Då var det dags för lite intervjuer från 6B:

 

Viktor Kirsby (Hisingen FC), Jesper Ljung (Västkurd BK) och Marcus Berghamn Claesson (Chalmers Studentkårs IS)!

 

Vi inleder med HFC:s assisterande tränare Kirsby:

Dags för lite sommaruppehåll! Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

Skönt med lite semester! Tycker att vi verkligen varit som en blomma den första halvan av säsongen. Vi har växt mer och mer för varje dag som passerat. Vår trupp har bara blivit starkare och starkare. Det mest positiva är hur vi verkligen har bildat ett lag och en otroligt bra gemenskap. Vi toppar tabellen just nu och vi tar inte ut något i förskott. Varje match är en måste match och vi går in med inställningen för tre poäng varje gång vi är på planen. Sedan kommer det alltid vara svårt att släppa Hälsö och Neutrala matcherna då vi förlorar och inte kommer upp i närheten av vår nivå. Vi spelar fin fotboll och vi vill bara utvecklas och vinna mer.

Är det några speciella taktiska genidrag eller laguttagningar du är extra nöjd med?

Jag och Stefan har jobbat otroligt hårt för att få ihop det lag vi skapat idag. Vi kommer alltid vilja förbättras. För att svara på in fråga tycker jag att vi har gjort väldigt bra laguttagningar för att alltid ställa upp med bästa möjliga elva + bänk.

Hur ser du på serien i stort? Några lag som överraskat positivt eller negativt?

Vi var ju tippade 4:a detta året, så vi är väl ett överaskande lag, haha. Neutrala har överraskat mig positivt då de spelar fin fotboll och plockar mycket poäng. Fortfarande obesegrade ska tilläggas. Sedan trodde jag mer på Bjurslätt än vad tabellen visar innan säsongen drog igång.

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

Skulle kunna skriva en otroligt lång lista här. Tycker detta årets division 6B har otroligt många duktiga spelare. Men för att göra listan kort nämner jag bara tre. Adis Basic i vårt lag tycker jag är lite av seriens Messi och kan göra vad han vill med en boll. En spelare som alltid levererar och ger allt. Neutralas längsta spelare (tyvärr minns jag inte namnet), är en otroligt fin spelare och balanserar deras mittfält helt otroligt bra. Sedan måste jag självfallet nämna Mario i Västkurd. Står för mycket av deras mål. Tycker att han i matchen inte riktigt var något hot mot oss men får EN chans och visar sin kvalitet vid avslut, som gör honom farlig nära mål. Ångrar mig, kan inte nämna bara tre. Tycker många i vårt lag är något extra. Jag nämner alla i Hisingen FC, ingen glömd. Vi har en fantastisk målvakt, vi har en målspruta på anfallet, ett försvar som inte släpper mycket bakåt och ett mittfält med mycket kvalitet.

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

För mig är det absolut Västkurd-matchen. Vi spelar fantastiskt fin fotboll och dessutom enligt ryktena så hade vi lokalfotbollens bästa supportrar. Att stå på planen och höra deras ljubel var en unik känsla. Även matchen mot FTU där fotbollen vi spelade hör hemma mycket högre upp i seriesystemet.

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Att inte ta något för givet, fortsätta vilja vinna och behålla den kemin vi har i laget. Kommer även droppa in några nya namn i laget under sommaren som vi hoppas kommer tillföra med kvalitet och gott snack.

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

Brinner mycket för hur det går för våra kära grannar i Hisingsbacka, en halv säsong till för dom och jag hoppas de jagar ikapp och slutar på en bra placering.

Stort tack!

 

Vi fortsätter med VBK:s Ljung:

Dags för lite sommaruppehåll! Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

En väldigt stark inledning på säsongen med många segrar i rad och stor målproduktion, i vissa matcher har spelet vart helt underbart och i andra har det lämnat mer att önska.

Hur har din egen vårsäsong varit?

Jag tycker det har gått bra faktiskt, är ny inför säsongen så sakta men säkert börjar det att sätta sig hur de andra i laget spelar och rör sig, så det blir bättre hels tiden.

Hur ser du på serien i stort? Några lag som överraskat positivt eller negativt?

Har mött de flesta lag tidigare så har haft någorlunda koll på lagen, men Hisingen har imponerat på mig mest under våren, med ett fint spel och gillar sättet dom gör sina positionsbyten på i olika uppspelsfaser.

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

Man kanske blir lite för färgblind när man väljer två spelare ifrån sitt egna lag men Pamma och Roj har i mina ögon varit de absolut viktigaste spelarna för oss under våren. Båda med ett väldigt aggressivspel med många bollvinster blandad med bra spelsinne och fina fötter, så måste säga de två.

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

Matchen mot FTU är nog höjdpunkten hittills, bra väder, massa publik, derbyvinst och vi spelar nog våran bästa match under våren så den ligger högt.

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Att fortsätta lägga ner det jobb som krävs för att ta tre pinnar, räknar med att Hisingen och Neutrala nästan kommer gå rent så då gäller det för oss att göra likadant och höja oss ännu mer i matcherna mot dom, så kan vi kanske förhoppningsvis vara väldigt nöjda efter säsongen!

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

Jag hoppas att mitt gamla lag GFF äntligen kan ta steget upp i 3:an, det är dags nu, dem har vart nära nu i några år och har ett bra häng med i toppen av 4B.

Stort tack!

 

Vi avslutar det här svepet med Chalmers Berghamn Claesson:

Dags för lite sommaruppehåll! Hur skulle du sammanfatta första halvan av er säsong?

Första halvan har överlag varit bra. Vi märker att vi, precis som förra året, har en toppnivå som är svårslagen. Samtidigt har vi en lägstanivå där poängtapp kan ske mot vilket lag som helst. Denna säsongen har dock högstanivån varit mer frekvent och det har ofta varit väldigt roligt att spela fotboll. 

Hur har din egen vårsäsong varit?

Min egen säsong har varit ganska sval. Vi har fått en ny poängkung i laget och jag försöker ta en mindre självisk roll. Har inte fått så mycket speltid på grund av andningsbesvär. Bra att man har heta medspelare! 

Hur ser du på serien i stort? Några lag som överraskat positivt eller negativt?

Serien känns ganska jämn, kul! Varje match är en utmaning och varje lag har spelare man ska passa sig för. Tycker att Hisingen var väldigt disciplinerade och det klart svåraste motståndet. 

Är det några spelare som sticker ut (i ditt lag eller hos någon motståndare)?

I vårt lag har vi två innermittfältare, Gabriel och Petter, som tillsammans gjort ett ypperligt jobb och lyft hela laget med oändlig energi. FTU har även dom väldigt spelskickliga innermittar. 

Är det något ögonblick eller någon situation som du minns extra mycket?

Matchen mot Västkurd när vi lyckades försvara en 1-målsledning i en hel halvlek och sedan sätta 3-1 i slutet. Det var en jäkla laginsats med uppoffrande spel och en storspelande målvakt! 

Vad är det viktigaste för laget inför hösten?

Att behålla en stark och bred trupp. Många i laget slutar studera och det gäller att få in nya och pigga ben i truppen. Sen är det alltid kul att vinna första matchen för att få momentum och självförtroende. 

Är det något lag i någon annan serie som du gläds eller lider med?

Har en del kontakter på Vrångö och hoppas att dom kan vända på den dåliga trenden och hålla sig kvar i 6:an.

Stort tack!

 

Bloggen tackar självklart Viktor, Jesper och Marcus för att de tog sig tid och passar på att önska alla en trevlig sommar!

 

/Rasta