Vi kollar till hur det ser ut inför de fyra försäsongscuperna (Östra Cupen, Västra Cupen, Södercupen och Hisingsmästerskapen):

 

Vi börjar med Östra Cupen:

Cupen börjar lördag 22/2 och gruppspelet fortsätter dagen efter (23/2) och avslutas den följande onsdagen (26/2). Qviding FIF är regerande mästare. 

Grupperna ser ut som följer:

 

Grupp 1:

Björndammens BK/Öjersjö IF (5A)

Lunden Överås BK (5A)

Bergums IF (7A)

IK Kongahälla (division 3)

 

Grupp 2:

Kortedala IF (division 3)

Älvängens IK (5A)

Götaholm BK (5A)

 

Grupp 3:

Lerums IS (4A)

Kode IF (4A)

Gårda BK (4A)

 

Grupp 4:

Kareby IS (7C)

Angered MBIK (4A)

Floda BoIF (5A)

 

Grupp 5:

Bergsjö IF (6A)

Gunnared KIF (7A)

Qviding FIF (division 1)

 

Grupp 6:

Hisingen FC (5A)

Partille IF FK (4A)

Syrianska/Arameiska FG (6A)

 

Grupp 7:

FC Härlanda (6A)

Gamlestaden FF (6A)

Angered BK (division 3)

 

Grupp 8:

Croatia Göteborg (6A)

Sävedalens IF (division 2)

United Africa FC (5A)

 

De åtta gruppvinnarna spelar sen kvartsfinal den 11/3. Finalen spelas på Prioritet Serneke Arena onsdagen 25/3.

 

Så här spelas Västra Cupen!

Gruppspelet inleds 18/2 och avslutas 26/2. Assyriska BK är regerande VC-mästare. 

 

Grupp A:

Önnereds IK (5B)

Öckerö IF (division 3)

Västra Frölunda IF (division 2)

Askims IK (4B)

 

Grupp B:

Slottsskogen/Godhem IF (7B)

Tynnered FC (5B)

Älvsborg FF (4B)

Donsö IS (5B)

 

Grupp C:

Göteborgs FF (4B)

Hovås Billdal IF (5B)

SK Argo (6C)

Utsiktens BK (division 1)

 

Grupp D:

Assyriska BK (division 2)

Azalea BK (6C)

Näsets BK (5B)

Sandarna BK (4B)

 

Grupp E:

IF Väster (4B)

Inter Linné IF (6A)

Kungsladugårds BK (5B)

Styrsö BK (6C)

 

Grupp F:

FC Linné (5B)

Hönö IS (6B)

IFK Björkö (4B)

Pushers BK (6C)

 

Gruppsegrarna och de två bästa tvåorna spelar kvartsfinal 2/3 och finalen spelas på Ruddalen den 18/3.

 

Dags för Södercupen!

Gruppspelet inleds den 15/2 och avslutas 26/2. Lindome GIF är regerande mästare och grupperna ser ut så här.

 

Grupp 1:

Dalen/Krokslätts FF (division 3)

Göteborgs SIF (6C)

IK Virgo (4B)

 

Grupp 2

Fässbergs IF (5B)

Guldhedens IK (4A)

Lindome GIF (division 1)

 

Grupp 3:

Balltorps FF (4B)

IF Mölndal Fotboll (5B)

Kållered SK (division 3)

 

Grupp 4:

Johannebergs IF (6C)

Landvetter IS (division 3)

Mossens BK (5B)

Mölnlycke IF (4B)

 

Som vanligt i Södercupen så är det semifinaler direkt där gruppsegrarna möts. Semifinalerna spelas 29/2 och finalen den 4/3 (på Lindevi IP). 

 

Vi avslutar med att titta till Hisingsmästerskapen!

Här inleds gruppspelet den 16/2 och avslutas 26/2. KF Velebit är regerande mästare och grupperna ser ut så här:

 

Grupp 1:

Eriksbergs IF (4B)

IF Vardar/Makedonija (5A)

Kärra KIF (4B)

 

Grupp 2:

Backatorp IF (7C)

Hisingsbacka FC (division 3)

KF Velebit (4B)

Torslanda IK (division 3)

 

Grupp 3:

Brämaregårdens FC (7C)

FTU (6B) 

IK Zenith (4A)

 

Grupp 4:

BK Skottfint (6B)

FC Bosona-Bosna IF (5A)

Finlandia/Pallo AIF (5A)

 

Ettorna och tvåorna i varje grupp går till kvartsfinal. Kvartsfinalerna spelas 3/3 och 4/3. Finalen spelas 15/3.

 

/Rasta