Dags för lite 4A-intervjuer och vi börjar med följande kvartett:

 

Markus Anderberg (Kode IF), Patric Andersson (Lerums IS), Nicklas Sernevall (Guldhedens IK) och Niclas Elving (Nol IK)!

 

KIF:s Anderberg är först ut:

Dags för lite sommaruppehåll! Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

Resultatmässigt får det väl anses ganska bra. Vi har vunnit 10 av 14 matcher. Men egentligen kan jag inte med gott samvete säga att prestationen över dessa 14 matcher förtjänar ett finare sammanfattat omdöme än klart godkänt. Det är högt och lågt hela tiden. Vi har ju släppt in så mycket mål att man på goda grunder kan argumentera för att vi borde åka ur. Jag tycker dock att vi stundtals har varit nära att hitta en för oss sällsynt stabilitet. Det känns som att vi är något på spåren, men vi har mycket kvar att jobba med. Det finns inte särskilt mycket att luta sig tillbaka och vara nöjd över. Man får väl någonstans ha den goda smaken att bedöma spelare efter deras förmågor och förutsättningar och nuvarande nivå etc. men jag tycker inte det är speciellt många i vårt lag som hittills gjort en bra eller rentav mycket bra säsong. Vi gör det okej, vilket i och för sig tydligen har räckt en bra bit. Och mer bör man kanske inte heller begära.

Hur har din egen vårsäsong varit?

Ungefär som lagets. Jag har varit nöjd med några matcher, men fortfarande helt klart några för få. Det som jag ofta väljer att fokusera på är att jag har haft en relativt bra fysisk status, vilket jag är fotbollsguden tacksam för. Jag har deltagit i samtliga matcher och klivit av en (1) på grund av skada. Det snittet är jag nöjd med. Den egna prestationen som helhet är jag däremot inte nöjd med. Omkring 16 mål och 9 assist är dock helt okej för en löpare. Ett gult kort är väl ett gult för mycket, men där var det givetvis rättskiparen som tolkade aktuell situation fel. Det som jag också tar med mig från den matchen är samtliga tänder i behåll detta år. Positivt.

Hur ser du på serien i stort? Några lag som överraskat positivt eller negativt?

Jag är inte överraskad av någonting tror jag. Jag har i och för sig inga direkta förväntningar på några andra lag eftersom jag har för dålig koll på i vilket skick de äntrar säsongen. Av det lilla jag har upplevt av serien tycker jag också att lagen ungefär har fått vad de har förtjänat i poängskörd hittills. Det brukar ofta vara så.

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

Att sticka ut behöver ju inte vara positivt. Men när det gäller att sticka ut på just ett sådant sätt finns det enstaka spelare i exempelvis Guldheden och Lerum som jag tycker visat fin begåvning, dock utan att för den sakens skull ha haft någon märkbar resultatmässig framgång mot just oss (än så länge). Sedan har Stenkullen flera spelare i åldrarna 17-42 som är duktiga och som man inte hade tackat nej till att ha i laget. Vad gäller vårat lag får jag nog framhålla de ynglingar (säg under 23 år ungefär) som har fått spela en del, eller mycket, och som ofta har gjort det med bravur. Ingen i laget har väl dock varit så lysande att den förtjänar att enskilt få sitt namn nämnt av mig här. I så fall är det Stig.

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

Det är väl några av alla de misstag man gjort i så fall. Fast några matcher var ju extra sköna att vinna såklart, på samma sätt som tyvärr flera av förlusterna alltjämt sitter som en stor tagg i knävecket. Men nu ser vi framåt.

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Svår fråga. Kanske att alla spelare, ledare och övriga i föreningen bidrar i sina roller och anstränger sig och gör det de kan. Det är såklart viktigt att vi i laget håller oss hela och fokuserar hungrigt på rätt saker, enade mot samma mål. Och att vi fortsätter att använda våra macheter som verktyg för att tränga oss fram på den stig som förhoppningsvis leder oss till en, ännu outforskad, men stabilare destination. Sedan är det väl olika vad våra spelare behöver. Vissa spelare behöver pumpa i sig självförtroende och våga ta plats, visa sig, och inse att med detta följer misstag ibland. Hellre det än att ständigt upprepa misstaget att inte våga. Andra behöver snarare få reda på att de egentligen inte är ett skit, i alla fall inte förrän de har bevisat motsatsen. Nu under sommaren ska jag fundera över vilken av dessa kategorier jag själv tillhör.

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

Jag gläds t.ex. med Eliud Kipchoge och hans team, som på alla sätt spelar i en helt annan liga och sport. Där finns inspiration. Annat lag i lokalfotbollen? Not so much. Not me. Det finns dock en hel del spelare och andra fotbollskaraktärer på alla möjliga nivåer i landet som jag har ett litet extra hjärterum för i min veka blodpump. En särskild lider jag med mer än övriga.

Stort tack!

 

Vi fortsätter med LIS Andersson:

Dags för lite sommaruppehåll! Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

Upp och ner, i år har vi ett inprincip helt nytt lag så vi visste att det skulle ta tid att spela ihop oss. Tycker ändå vi hade en bra start på säsongen med en del vinster. Sen har juni månad varit tuff för oss med fyra förluster i rad. Mycket pga många skadade i truppen. Men nu vann vi sista matchen innan uppehållet och många spelare kommer tillbaka från skador så jag ser fram emot ”höstsäsongen”.

Hur har din egen vårsäsong varit?

Helt okej. Har tagit en mer offensiv roll i år och jag gjort en hel del poäng så det känns bra.

Hur ser du på serien i stort? Några lag som överraskat positivt eller negativt?

Kode har överraskat många tror jag. Väldigt duktiga i offensiven. Även Semberija har ett bra lag.

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

Vi har många unga spelare som gör sin första säsong på seniornivå som gjort det bra. Sen är Tobias Hansson i Stenkullen, som jag även spelat ihop med i Lerum, alltid jobbig att möta och bidrar med en hel del mål.

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

Det är klart att premiären mot Guldheden är speciell. När jag gör 3-2 med fem minuter kvar att spela. Fantastisk premiär.

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Att vi håller oss skadefria och har har en tydlig spelplan som alla följer.

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

Inget vad jag kommer på.

Stort tack!

 

Guldhedens tränare Sernevall är nästa på tur:

Dags för lite sommaruppehåll! Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

Våren har varit upp och ner och resultatmässigt inte tillräckligt bra. Några prestationer har varit mycket bra, men på det hela så måste lägstanivån höjas. Det som är positivt är att många spelare i truppen har fått chansen att visa upp sig i seriespel, men på det hela är det för många för att bygga en stabilitet.

Är det några speciella taktiska genidrag eller laguttagningar du är extra nöjd med?

Vi håller på och arbetar in ett nytt sätt och då åker man på minor ibland, vilket ibland kan ses som otaktiska drag, men nyttiga läropengar för framtida framgångar.

Hur ser du på serien i stort? Några lag som överraskat positivt eller negativt?

Serien är väl ungefär som beräknad, men jag tror mycket på oss och arbetet som vi påbörjat.

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

Det finns många duktiga spelare i serien.

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

Vår prestation hemma mot ZENITH efter tre raka förluster var mycket bra.

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Att vi håller oss skadefria och fortsätter arbeta hårt och utvecklar vår idé ytterligare, samt fortsätter att ha god stämning i gruppen.

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

Fullt fokus på Guldheden, men önskar alla en god sommar och tackar bloggen för ett gott jobb!

Stort tack!

 

Sist ut i detta svep är Nols Elving:

Dags för lite sommaruppehåll! Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

Första halvan tycker jag är lite för dålig. Vi missar för mycket lägen och har haft för många borta ofta. Det gör också att vi inte vågat spela så bra fotboll tyvärr. Väldigt olika uppställningar ofta och så blir det lite stressigt spel när vi börjar tappa poäng. 

Hur har din egen vårsäsong varit?

För egen del okej men inte mer. Jag får ut mycket mer när spelet sitter och vi vågar lite mer och rullar boll. Men formen har känts bra ändå! 

Hur ser du på serien i stort? Några lag som överraskat positivt eller negativt?

Har inte jättebra koll på serien i stort. 

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

Kortedala har bra spelare och verkar lite bättre tränade i år. Semberija är lite samma sak. Kode har ett par väldigt bra offensiva gubbar och spelar oerhört enkelt och tillknäppt i övrigt och kommer långt på det. Annars är det inga lag som sticker ut. Som vanligt i fyran är det få lag som spelar jättebra fotboll. En som sticker ut är ju Marcus Anderberg. Spetsegenskaper offensivt och väldigt smart. Hade varit en grym tillgång offensivt för alla lag i denna serien och även högre upp ännu! 

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

Hmm kan faktiskt inte komma ihåg någon speciell situation! 

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Viktigaste nu är att vi försöker spela avslappnat, våga lira lite och få kontinuitet i laguppställningar.

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

Jättekul att min gamla klubb leder division 3! Det och att Barca i alla fall vann ligan trots uselt spel i år är jag nöjd. Svenska serierna i övrigt har jag dålig koll på.

Stort tack!

 

Bloggen tackar självklart Markus, Patric, Nicklas och Niclas för att de tog sig tid och passar på att önska alla en trevlig sommar!

 

/Rasta