Här kommer de första intervjuerna från 7A (de gjordes innan förbundets beslut att flytta upp alla kvallagen): 

 

Göteborgs City FF:s Mattias Herzog, Gothenburg Celtic FC:s Tor Berggren, Annedal FF:s tränare Sebastian Lindström och Gunnared KIF:s tränare Christopher Nordlinder Zimmermann!

 

Vi inleder med Citys Herzog:

Det blev en märkligt säsong, hur påverkades ni av pandemin?

Såklart tråkigt att bara kunna spela hälften av de vanliga antalet matcher. Vi har ändå klarat oss ganska bra. Ingen i laget har varit sjuk och bara ett fåtal valde att stå över säsongen pga corona. Vi kanske kommer påverkas ännu mer med tanke på att kvalmatcherna är installda för tillfället. Vi får se vad som händer där.

Om vi ser till det rent sportsliga, hur skulle du sammanfatta er säsong?

En förlust och ett kryss på 10 matcher (vi vann även mot Ramberget innan de drog sig ur) borde räckt till uppflyttning, och det är vad jag tycker att vi förtjänar. Om vi ”får” vår uppflyttning ändå är vi nöjda, annars inte.

Hur ser du på din egen insats?

Jag har spelat bättre för varje säsong jag spelat i GCFF, det får gärna hålla i sig. Många assist i år. Hade gärna (och borde) gjort några fler mål.

Är det någon spelare eller ledare i lagets om du vill lyfta fram?

Kul med två spelare (Lukas & Jivar) i toppen av skytteligan. Anders Hultberg gör ett stort jobb med att sköta det mesta runt klubben.

Hur ser du på serien, blev det en väntad sluttabell?

Högre kvalité än jag förväntade mig hos flera lag. Både Annedal & Gunnared trodde jag skulle ta fler poäng.

Är det något motståndarlag eller enskild motståndare som du imponerats extra av?

Robin Sundkler i Annedal stack ut. Angered var det bästa laget i serien.

Är det något ögonblick eller händelse som sticker ut den här säsongen?

Vi slår klubbens målrekord (tror vi) på Bravida när GP TV är där.

Gläds du eller sörjer du med något annat lag eller spelare i lokalfotbollen?

Vår förra spelare Navid Roshan gick till Eriksbergs IF i somras, så jag tyckte det var tråkigt att dom åkte ur 4an.

Hur ser din fotbollsframtid ut?

Jag kör vidare i GCFF, förhoppningsvis i division 6 2021.

Stort tack!

 

Vi går vidare med Celtics målvakt Berggren:

Det blev en märkligt säsong, hur påverkades ni av pandemin?

Mest oroligt hade vi det i början av säsongen med tanke på att många av våra spelare är från utlandet och i många fall bara bofasta i Göteborg i ett eller ett par år (även om vi fått fast en hel del killar under åren också) dessa följde Coronans framfart från ett annat perspektiv än vad gemene man i Sverige gjorde i början av året. Inte minst lär våra italienare haft det jobbigt med tankar hemåt och oklara reseförhållanden under, framförallt, årets första halva när ju Italien länge var mycket hårt drabbat. Laget som helhet har väl ändå lyckats genomföra säsongen relativt normalt vad gäller träningar och de matcher som blev av och har först sedan nya besked kom nu den 31 oktober ställt in träningar, då inomhus, för någon längre period.

Om vi ser till det rent sportsliga, hur skulle du sammanfatta eran säsong?

Bra med goda möjligheter att förbättras. Vi spelar relativt jämnt med topplagen åtminstone resultatmässigt och gör jobbet mot lagen vi ska slå. Försvarsspelet blir betydligt lättare att sköta när man har en backlinje som rullar med 4-6 gubbar istället för 8-10 och bara 15 insläppta mål är ett kvitto på det. Anfallsspelet däremot fortsätter vara ett problem. Även om Bergum säkert är missnöjda med att tappa seriesegern pga målskillnad så visar deras att det räcker med att vinna rätt matcher, målskillnaden behöver inte vara överjävlig. Vi vill ge toppen en match nästa år och då måste vi upp på ett målsnitt över 2,5 mål/match.

Hur ser du på sin egen insats?

Jag är nöjd med det mesta. Klart man tycker att man borde tagit någon boll ytterligare men jag känner att jag gjort flera räddningar som hållt laget kvar i matcherna och bara släppt in ett bakåt som jag verkligen skulle kalla en tabbe. Totalt sett tycker jag att jag ligger på + för året.

Är det någon spelare eller ledare i lagets om du vill lyfta fram?

Joao Carlos Kolling Neto som tog tränaruppdraget för året med den äran och förhoppningsvis kommer tillbaka till planen under 2021 efter lite skadeproblem. Benjamin ’Benji’ Jakobsson som både spelat matcher och stöttat på träningarna. Tack till hela backlinjen som gjort mitt jobb lätt. Och en eloge till våran MVP nytillskottet Tim Maalsnes som gjort en grym säsong.

Hur ser du på serien, blev det en väntad sluttabell?

Mer eller mindre, vi är väl kanske den positiva överraskningen, Annedal och möjligen Gunnared de negativa. Sett efter Angereds toppnivå de senaste åren är jag personligen inte förvånad över att de tog seriesegern. Känslan är att de jobbat ihop något under ett par år som vi mött dem nu och jag hoppas de klarar sig bra i sexan.

Är det något motståndarlag eller enskild motståndare som du imponerats extra av?

Angered och Göteborg City. Den motståndarspelare vi hade mest problem med under året får nästan sägas vara från Högaborg-Kärralund, minns inte namn eller nummer men en lång typ med bra fötter och timing som ställde till stora problem för oss. Skickar även ett kudos till seriens andra målvakter, har sett en hel del fina parader i år.

Är det något ögonblick eller händelse som sticker ut den här säsongen?

Att spela med två man mer i nästan 30 minuter mot Gambian Mix utan att kunna hämta upp 3-1 underläge sticker tyvärr ut där. Serieseger i Korpen efter ett Tim Maalsnes-mål med knappt 15 sekunder kvar av matchen ligger högt på listan.

Gläds du eller sörjer du med något annat lag eller spelare i lokalfotbollen?

Lider med alla föreningar som av olika anledningar inte kunde genomföra årets säsong, Rambergets SK vad gäller 7A. Gläds över att moderklubben Guldhedens IK fortsätter vara stabila i fyran.

Hur ser din fotbollsframtid ut?

Jag kör på med Celtic på planen även 2021 och följer fortsatt bloggens framfart i cyberspace, tack för denna säsong!

Stort tack!

 

Dags för AFF:s tränare Lindström:

Det blev en märkligt säsong, hur påverkades ni av pandemin?

Det blev en väldigt lurig första säsong för oss. Kanske det svåraste året att starta en fotbollsförening på många sätt. Sättet vi påverkades på var framför allt att all planering rubbades och det tätt inpå vilket gjorde det svårt för oss. Sen tror jag alla har påverkats av tex enkelserie osv självklart.

Om vi ser till det rent sportsliga, hur skulle du sammanfatta eran säsong?

Jag skulle sammanfatta den med två ord; Besvikelse och lärorik. Vi gör framför allt två otroliga plattmatchen mot bottenlag där vi tyvärr tappade en uppflyttning. Sedan måste det sägas att 7A verkar vara en klass-serie framför allt jämfört med de andra 7:orna i år. Det var riktigt kul att se vissa lag spela.

Hur ser du på sin egen insats?

Min insats har varit okej! Blivit mycket fokus på bitar runt omkring men 6 mål på 7 matcher får väl ändå klassas som knappt godkänt?

Är det någon spelare eller ledare i lagets om du vill lyfta fram?

Svårt att lyfta fram någon specifik då det är många som dragit stora lass i år när vi tillsammans skapat detta. Vi åkte tidigt i vintras på två långtidsskador och dessa två spelarna har varit med runt omkring laget väldigt många av tillfällena vilket varit otroligt att se så ska jag lyfta fram några specifikt får det bli Oscar och Andreas av just den anledningen.

Hur ser du på serien, blev det en väntad sluttabell?

Serien va som sagt otroligt tuff. Jag kan inte säga att den slutade som väntat. Både vi och Gunnared hade många matcher där vi spelade en bländade fotboll men tyvärr fick vi inte ut så mycket av det som vi ville. Botten såg väl ut ungefär som jag hade tippat utan att veta speciellt mycket om lagen innan då jag inte har någon vidare koll på denna nivå sen tidigare.

Är det något motståndarlag eller enskild motståndare som du imponerats extra av?

Jag är imponerad av Angered och Gambian Mix och en del spelare i dessa lagen. Gambian Mix hade 2-3 otroligt duktiga spelare, samma med Angered. Sedan så får man lyfta fram Leo i Gunnared som hade fina stunder. Bergums målvakt Noah känner jag lite sedan innan då jag var tränare i GAIS U16 och det är en ung målvakt som kan gå väldigt långt om han bara vill. Storspelade mot oss.

Är det något ögonblick eller händelse som sticker ut den här säsongen?

Vår målfest mot Gunnared måste varit rolig att se på utifrån.

Gläds du eller sörjer du med något annat lag eller spelare i lokalfotbollen?

Tråkigt för de lag som ska kvala men där det just nu är oklart vad som händer.

Hur ser din fotbollsframtid ut?

Tanken är att vi kör på nästa säsong också. Vi har lärt oss otroligt mycket saker som vi tar med oss in i nästa säsong.

Stort tack!

 

Vi avslutar det här svepet med Gunnareds tränare Nordlinder Zimmerman:

Det blev en märkligt säsong, hur påverkades ni av pandemin?

Det kan man verkligen säga. Tack och lov har ingen spelare i föreningen (vad vi vet) drabbats av Covid-19. Däremot påverkade det våra träningar/matcher där minsta lilla symptom innebar att man ska det säkra före det osäkra och stanna hemma. Annars påverkade det inte oss jättemycket vilket vi ska tacka för.

Om vi ser till det rent sportsliga, hur skulle du sammanfatta eran säsong?

Vi jobbade extremt hårt innan säsongsstart för att jobba ihop gruppen med tanke på att laget är helt nytt i stort sätt. Vi kanske till och med överansträngde oss då vi spelade otroligt mycket träningsmatcher. Vi gick hela 15 matcher utan förlust och många spelare trodde detta skulle bli en enkel serie. När serien väl drog igång inleder vi med en drömstart och vinner premiären med hela 9-1. Vi hade en väldigt bra känsla. Sedan vet jag inte helt ärligt vad som händer. Vi förlorade fem matcher på raken och självförtroendet föll sakta men säkert. Samtidigt tränar vi på Göteborgs sämsta konstgräsplan (Gunnaredsplan) vilket resulterade skador i stort sätt varje träning. Vi hoppas nu till nästa säsong att mattan byts ut för den är under all kritik.

Hur ser du på sin egen insats som tränare? Några avgörande byten eller taktiska missöden?

Det är första gången någonsin som jag går in och tränar ett A-lag, Jag har lärt mig otroligt mycket under denna säsong och har en hel del erfarenhet att ta med mig till nästa säsong. Jag har gjort allt jag kan och lite till för att det ska gå så bra som möjligt för laget. Bortsett från placeringen i serien tycker jag vi har gjort en häftig resa och har en otroligt bra grund till nästa säsong.

Är det någon spelare eller ledare i lagets om du vill lyfta fram?

Vi har väldigt många duktiga individuella spelare i denna trupp, men är det någon jag måste ge cred till så är det Ninous Zaya, som knappt orkade 5 minuter första träningsmatchen han gjorde för laget. Han har kämpat på och verkligen visat en otrolig vilja. Växt otroligt mycket på en väldigt kort period och sista matchen spelade han 90 minuter och sprang som ett djur. Hatten av!

Hur ser du på serien, blev det en väntad sluttabell?

Vi hade absolut inte förväntat oss denna placering i serien. Vi hade en väldigt bra känsla då vi vann så mycket träningsmatcher inför seriestart. Vi hade planer på att hamna i toppen men det ville sig inte riktigt för oss denna säsongen. Men det kanske är menat. Till nästa säsong är vi tillbaka starkare än någonsin.

Är det något motståndarlag eller enskild motståndare som du imponerats extra av?

Jag tycker att den tuffaste matchen vi spelade denna säsongen var en träningsmatch mot Kareby IS innan seriestart. Den matchen vann vi trots att vi var det sämre laget. Annars i serien tycker att Göteborg City samt Angered SK har varit duktiga. Måste även nämna Robin Sundkler (anfallare i Annedal FF), som en väldigt duktig spelare. Hans snabbhet är det inte många som hänger med. Även skyttekungen Lukas Simonsson i Göteborgs City FF imponerade med sina 13 mål.

Är det något ögonblick eller händelse som sticker ut den här säsongen?

Många händelser denna säsongen men matchen mot Högaborg Kärralunds FC är en händelse jag inte kommer förstå mig på där domaren lämnar matchen i halvlek med halvtidsresultatet 1-1. Sedan beslutas det av förbundet att slutresultatet ska bli 1-1 trots att bara en halvlek spelades.

Gläds du eller sörjer du med något annat lag eller spelare i lokalfotbollen?

Alltid kul när det går bra för lag i Angered. Angered BK och Angered MBIK gick upp från sina divisioner. Från division 7A är det bara att gratulera till Angered SK som äntligen får ta klivet upp till 6:an. Det har varit och nosat i toppen varje säsong men inte riktigt hängt med i slutet. Nu var det deras tur. Ska bli kul att följa deras utveckling.

Hur ser din fotbollsframtid ut?

I nuläget är det fokus på nästa säsong med Gunnared KIF, vi tar en säsong i taget där vi ska få alla pusselbitarna på plats. Vi har en otroligt bra grund för att vara med i toppstriden nästa säsong.

Stort tack!

 

Bloggen tackar Mattias, Tor, Sebastian och Christopher för att de tog sig tid!

 

/Rasta