och sitt spelsinne!

Om du får välja ett ögonblick eller en sekvens från säsongen, vilken skulle det bli då?

Det mesta från säsongen har vart ganska tråkigt så det är svårt och komma på något, men något som sitter på näthinnan är Christoffers glidtackling i sista omgången mot Heden som hade gjort självaste Glenn Hysén avundsjuk.

Det har tyvärr varit mycket stök i årets lokalfotboll, med avbrutna matcher, domare som attackeras och lag som fuskar. Hur ska vi få bukt med detta?

Jag tror att förbundet borde börja med mycket hårdare straff, tror det är det enda som kommer att fungera!

Är det några lag eller personer som du gläds extra mycket åt i årets lokalfotboll?

Gått dåligt för alla lag i södra och Frölunda missade kvalet upp så jag kan inte komma på något direkt faktiskt.

Till sist, hur ser din fotbollsframtid ut?

Nu blir det som en liten nystart i division 6 med SBK, så vi får kriga och hoppas att vi kan vara tillbaka i div 5 så snart som möjligt.

Stort tack!

 

Bloggen tackar självklart Behzad, Zaya, Martin och Arvid för att de tog sig tid! 

 

/Rasta