Här kommer fler intevjuer från 4A:

Simon Möller (Guldhedens IK), Jesper Skånberg (Nol IK), Carl Gustafsson (FC Komarken) och Erik Alvhede (Lunden Överås BK) ger sin syn på säsongen.

 

Vi inleder med GIK:s Möller:

Hur skulle du sammanfatta er säsong?

Med tanke på förväntningarna inför säsongen så blev den här säsongen något utav en besvikelse. Resultaten och prestationerna varierade otroligt mycket, från gedigna insatser till matcher där vår lägstanivå var alldeles för låg. En sjundeplats är det ingen i truppen som är nöjd med.

Var det några andra lag eller spelare i serien som du imponerades extra mycket av?

Inför säsongen spekulerades det i att Stenkullen skulle bli vassa, vilket visade sig vara helt korrekt. I mina ögon värdiga seriesegrare och ett lycka till i trean till dem.

Hur ser du på din egen säsong?

Likt lagets insatser så var prestationerna alldeles för mycket upp och ner i år för att jag ska vara nöjd med min egen säsong.

Är det någon i det egna laget eller organisationen som förtjänar extra beröm?

Nyförvärvet Anton Andersson var en frisk fläkt i laget som höll en jämn nivå över hela året, även Lucas Tengberg visade framfötterna och gjorde en bra säsong.

Är det någon särskild match eller situation som står ut?

Vi spelar otroligt nog fortfarande hemmamatcherna på en usel plan, eftersom konstgräset på Guldheden Södra trots att det varit planerat ett antal gånger under året ännu inte blivit utbytt. Under slutet av säsongen blev ju dessutom matchen mot Kortedala inställd och uppskjuten vilket även gjorde att matchen mot Komarken också var tvungen att ställas in och flyttas. Blev många turer hit och dit innan vi visste var och när vi skulle spela.

Är det några andra lag eller spelare i lokalfotbollen som du gläds eller lider med?

För att vara ärlig har jag inte någon särskild relation till något annat lag i lokalfotbollen än Guldheden, så svaret blir helt enkelt nej.

Hur ser din fotbollsframtid ut?

Jag har inga andra planer än att fortsätta i Guldheden även nästa säsong.

Stort tack!

 

Vi fortsätter med Nols Skånberg:

Säsongen 2019 är färdigspelad. Hur skulle du sammanfatta er säsong?

Vår säsong har varit lite upp och ner, vi gör det bra första delen av säsongen, dock var avslutade vi inte säsongen på det sättet som vi hade önskat tyvärr, vi har tur att få vara kvar i division 4 nästa år. 

Hur ser du på din egen säsong?

Min egna insats denna säsong måste jag vara nöjd med, jag har försökt göra mitt bästa, men ibland har det inte räckt till.

Är det någon i det egna laget eller organisationen som förtjänar extra beröm?

De personer som förtjänar lite extra beröm är våra tränare som har haft svåra uppgifter att handskas med under säsongen och löst det på bästa sätt med de resurser som dem haft tillgång till. Även de juniorer som gjort A-lags debut i år har gjort det bra och tagit för sig!

Är det någon särskild match eller situation som står ut?

Kommer aldrig glömma matchen mot Kortedala hemma när vi ligger under med 2-1 och efter att dem hade ”maskat” en längre stund nere vid våran hörnflagga får trycka in 2-2 i 90’.

Är det några andra lag eller spelare i lokalfotbollen som du gläds eller lider med?

Det glädjer mig att få så min moderklubb Ahlafors IF i division 2 nästa säsong, önskar dem ett stort lycka till!

Hur ser din fotbollsframtid ut?

Min egna framtid är lite oklar, men vi får se hur det blir!

Stort tack!

Tack själv!

 

Dags för Komarkens Gustafsson:

Säsongen 2019 är färdigspelad. Hur skulle du sammanfatta er säsong?

Våran säsong är mycket upp och ner. Vi tar poäng och vinner mot laget där uppe i tabellen men förlorar och tappar poäng mot de där nere. Tycker ändå att säsongen får ses som godkänd med tanke på en femteplats och att det är FC Komarkens bästa säsong någonsin i klubbens 12 åriga historia!

Hur ser du på din egen säsong?

Min egna säsong i år tycker jag har varit ett steg uppåt från tidigare år, det känns som jag utvecklats på många punkter och även fått spela mycket på samma position under hela säsongen för första gången. Fick även göra 8 mål varav 3 på frispark vilket jag ser som godkänt för en defensiv mittfältare!

Är det någon i det egna laget eller organisationen som förtjänar extra beröm?

Tycker alla som arbetar runtomkring organisationen ska ha beröm! Alla sociala aktiviteter och liknande som denna förening sysslar med för barn och personer i området Komarken tycker jag är väldigt bra!

Är det någon särskild match eller situation som står ut?

Båda vinsterna mot Kode ser jag som årets höjdpunkt. Tycker vi hade kontroll på dem i båda matcherna och det är nog våra två bästa matcher på säsongen! En situation som sticker ut är nog Kristian Andrés mål i 1-0 vinsten i sista matchen mot Guldheden, det är ett riktigt sjukt mål!

Är det några andra lag eller spelare i lokalfotbollen som du gläds eller lider med?

Gläds med Ytterby som är min moderklubb att dem nu har tagit steget upp i 4:an igen. Det är en bra förening som har äntligen tagit tag i lite saker och nu visar det sig. 

Hur ser din fotbollsframtid ut?

Min framtid som det ser ut just nu är att jag spelar kvar i Komarken.

Stort tack!

 

Vi avslutar med Lunden Överås Alvhede:

Säsongen 2019 är färdigspelad. Hur skulle du sammanfatta er säsong?

Säsongen 2019 är underkänd från vår sida med tanke på att vi inte kunde säkra nytt kontrakt. Med det sagt är det helt klart ganska värdelöst att åka ut på sättet vi gjorde. 23 poäng är även en helt okej poängskörd. Men vi tänker inte skylla ifrån oss på något – i slutändan ljuger aldrig en tabell.

Var det några andra lag eller spelare i serien som du imponerades extra mycket av?

Hmm inga spelare jag kan säga på rak arm. Men måste ge en eloge till alla domare i lokalfotbollen som fortsätter kämpa trots ett arbetsklimat som den gångna säsongen vart allt annan än okej.

Hur ser du på din egen säsong?

Min egen säsong är inget att hänga i julgranen. Dock väldigt frustrerande att behöva avstå dom två sista matcherna på grund av en knäskada.

Är det någon i det egna laget eller organisationen som förtjänar extra beröm?

Hela Lunden som förening förtjänar beröm. När många lag i lokalfotbollen ballat ur totalt har vi behållt lugnet och försökt se det större perpsektivet. Att vi inte spelar i division 4 nästa år spelar faktiskt ingen roll alls i det stora hela. Det viktitga är att föreningen mår bra, att barn och ungdomar fortsätter träna i vår förening, att vi kan fortsätta lyfta in spelare från juniorlaget in i a-laget. Jag förstår att det är viktigt att vinna fotbollsmatcher men det måste finnas större anledningar varför man håller på med lokalfotboll än tabellplaceringar.

Är det några andra lag eller spelare i lokalfotbollen som du gläds eller lider med?

Gläds med min gamla tränare Michel Berndtsson som tog upp sitt Ahlafors i division 2. 

Hur ser din fotbollsframtid ut?

Jag kommer köra på i Lunden och ska försöka göra spelandet i divison 5 till en parentes.

Stort tack!

 

Bloggen tackar självklart Simon, Jesper, Carl och Erik för att de tog sig tid! 

 

/Rasta