Övergångar inför 2018

Här kommer alla övergångar i lokalfotbollen (division 4-7) och för Göteborgslagen i division 3 inför säsongen 2018 att dyka upp allt eftersom.

 

DIVISION 3 Nordvästra Götaland

AHLAFORS IF

IN: Petter Björlund (spelande assisterande, Örgryte IS), Niklas Ahlbom (Älvängens IK), Bojan Ilic (Nol IK), Cornelis Leckborn (IK Kongahälla), Jonas Björlund (Västra Frölunda IF), Niclas Graff (Göta BK), Felix Rudin (Nol IK), Jesper Garvetti (Nol IK), Philip Lander (IK Kongahälla), Alexander Steen (Älvängens IK), Hampus Björkman (Nödinge SK), Anders Andersson (assisterande tränare)

UT: Peter Antonsson (lägger av), Henrik Andersson (lägger av), Daniel Marsfelt (lägger av), Anton Albert (Hovås Billdal IF), Johan Elving (Skepplanda som tränare), Patrik Åsén (Kode IF), Anders Andersson (skorna på hyllan men blir ny assisterande tränare), Niclas Elving (Nol IK), Max Eklund (lägger av), Linus Högberg (lägger av), Emil Jovecevic (Örby FF)

FK KOZARA

IN: Nicklas Sernevall (tränare), Tafa Njie (SKIF Semberija), Lucas Corner (Utsiktens BK), Abubakar Burhan (Gunnilse IS), Emilio Rossi (Torslanda IK), Petros Tekie (SKIF Semberija), Hadi Hamzeh (Gunnilse IS), Nihad Cengic (Kortedala IF)

UT: Robin Andersson Malmros (tränare)

GUNNILSE IS

IN: Joel Sjöqvist (tränare), Adnan Hadzialic (Lärje-Angereds IF), Zekariye Ahmed (Lärje-Angereds IF), Tobias Sörensen (Lärje-Angereds IF), Kevin Oppong Yamoah (Jonsereds IF), Jere Päkkilä (comeback)

UT: Markus Kaplan (Finlandia Pallo AIF), Abubakar Burhan (FK Kozara), Idris Abdi (Hisingsbacka FC), Walid Dahir (tränare), Haris Avdiu (Torslanda IK), Misak Adourian Rodriguez (Inter Linné IF), Hadi Hamzeh (FK Kozara), Simon Zupancic (Stenungsunds IF), Anes Imsirovic (pga studier), Chamseddine Jebali (pga arbete), Feysal Mustaf (Örebro), Igor Utkovic (KF Velebit), Stefan Djurovic (Västra Frölunda IF)

IK KONGAHÄLLA

IN: Frane Sirinic (Kärra KIF), Daniel Ledius (Lerums IS), Joakim Thornberg (GAIS U)

UT: Björn Sjösvärd (Romelanda UF), Cornelis Leckborn (Ahalfors IF), Sören Reuterwall (fd Ferm), Filip Larsson (Romelanda UF), Jacob Sjöstedt (Romelanda UF), Patrik Persson (Romelanda UF), Hampus Engevik (slutar), Philip Lander (Ahlafors IF)

IK VIRGO

IN: Janne Gelin (tränare), Daniel Ohlsson (Kållereds SK), Viktor Lundkvist (Balltorps FF)

UT: Joakim Ahlgren (Dalen/KFF), Mathias Berheim (Eriksbergs IF), Jonas Olsson (lägger av)

JONSEREDS IF

IN: Martin Viggeborn (från spelande assisterande till huvudtränare), Fredrik Robertsson (assisterande tränare), Björn Anklev (från spelare till spelande assisterande), Besart Rushiti (Västra Frölunda IF), Albin Kielland-Foss (Sävedalens IF:s u-lag), Galvan Ayoub (Lärje-Angereds IF)

UT: Martin Viggeborn (som spelare till Öjersjö IF, kvar i JIF som tränare), Daniel Karlsson (tränare), Alexander Bernhardsson (Sävedalens IF), Mattias Lindberg (Qviding FIF), Kevin Oppong Yamoah (Gunnilse IS), Oscar Hammarberg (Öjersjö IF)

LANDVETTER IS

IN: Stephan Engström (huvudtränare), Dennis Ingman (assisterande tränare), Johannes Nordström (FC Åland)

UT: Morgan Johansson (huvudtränare), Oscar Berntsson (Mölnlycke-Sjövalla IS FK), Patrik Jacobsen (lägger av), Oscar Berntsson (Mölnlycke-Sjövalla IS FK), Emil Björk (Härryda IF), Ahmed Hussein (GAIS U)

LERUMS IS

IN: Philip Näslund (Kärra KIF)

UT: Markus Hansson (Stenkullen GoIK), Marcus Liljevall (Stenkullen GoIK), Jonas Olausson (Stenkullen GoIK), Daniel Ledius (IK Kongahälla), Anders Senften (Skoftebyns IF)

QVIDING FIF

IN: Robert Vilahamn (tränare), Julius Lindberg (Ytterby IS), Robin Eriksson (Lindome GIF), Marcus Alexandersson (ÖIS U19), Mattias Lindberg (Jonsereds IF), Patrik Wålemark (uppflyttad), Noa Bernhardtz (uppflyttad), Mikael Trajanovski (uppflyttad), Jakob Jörnvik (uppflyttad), Chisomnazu Chika Chidi (uppflyttad), Daniel Hermansson (ÖIS U19), Lukas Ulin (Lindome IF)

UT: Bryan Johansson (Västra Frölunda IF), Kristian Jönsson (Gårda BK), Stefan Nastovski (IF Vardar/Makedonija)

VÄSTRA FRÖLUNDA IF

IN: Joakim Olsson (tränare), Henrik Carlsson (Lindome GIF), Pascal Olsson (GAIS), Bryan Johansson (Qviding FIF), Daniel Carlsson (Tvååkers IF), Rikard Allvin (Kärra KIF), Stefan Djurovic (Gunnilse IS)

UT: Noah Alexandersson (IFK Göteborg U19), Kristian Trajanovski (IF Vardar/Makedonija), Fredrik Ritter (Västkurd BK), Ismael Zerroug Strömstedt (Kållered SK), Besart Rushiti (Jonsereds IF), Parosh Mohideen (Balltorps FF), Jonas Björlund (Ahlafors IF)

ÄLVSBORG FF

IN: Stefan Hansson (tränare),Oscar Andreasson (IF Väster)

UT: Adej Hayek (tränare), Andreas Nilsson (assisterande tränare), Einar Dernegård (Finlandia Pallo AIF), Ramsin Khoshaba Youkhanna (Assyriska BK), Jacob Pettersson (Älvsborg FF)

 

DIVISION 3 Sydvästra Götaland

ASKIMS IK

IN: Albin Johansson (Bergums IF), Yosef Ali (Sveakurd FC), William Alcantra Nimbs (IF Mölndal Fotboll), Elfat Xhaferi, Viktor Zorondo, Patrik Abrahamsson (Näsets SK), Lukman Mohamed (från Bergsjö IF), Sean Mian (Partille IF FK), Omar Conteh (ÖIS U), Noah Torné (Ljungskile U), Felipe Robles (Utsiktens BK U)

UT: Markus Engelbertsen (tränare)

KÅLLERED FK

IN: Adej Hayek (tränare), Ismael Zerroug Strömstedt (Västra Frölunda IF)

UT: Jamal El Moussaoui (tränare), Daniel Ohlsson (IK Virgo), Benjamin Ivarsson (på grund av studier)

______________________________________________________________

4A

FC KOMARKEN

IN: Carl Blixt (huvudtränare), Håkan Mattiasson (assisterande tränare), Eddi Tuzinovic (lagledare), Semir Alic (målvaktstränare)

UT:

FLODA BOIF

IN: Jon Pétur Róbertsson (tränare), Tayman Mahshid (senast i Stenkullen GoIK), Robert Engfors (assisterande tränare), Albert Rushid (Alingsås IF FF), Christoffer Lesjak (Alingsås IF FF)

UT: Jonas Torefalk (tränare), Ivan Milosevic (Stenkullen GoIK), Andreas Johansson (Stenkullen GoIK), Erik Lundström (Stenkullen GoIK), Tobias Elisson (Stenkullen GoIK), Anders Axelsson (Tollereds IF), Rikard Hagström (Stenkullen GoIK, Alexander Blank (Tollereds IF), Pierre Dahlén (Gårda BK)

GULDHEDENS IK

IN: Aubil Mario (Önnereds IK), Philip Svensson (IF Böljan), Adrian Elmenmyr (Wexiö FK), Jakob Andersson (uppflyttad), Vincent Björnars (uppflyttad), Raoul Chang (uppflyttad), Johannes Mari (uppflyttad), Carl-Johan Ekströmer (BK Sport), Isac Boukachabia (Grolanda IF), Simon Andersson (FC Gute), Tishko Shafiq, Mahim Ahsan Haque (Utsiktens BK U), Filip Mitrovic (senast i BK Olympic), Dylan Fellous (Göteborgs FF:s juniorlag), Simon Parenti Svensson (Jula BK), Robin Björkstrand (Dalen/KFF), Gabriel Riet (Sävedalens IF U)

UT: Andreas Stern (Azalea BK), Felix Kristoffersson (studier/Grebbestads IF), Jakob Andersson (LSW Motala), David Etale (flyttar), Alexander Andersson (flyttar), Rasmus Eriksson (slutar eventuellt spel lägre ner i seriesystemet), Jose Carpio Reyes (flyttar)

GÅRDA BK

IN: Tim Engström (Gamlestaden FF), Dilan Ohlson (Solväders FC), Johan Strömberg (Fässbergs IF), Kristian Jönsson (Qviding FIF), Joel Lundgren (någonstans på landet), Gustav Wermcrantz Forsström (AIF Göteborg), Eric Persson (Thomas University, senaste svenska klubb Qviding), Pierre Dahlén (Floda BoIF)

UT: Richard Björnander (Gamlestaden FF)

KODE IF

IN: Niklas Larsson (Stala IF), Patrik Åsén (Ahlafors IF)

UT: Oscar Jareflo (Kärra KIF), Marcus Olofsson (Kärra KIF), Jesper Konkell (Kärra KIF), Marcus Andersson (Ytterby IS), Peter Dyrfelt (Ytterby IS)

KORTEDALA IF

IN:

UT: Aleksandar Vasilic (Götaholm BK), Dari Hatami (tränare), Nikola Majdandzic (tränare), Nihad Cengic (FK Kozara)

LUNDEN ÖVERÅS BK

IN: Johan Nilsson (Partille IF FK), Felix Wulff (Göta BK)

UT: Philip Marklund (Azalea BK), Nikola Markovic (IF Vardar/Makedonija)

LÄRJE-ANGEREDS IF

IN:

UT: Sizar Ayoub (Sveakurd FC), Berat Deniz (Angered MBIK), Ognjen Markovic (IF Vardar/Makedonija), Yonis Hussen (Hisingsbacka FC), Galvan Ayoub (Jonsereds IF), Adnan Hadzialic (Gunnilse IS), Zekariye Ahmed (Gunnilse IS), Tobias Sörensen (Gunnilse IS)

NOL IK

IN: Marcus Hansson, Peter Åsén, Niklas Pålsheden (Älvängens IK), Jesper Garvetti (Surte IS FK), Martin Ericsson, Niclas Elving (Ahlafors IK)

UT: Bojan Ilic (Ahlafors IF), Felix Rudin (Ahlafors IF), Jesper Garvetti (Ahlafors IF)

SKIF SEMBERIJA

IN: Leonard Ochen (Kärra KIF), Nikola Matek (OFK Belgrad)

UT: Darvan Ayoub (Sveakurd FC), Tafa Njie (FK Kozara), Petros Tekie (FK Kozara), Njaga Njie (Bergsjö IF), Isaac Darko (Backatorp IF)

STENKULLEN GoIK

IN: Ivan Milosevic (Floda BoIF), Andreas Johansson (Floda BoIF), Erik Lundström (Floda BoIF), Tobias Elisson (Floda BoIF), Markus Hansson (Lerums IS), Marcus Liljevall (Lerums IS), Jonas Olausson (Lerums IS), Rikard Hagström (Floda BoIF)

UT: Tayman Mahshid (Floda BoIF)

UNITED AFRICA FC

IN:

UT:

___________________________________________________________

4B

DALEN/KROKSLÄTTS FF

IN: Joakim Ahlgren (spelande huvudtränare)

UT: Lars Andersson (tränare), Dan Sjöblom (IFK Mariehamn),Robin Björkstrand (Guldhedens IK)

DONSÖ IS

IN:

UT:

ERIKSBERGS IF

IN: Joel Sjöqvist (tränare), Stany Lokamba Johansson (Hisingsbacka FC), Kevin Likwe (Hisingsbacka FC), Buba Sanyang (Hisingsbacka FC), Asani Yohannes (Hisingsbacka FC), Irman Krhalic’ (Hisingsbacka FC), Mathias Berheim (IK Virgo), Viktor Persson (tillbaka efter en tid i USA), Erik Häggström (comeback), Jellie Oliveira Da Cruz (Falköpings FK), Josip Baric (tränare)

UT: Mikael Johansson (tränare), David Olsson (flyttar), Joel Sjöqvist (tränare)

FINLANDIA PALLO AIF

IN: Jonas Särnholm (tränare), Andreas Nilsson (lagledare), Lukas Klint (Näsets SK), Markus Kaplan (Gunnilse IS), Einar Dernegård (Älvsborg FF), Pontus Ekdahl (Kärra KIF)

UT: Jani Lemmetti (tränare), Adam Olofsson, Anton Nilsson, Alexander Furubrink, Christofer Manaz, Cihan Köse (kommer att träna IK Zenith i 5A), Erik Panzar, Jesper Leksell (studier), Linus Mouritsen, Mohamed Momo Ahmid, Oscar Johansson, Patrik Freter, Peter Hogart, Philip Lindblad, Mihail Gusakoski (IF Vardar/Makedonija)

GÖTEBORGS FF

IN: Ismar Bilajbegovic (ÖIS U), Aron Lundh (tillbaka efter college-spel i USA)

UT: Jonas Tingberg (Azalea BK), Esat Öszel (FTU), Martin Krezic (Göteborgs FF), Adrian Sundqvist (flyttar)

IFK BJÖRKÖ

IN: Fredrik Augustin (tränare), Andreas Odersjö (Torslanda IK), Krister Körm (Torslanda IK), Andreas Haglund (Torslanda IK)

UT: Joakim Olsson (tränare)

IF MÖLNDAL FOTBOLL

IN: Fabian Martinsson (Galgbackens IF)

UT: Addo Mensah Wood (Inter Linné IF), William Alcantra Nimbs (Askims IK)

KF VELEBIT

IN: Igor Utkovic (Gunnilse IS)

UT: Daniel Da Silva (IK Zenith), Jon Stockhaus (Kärra KIF), Dime Angjelovski (tränare, IF Vardar/Makedonija), Alexander Trpcevski (IF Vardar/Makedonija)

KÄRRA KIF

IN: Jim Holmelin (tränare), Oscar Jareflo (Kode IF), Marcus Olofsson (Kode IF), Jesper Konkell (Kode IF), Jon Stockhaus (KF Velebit), Johan Claesson (comeback), Reine Olofsson (assisterande tränare), Marcus Bergström (comeback), Meron Mehari (uppflyttad från egna leden), Belle Mo Aresh (uppflyttad från de egna leden), Niclas Wigertz (assisterande tränare)

UT: Magnus Carlsson (tränare), Frane Sirinic (IK Kongahälla), Leonard Ochen (SKIF Semberija), Pontus Ekdahl (Finlandia Pallo AIF), Philip Näslund (Lerums IS), Rikard Allvin (Västra Frölunda IF), Christian Zivlak (FC Heden), Axel Jacobsson (slutar/möjligtvis ny klubb), Joel Brusberg (Backatorp IF)

MÖLNLYCKE IF

IN: Jonathan Gerth (tränare)

UT: Simon Andersson (tränare), Anders Torstensson (tränare)

MÖLNLYCKE -SJÖVALLA IS FK

IN: Anton Hurmavaara (Sjövalla FK-Mölnlycke IS), Oscar Berntsson (Landvetter IS), Jonas Andersson (Öjersjö IF, tränare tillsammans med Stefan Hult), Oscar Berntsson (Landvetter IS)

UT:

ÖCKERÖ IF

IN: Victor Niklasson (Örgryte IS), Mathias Nilsson (IFK Göteborg), Christian Lyckemark (Stala IF)

UT: Herman Malmcrona (Hönö IS), Petter Dahl (Inter Linné IF), Fernando Martins De Souza (flyttar), Mathias Sennerstam (lägger av),  Albin Andreasson (lägger av)

______________________________________________________________

5A

ANGERED MBIK

IN: Berat Deniz (Lärje-Angereds IF), Alexander Yildirim (Syrianska/Arameiska Föreningen Göteborg)

UT: George Boulos (Slottsskogen/Godhem IF)

BERGUMS IF

IN: Kristofer Landahl (tränare), Fredrik Pettersson (spelande assisterande tränare), Nicklas Gustafsson (Assyriska BK), John Gall (Ubbult/Hällingsjö), Daniel Berner (Partille IF FK), Sargon Gorgius (Partille IF FK), Joel Perkhed (Partille IF FK)

UT: Albin Johansson (Askims IK), Marcus Gylling (Lekstorps IF), Aristides Rodriguez Heredia (Götaholm BK), Rasmus Johansson (Ösets BK), Kalle Jarnebrink (Real Maskin BK), Markus Kristiansson (Ösets BK), Kristoffer Holmqvist (Ösets BK)

BJÖRNDAMMENS BK

IN:

UT:Erion Iljazi (slutar), Erik Alenvret (Öjersjö IF)

FC BOSONA

IN: Nermin Maric (tränare), Nermin Heremic (tränare)

UT:

HÖNÖ IS

IN: Herman Malmcrona (Öckerö IF)

UT: Carl Wiklander (ÖIS U)

IK ZENITH

IN: Cihan Köse (tränare), Gustav Bredinge (Torslanda IK), Max Påhlman (Torslanda IK), Daniel Da Silva (KF Velebit),

Hampus Andersson (Kungshamns IF), Hakan Köse (Hisingen FC)

UT: Jonny Gillberg (tränare)

PARTILLE IF FK

IN: Farhad Ariyaeeravesh

UT: Kristofer Landahl (tränare), Jonas Zachau (assisterande tränare), Daniel Berner (Bergums IF), Fredrik Pettersson (Bergums IF), Johan Nilsson (Lunden Överås BK), Sargon Gorgius (Bergums IF), Sean Mian (Askims IK), Joel Perkhed (Bergums IF), Tom Hassling (Utbynäs SK)

ROMELANDA UF

IN: Ronny Hertz (huvudtränare), Björn Sjösvärd (spelande assisterande tränare), Filip Larsson (IK Kongahälla), Jacob Sjöstedt (IK Kongahälla), Patrik Persson (IK Kongahälla)

UT:

UTBYNÄS SK

IN: Jörgen Hegab (huvudtränare), Anders Sjursen (assisterande tränare), Nicklas Mörck (assisterande tränare), Magnus Lönngren (assisterande tränare),Tom Hassling (Partille IF FK), Alexander Sjursen (Sävedalens IF)

UT: Pelle Lagerqvist (tränare), Jonas Bäckwall (Götaholm BK), Itian Werda (Gamlestaden FF), Sebastian Bengtsson (slutar), Joao Mabiala (Gamlestaden FF), Pontus Svedberg (Götaholm BK)

YTTERBY IS

IN: Robert Tartagni (tränare), Hugo Andersson (Sandarna BK), David Korneliusson (FBK Karlstad), Marcus Andersson (Kode IF, spelande hjälptränare), Peter Dyrfelt (Kode IF), Martin Sjöberg (Hålta IK), Håkan Pernhede (målvaktstränare), Addi Kadiric Tuzinovic, Tobias Hildesson (Hålta IK)

UT: Anders Thornberg (tränare), Julius Lindberg (Qviding FIF)

ÄLVÄNGENS IK

IN:

UT: Niklas Ahlbom (Ahlafors IF), Niklas Pålsheden (Nol IK), Alexander Steen (Ahlafors IK)

ÖJERSJÖ IF

IN: Anders Svensson (spelande huvudtränare), Henrik Frendin (huvudtränare), Pontus Farnerud (senast i Glumslövs FF), Martin Viggeborn (Jonsereds IF), Erik Alenvret (Björndammens BK), Marcus Halldin (senast i Olskrokens IF), Oscar Hammarberg (Jonsereds IF)

UT: Jonas Andersson (tränare, Mölnlycke-Sjövalla IS FK), Patrik Salomonsson (Slottsskogen/Godhem IF)

_______________________________________________________________

5B

BALLTORPS FF

IN: Fredrik Magnusson (tränare), Fredrik Johansson (Tölö IF), Parosh Mohideen (Västra Frölunda IF)

UT: Tommy Olsen (Fässbergs IF), Viktor Lundkvist (IK Virgo)

FC HEDEN

IN: Hugo Hedefalk (senast i BK Wobber), Ibraham Zeito, Jonatan Brekke (Eds FF), Christian Zivlak (Kärra KIF), Simon Torrestad, Gabriel Bing (Kode IF), Erik Thiringer (senast i BK Wobbler), Jacob Gunnarsson (uppehåll tidigare Qviding juniorlag).

UT: Joel Sjöqvist (Eriksbergs IF), Samet Vatansever, Marcus Waltilla (skada), Jon Östberg (uppehåll), Dennis Lundqvist (lägger av), Shoeb Hashem (lägger av), Jonatan Niva Rytineimi (varva ner), Fredrik Danielsson (lägger av)

HOVÅS BILLDAL IF

IN: Henrik Fryklund (tränare), Johan Jerlov (tränare), Anton Albért (Ahlafors IF)

UT: Josip Baric (tränare)

HÄRRYDA IF

IN: Jonny Gillberg (tränare), Emil Björk (Landvetter IS), Pontus Holmberg (comeback)

UT: Alexander Tuomainen (flyttar), Jimmie Kallhed (flyttar)

IF VÄSTER

IN: Hela FC Fiskebäcks trupp då FCF går i Västers organisation, Daniel Natanaelsson (huvudtränare), Robin Axell (assisterande tränare), Niklas Pettersson (assisterande tränare), Arvid Liljedahl (Näset SK via FCF), Valdemar Landgren (IFK Mariestad via FCF)

UT: Fredrik Robertsson (tränare), Johan Bengtsson (flyttar), Joakim Tendell (flyttar), Viktor Lagerqvist (uppehåll pga av skada), Oscar Andreasson (Älvsborg FF)

IF WARTA

IN:

UT: Kaan Avcu (FTU)

KUNGSLADUGÅRDS BK

IN: Per Ingvarsson, Jakob Westermark, Robin Turpeinen (Gunnared KIF), Salvador Vasquez (Gunnared KIF), Danny Höglund Field (Gamlestaden FF), Robert Nordström Vasquez (senast i Angereds IS)

UT: Kemal Coskun (FTU)

MASTHUGGETS BK

IN: Linus Westberg (tränare), Jonas Zachau (tränare)

UT: Fredrik Magnusson (tränare)

MOSSENS BK

IN: Axel Bergström (tränare, var assisterande 2017), Christian Engborg (assisterande tränare)

UT: Dennis Andersson (tränare), Selman Bedir (FTU), Alexander Kullenbäck (Inter Linné IF)

NÄSETS SK

IN: George Mourad (tränare), Zaya Kalasho (tränare)

UT: Lukas Klint (Finlandia Pallo AIF), Patrik Abrahamsson (Askims IK), Marcus Anckar (Azalea BK)

SANDARNA BK

IN: Anton Hysén (Torslanda IK?), Edvin Moenza (Torslanda IK), Tobias Gottfridsson (från Askims IK), Nino Jelec (från IF Leikin, division 4 Halland), Inel Arslanovic (från IF Leikin, division 4 Halland)

UT: Hugo Andersson (Ytterby IS), Daniel Jansson (Azalea BK)

STYRSÖ BK

IN:

UT:

_______________________________________________________________

6A

BERGSJÖ IF

IN: Njaga Njie (SKIF Semberija), Mohammedek Abukar (Neutrala IF), Arnan Arnautovic (uppehåll, senast i Qviding U)

UT:Lukman Mohamed (Askims IK), Kazim Güzel (FTU)

BERGSJÖN SK

IN:

UT:

BJURSLÄTTS IF

IN:

UT:

BRÄMAREGÅRDENS FC

IN:

UT:

GAMLESTADEN FF

IN: Philip Bladh (BK Skottfint), Alexander Jancke (comeback), Erik Törnkvist (FC Fiskebäck), Erik Söderqvist (Annebergs IF), Christopher Goncalves Melo (Syrianska/Arameiska), Saman Sadeghi, Richard Björnander (senast i Gårda BK), Itian Werda (Utbynäs SK), Oliver Cardoso (BK Skottfint), Joao Mabiala (Utbynäs SK), Johan Augurell (senast i Mölnlycke IF, men tillbaka från uppehåll), Pontus Olsson (senast i Öckerö IF)

UT: Danny Höglund Field (Kungsladugårds BK), Tim Engström (Gårda BK)

GÖTAHOLM BK

IN: Per Edberg (huvudtränare), Fredrik Wikström (assisterande tränare), Josef Anani (Real Maskin BK), Isaac Mintz (Real Maskin BK), Jonas Bäckwall (Utbynäs SK), Aristides Rodriguez Heredia (Bergums IF), Philip Andersson (Högvads BK), Aleksandar Vasilic (Kortedala IF), Mohamed Osman (FK Kozaras juniorlag), Pontus Svedberg (Utbynäs SK), Martin Stojanovski (Croatia Göteborg), Thomas Celec (Croatia Göteborg)

UT: Görgen Johansson (huvudtränare), Anders Pettersson (assisterande tränare/lagledare), Joel Akre (på grund av flytt), Daniel Wedberg (Skattkärrs IF)

PARTILLE IF SC

IN: Jonas Thorsén (comeback)

UT:

REAL MASKIN BK

IN: Kalle Jarnebrink (Bergums IF), Riccardo Attanasio (BK S:T Jakob)

UT: Josef Anani (Götaholm BK), Isaac Mintz (Götaholm BK)

SURTE IS

IN:

UT: Jesper Garvetti (Nol IK), Andreas Pusterli (Rödbo IF)

SVEAKURD FC

IN: Darvan Ayoub (SKIF Semberija), Mergim Ibishi (Croatia Göteborg), Karmo Semmo (Croatia Göteborg), Sizar Ayoub (Lärje-Angereds IF), Behar Tahiri (tränare)

UT: Yosef Ali (Askims IK), Farrokh Tavakoli Banizi (Backatorp IF)

SYRIANSKA/ARAMEISKA FÖRENINGEN GÖTEBORG

IN:

UT: Alexander Yildirim (Angered MBIK)

TOLLEREDS IF

IN: Fredrik Persson (tränare), Karl Lindstedt (Fässbergs IF), Anders Axelsson (Floda BoIF), Alexander Blank (spelande assisterande, Floda BoIF)

UT: Gunnar Gíslason (tränare), Angelo Scavo (tränare), Carl Cedergårdh (Lekstorps IF)

_________________________________________________________________

6B

BK S:T JAKOB

IN:

UT: Riccardo Attanasio (Real Maskin BK)

CHALMERS STUDENTKÅRS IF

IN:

UT:

ERITREANSKA IF GÖTEBORG

IN:

UT:

FC HÄRLANDA

IN:

UT:

HÄLLESÅKER IF

IN: Daniel Ericsson (Lindome GIF), Andreas Olcén (Kungsbacka IF), Johan Olofsson (Ubbhults IF), Elias Olofsson (Ubbhults IF), Bengt Andersson (tränare), Stefan Kling (assisterande tränare)

UT: Jonas Eriksson (tränare)

FTU

IN: Tunahan Kiyak (IF Vardar/Makedonija), Kazim Güzel (Bergsjö IF), Ali Can (senast i BK Häckens organisation), Esat Öszel (Göteborgs FF), Gökhan Görgulu (IF Vardar/Makedonija), Selman Bedir (Mossens BK), Kemal Coskun (Kungsladugårds BK), Johnny Garcia (senast i GAIS), Marco Vasic (IF Vardar/Makedonija), Kaan Avcu (IF Warta), Max Ek (Rävlanda AIS), Mustafa Sak (assisterande tränare)

UT:

FÄSSBERGS IF

IN: Tommy Olsen (Balltorp FF),

UT: Johan Strömberg (Gårda BK), Karl Lindstedt (Tollereds IF)

GÖTEBORGS CITY FF

IN: Niklas Järlström (tränare)

UT:

GÖTEBORGS SIF

IN:

UT:

LANDALA IF

IN: Viktor Ohlsson (ny som tränare)

UT:

SJÖVALLA FK-MÖLNLYCKE IS

IN: Laget kommer tränas av följande spelande tränare: John Gelotte, Carl Norling, Niklas Norling, Joel Nord, Fredrik Nedestam, Mikael Olsson och Linus Janson.

UT: Anton Hurmavaara (Mölnlycke-Sjövalla IS FK), Christian Bevenäs (tränare)

SOLÄNGENS BK

IN:

UT:

__________________________________________________________________

6C

AIF GÖTEBORG

IN:

UT: Joachim Frej (Inter Linné IF), Daniel Svärd (Inter Linné IF), Carl Demirtas Sjödin (Inter Linné IF), Gustav Wermcrantz Forsström (Gårda BK), Dennis Akpabio (Inter Linné IF)

AZALEA BK

IN: Gustaf Björkgren (Utsikten U21), Jonas Tingberg (GFF), Philip Marklund (Lunden Överås BK), Pelle Tornkvist (GFF junior), Omar Mahjoub (Dubbelavtal Bosna IF Lund), Andreas Stern (Guldhedens IK), Tobias Bertilsson (Råda BK), Robert Tranberg (assisterande tränare), Tobias Bertilsson (Råda BK), Daniel Jansson (Sandarna BK), Arvid Norberg (GFF:s juniorlag), Theo Rosén (comeback, tidigare Azalea BK), Isak Lyth (comeback, tidigare Azalea BK), Emil Jansson (comeback, tidigare Azalea BK), Marcus Anckar (comeback, senast i Näset SK).

UT: Jusuf Zukic (tränare), Jason Kirk (tränare), Johan Holmén Larsson (slutar)

FC LINNÉ

IN: Teodor Fogell Sandklef (senast i ÖIS U), Jacob Pettersson (Älvsborg FF)

UT:

FRÖJDENS FK

IN: Erik Olsson, Albin Larsson (FC Corner), Abdoul Majid Salum

UT:

PROLETÄREN FF

IN:

UT:

PUSHERS BK

IN:

UT: Linus Westberg (tränare)

SK ARGO

IN:

UT: Michael Svensson (Högvads BK)

SLOTTSSKOGEN/GODHEM IF

IN: Patrik Salomonsson (Öjersjö IF), George Boulos (Angered MBIK)

UT: Mehmet Ülker (Tynnered FC), Shahzaib Kazmi (Tynnered FC), Ahmed Yussuf (Tynnered FC), Cheikh Gueye (Inter Linné IF)

TYNNERED FC

IN: Mehmet Ülker (Slottsskogen/Godhem IF), Shahzaib Kazmi (Slottsskogen/Godhem IF), Ahmed Yussuf (Slottsskogen/Godhem IF), Zubair Aziz, Ahmet Bülbül, Christofer Niklasson

UT:

VRÅNGÖ IF

IN: Patrick Johansson (tränare)

UT: Benny Liljeroth (tränare)

ÖNNEREDS IK

IN: Lars Andersson (tränare)

UT: Ola Holmgren (tränare)

ÖSETS BK

IN: Rasmus Johansson (Bergums IF), Olof Möller (Hovås Billdal IF), Pontus Svensson (BK Spark), Jonas Ryen (comeback), Markus Kristiansson (Bergums IF), Kristoffer Holmqvist (Bergums IF), Feim Karaj (comeback), Viggo Wimnell

UT: Magnus Larsson (slutar), Michael Werner (slutar)

___________________________________________________________________

6D

BACKATORP IF

IN: Farrokh Tavakoli Banizi (Sveakurd FC), Melvin Lönn (Utsiktens BK U), Joel Brusberg (Kärra KIF), Isaac Darko (SKIF Semberija)

UT:

BOSNA IF

IN:

UT:

DISERÖD SK

IN:

UT:

FOTÖ GOIF

IN:

UT:

HISINGEN FC

IN:

UT: Christian Luis Molina Arriagada (Inter Linné IF), Sebastian Landi (Inter Linné IF), Braulio Rodriguez (Inter Linné IF), Hakan Köse (IK Zenith), Simon Kostovski (IF Vardar/Makedonija), Amir Reza Khateri (IF Vardar/Makedonija)

HÅLTA IK

IN: Lukas Andreasson (Hermansby IF), Johan Henrysson (Hermansby IF), Axel Peterson (Hermansby IF), Fredrik Linder (comeback)

UT: Martin Sjöberg (Ytterby IS), Patrik Sundberg, Tobias Hildesson (Ytterby IS)

HÄLSÖ BK

IN:

UT:

IF VARDAR MAKEDONIJA

IN: Marijan Trajanovski (tränare), Dime Angjelovski (tränare, KF Velebit), Stefan Nastovski (Qviding FIF), Alexander Trpcevski (KF Velebit), Amir Reza Khateri (Hisingen FC), Ognjen Markovic (Lärje-Angereds IF), Martin Krezic (Göteborgs FF), Kristian Trajanovski (Västra Frölunda IF), Simon Kostovski (Hisingen FC), Daniel Jovanovski (Hisingsbacka FC), Nikola Markovic  (Lunden Överås BK), Mihail Gusakoski (Finlandia Pallo AIF)

UT: Jonathan Gjulem (Västkurd BK), Tunahan Kiyak (FTU), Gökhan Görgulu (FTU), Marco Vasic (FTU)

KNIPPLA IK

IN: Ahmad Arsad (från Trollhättans Finska Förening), Dennis Johansson (från Västkurd BK), Daniel Mackinovski (comeback), Simon Orvarsson (comeback), Ersin Nedzhib.

UT:

NEUTRALA UF

IN:

UT: Mohammedek Abukar (Bergsjö IF)

NÖDINGE SK

IN: Peter Liljeroth (assisterande tränare), Rikard Linde (assisterande tränare)

UT: Hampus Björkman (Ahlafors IF)

VÄSTKURD BK

IN: Alev Veric (Kungsbacka IF), Jonathan Gjulem (IF Vardar/Makedonija), Fredrik Ritter (Västra Frölunda IF)

UT: Dennis Johansson (Knippla IK)

___________________________________________________________________

7A

ANGERED SK

IN:

UT:

CROATIA GÖTEBORG

IN:

UT: Mergim Ibishi (Sveakurd FC), Karmo Semmo (Sveakurd FC), Martin Stojanovski (Götaholm BK), Thomas Celec (Götaholm BK)

GEESGUUD UF

IN: William Potter (tränare)

UT:

GOTHENBURG CELTIC FC

IN:

UT:

GUNNARED KIF

IN:

UT:Robin Turpeinen (Kungsladugårds BK), Salvador Vasquez (Kungsladugårds BK), Guillermo Moreno Rivera (Inter Linné FC), Armando Smedberg Dalence (Inter Linné IF), Jorge Hernan Gonzalez Calderon (Inter Linné IF), Kevin Perez (Inter Linné IF), Cristian Ramirez Betancur (Inter Linné IF)

HERMANSBY IF

IN:

UT: Lukas Andreasson (Hålta IK), Johan Henrysson (Hålta IK), Axel Peterson (Hålta IK)

INTER LINNE IF

IN: Karl-Åke (Kåj) Johansson (tränare), Joachim Frej (spelande assisterande tränare, AIF Göteborg), Daniel Svärd (AIF Göteborg), Carl Demirtas Sjödin (AIF Göteborg), Abel Zerai (BK Björkåsen), Miliyon Hailemariam (BK Björkåsen), Guillermo Moreno Rivera (Gunnared KIF), Dennis Akpabio (AIF Göteborg), Armando Smedberg Dalence (Gunnared KIF), Jorge Hernan Gonzalez Calderon (Gunnared KIF), Kevin Perez (Gunnared KIF), Cristian Ramirez Betancur (Gunnared KIF), Christian Luis Molina Arriagada (Hisingen FC), Sebastian Landi (Hisingen FC), Braulio Rodriguez (Hisingen FC), Addo Mensah Wood (IF Mölndal), Lukas Jordanidis (Västra Frölunda IF), Alexander Kullenbäck (Mossens BK), Petter Dahl (Öckerö IF), Claudio Esteban Machuca Aviles (Hjuviks AIK), Misak Adourian Rodriguez (Gunnilse IS), Cheikh Gueye (Slottsskogen/Godhem IF)

UT:

KAREBY IS

IN:

UT:

LEKSTORPS IF

IN: Marcus Gylling (Bergums IF), Robin Granqvist (comeback), Kim Granqvist (comeback), Carl Cedergårdh (Tollereds IF), Joakim Andreasson (tränare, spelade även förra året)

UT: Simon Bodehed (Sjöviks SK), Tommy Malmqvist (Sjöviks SK)

LÖVET/JOHANNEBERGS IF

IN:

UT:

RÖBDO IF

IN: Magnus Hall (spelande assisterande tränare, spelade förra säsongen), Andreas Hall, Sebastian Nyström (förflutet i Rannebergens IF), Semir Jasarevic (förflutet i Kortedala IF och Lärje-Angrereds IF), Andreas Pusterli (Surte IS FK), Alexander Löfdahl

UT:

SANTOS CRUZ AZUL IF

IN:

UT:

________________________________________________________________

7B

BK BJÖRKÅSEN

IN:

UT: Abel Zerai (Inter Linné FC), Miliyon Hailemariam (Inter Linné FC)

BK SKOTTFINT

IN:Tobias Granberg (Torslanda IK)

UT: Philip Bladh (Gamlestaden FF), Oliver Cardoso (Gamlestaden FF), Johny Larsen, Scott Lyon, Sebastian Rogowski, Kevin Andersson, Liam Peacock, Yurko Zavada (Menisken IF)

ELISEDALS IS

IN:

UT:

HJUVIKS AIK

IN:

UT: Claudio Esteban Machuca Aviles (Inter Linné IF)

HÖGABORG KÄRRALUNDS FC

IN:

UT:

IF POSITIVUM GÖTEBORG

IN:

UT:

IFK HINDÅS 

IN:

UT:

JÄRNBROTTS IF

IN:

UT:

KÄRINGÖNS FC

IN:

UT:

MENISKEN IF

IN: Yurko Zavada (BK skottfint)

UT: Mathias Kisch

RAMBERGETS SK

IN:

UT:

 

SOLVÄDERS FC

IN:

UT: Dilan Ohlson (Gårda BK)