Vi kör på med lite fler intervjuer från våra division 7-serier:

7B-laget Partille IF SC:s Freddie Jillesjö, Proletären FF:s (7C) målvakt Rasmus Hansson, Hermansbys (7C) Marco Strandberg och Rödbo IF:s (7C) Fredrik Strömberg!

 

Vi inleder med PIFSC:s Jillesjö:

Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

Vi inledde ju serien på bästa möjliga sätt med storseger hemma mot Gunnared i premiären och allt kändes på topp. Men kanske gick det lite för bra i den matchen. För sen dess har vi bara radat upp förluster och allt känns som säsongen 2018 igen med alldeles för lite folk på träningar och matcher vilket i sin tur lett till många storförluster. Möjligen vaggades vi in i falsk övertro på oss själva efter premiärsegern men för att sammanfatta så har vårsäsongen varit tuff, minst sagt, åtminstone resultatmässigt. Min egen vårsäsong är, precis som lagets, en besvikelse hittills.

Hur ser du på serien i stort? Några lag som överraskat positivt eller negativt?

För egen del tycker jag det är högre kvalitet på lagen överlag än vad jag hade väntat mig. Efter sex säsonger i 6:an tänkte jag väl att vi skulle klara oss bättre resultatmässigt än vad vi gjort hittills i år. Det är flera lag som hade klarat sig på övre halvan av division 6 utan problem. Croatia är utan tvekan seriens bästa lag och hör hemma ett eller två snäpp upp i seriesystemet med sin nuvarande trupp. Måste också nämna att det är tråkigt med så få lag i serien, det blir ibland väldigt långt emellan matcherna.

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

Hos oss räddades vår existens egentligen utav ett par, tre nyförvärv i vintras. Utan de tillskotten har jag svårt att se hur vi hade kunnat ha ett ”slagkraftigt” lag i seriespelet i år. Ska jag nämna någon vid namn är det vår nya målis Julius som har den otacksamma uppgiften att trots flera kanonräddningar per match ändå få plocka 3-4 bollar ur nätmaskorna nästan varje match.

Bland motståndarna hade jag svårt att hålla koll på Croatias Mikail Sepahi när han gjorde alla fyra målen mot oss i 0-4-förlusten i imponerande stil.

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

Nej.

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Att försöka locka fler folk till träningar och matcher vilket kommer leda till bättre resultat och prestationer i seriespelet. Då behöver vi inte krokna i slutet av varje match och vi slipper hamna sist i den sämsta divisionen. Vi ska inte bli sämst i stan! Men med tanke på att vi är ett klassiskt höstlag är jag inte särskilt orolig.

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

Jag tycker det hade varit lite kul att möta Öjersjö igen. Men eftersom vi inte verkar gå upp så får jag väl hoppas på att de åker ur. 😉.

Stort tack!

 

Vi fortsätter med PFF:s burväktare Hansson:

Dags för lite sommaruppehåll! Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

Första halvan av säsongen har varit väldigt upp och ner, vi ligger inte jättebra till i tabellen men finns ändå en del positivt att ta med, vårt spel utvecklas och det känns definitivt som att viljan är där för att förbättra och bygga på en bra grund som vi har.

Hur har din egen vårsäsong varit?

Min egen säsong hittills har varit precis som vårt lags, upp och ner, en del bra matcher och har känts härligt att vara tillbaka på planen efter 2 års uppehåll. Gäller bara att finslipa min egen förmåga lite!

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

I vårt lag tycker jag definitivt våra två Cristian visat väldigt bra förmågor på mittfältet och mittbacken, som båda har mer erfarenhet och agerar som ledarfigurer för ungdomarna i vårt lag. Var även väldigt imponerad av en offensiv mitt i AIF som var väldigt talangfull (har tyvärr inte namnet på honom).

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

Kan ju inte svara något annat än vår vändning häromveckan, från 1-6 underläge till 7-6. Har fortfarande svårt att beskriva vad som hände där.

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Viktigast för oss är att fortsätta jobba på det som går bra och bygga på den grunden vi har så vi kan förbättras som ett lag.

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

Gläds väldigt mycket över att det går bra för Näset SK i 5B och lider med SG97 som ligger sist i 6C. Vill att de ska gå bra för båda då de är tidigare klubbar för mig.

Stort tack!

 

Dags för HIF:s Strandberg:

Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

Poängmässigt så kanske vi skulle ha något poäng mer men vi har vunnit några matcher som vi kanske inte skulle, förlorat några som vi skulle vunnit så det känns ändå som en rättvis placering. Annars får man sammanfatta att detta är säsongen som juniorerna får ta klivet upp och spela, starkt av vår tränare Jonnie som väljer våra juniorer framför äldre spelare som var med förr men är tillgängliga om det skulle krisa med folk.

Hur har din egen vårsäsong varit?

Började säsongen med lite brist på motivation men den kom tillbaka efter ett positionsbyte (mittback->ytterback) och att vi faktiskt fick lite mer konkurrens om platserna. Känner dock fortfarande att jag kan bidra och ställer väl till det en del fortfarande för motståndarna på fasta situationer och tror nog att det kommer att bli några fler mål till på hörnor och frisparkar framöver.

Hur ser du på serien i stort? Några lag som överraskat positivt eller negativt?

Förvånansvärt många lag som försöker rulla boll men inget lag som står ut varken positivt eller negativt. Finns mycket att jobba på i markeringsspelet på fasta situationer hos de flesta lagen men annars tycker jag det är ganska gött tjöt med lite smågnabb, så som det ska vara.

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

Jag vill höja alla domare i denna serie, de får utstå väldigt mycket negativa saker men de står ändå där och blåser i den där visselpipan match efter match så vi andra avdankade spelare till unga juniorer som vill ta klivet upp i högre divisioner ändå kan få spela detta spelet som kallas fotboll. En eloge till domarna.

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

De få vinster som vi har tagit, då vi verkligen har kämpat för varandra i slutet av matcherna.

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Att vi kommer på träningarna så att det blir konkurrens om platserna, tempot ökar och att alla slår på vinnarskallen. Juniorerna tar ytterligare ett steg så att vi kan bli ett lag att räkna med 2020.

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

BK Skottfint ligger mig alltid varmt om hjärtat och det verkar som de har hittat tillbaka till en stabil mittenplats i 6an igen efter omstarten i 7an.

Stort tack!

 

Vi avslutar med RIF:s Strömberg:

Dags för lite sommaruppehåll! Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

Katastrof får väl bli beskrivningen. En pigg start med fem poäng på tre matcher följdes av stryk, stryk och åter stryk. Vi har saknat folk den del matcher, men det är ett problem alla lag har i de här divisionerna, så det duger inte som ursäkt.

Hur har din egen vårsäsong varit?

Rent spelmässigt får andra bedöma, men jag har fått bukt på mina återkommande skadeproblem vilket är kul.

Hur ser du på serien i stort? Några lag som överraskat positivt eller negativt?

Positivt är det Hjuvik helt klart, ett gött gäng som verkar ha fått in några tunga gubbar i år och har gått väldigt bra. Ett roligt lag att möta också. Negativt får bli oss själva tyvärr.

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

Sunny Johansson Wong i Pushers är en eller två nivåer vassare än övriga i den här serien och helt klart den jobbigaste spelaren jag har (försökt) försvara mot.

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

Premiärsegern på Bravida var magisk.

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Att vi återfår tron på oss själva och börjar spela som ett lag igen. Jag tror inte det är så lång borta som det kanske känns ibland: Några få strukturella förändringar samt att vi håller igång under sommaren så tror jag vi kan vända detta.

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

Kul att Ytterby (min moderklubb) har fått stopp på kollapsen och verkar klättra igen.

Stort tack!

 

Bloggen tackar självklart Freddie, Rasmus, Marco och Fredrik för att de tog sig tid och passar på att önska alla en trevlig sommar!

 

/Rasta