Övergångar inför 2019

Här kommer alla övergångar i lokalfotbollen (division 4-7) och för Göteborgslagen i division 3 inför säsongen 2019 att dyka upp allt eftersom. Så fort en övergång presenteras på bloggen kommer den även att dyka upp här.

DIVISION 3 NORDVÄSTRA GÖTALAND

Dalen/Krokslätts FF

IN: Claes Klippert (tränare, Västra Frölunda IF)

UT:

Gunnilse IS

IN: Darvan Ayoub (SKIF Semberija), Aron Lund (Askims IK)

UT:

Gårda BK

IN: Henos Araya (FK Kozara), Martin Faal (Stenkullen GoIK), Pawar Mezori (Hisingsbacka FC J)

UT:

Hisingsbacka FC

IN: Joakim Nåfors (tränare), Samir Taha (assisterande tränare)

UT: Fredrik Zanjanchi (Örgryte IS), David Ngoma (BK Häcken U19), Anton Olsson (Stenungsunds IF), Keyvan Andersson Alizadeh (tränare)

IK Kongahälla

IN: Andreas Nilsson (assisterande tränare), Filip Mattiasson (FC Komarken), Kristoffer Frantzich (Näsets SK), Simon Andersson (Näsets SK), Douglas Montonen (Bergums IF), Jakob Persson (Näsets SK), Rebin Shakir (comeback), Zakaria Rhya (SKIF Semberija), Mohamed Abdulle (SKIF Semberija), Nikola Jevric (Skoftebyns IF)

UT: Joakim Thornberg (Ytterby IS)

IK Virgo

IN: Kenneth Nyström (tränare), Hampus Andersson (assisterande tränare), Bosse Roos (tränarstaben), Pontus Johansson (Torslanda IK)

UT: Nihal Behrens (tränare), Jan Gelin (tränarstaben)

Jonsereds IF

IN: Sefik Bozdag (assisterande tränare), Christian Lindén (BK Bosna), Adis Gibanica (ÖIS-U), William Nordenberg (Floda BoIF)

UT: Marcus Johansson (slutar), Denis Musov (Älvängens IK)

Kållered SK

IN: Emil Hernborg (Lerums IS), Hugo Gislén (Askims IK), Adam Passachin (uppflyttad från de egna leden)

UT:

Landvetter IS

IN: Mikael Trajanovski (Qviding FIF), Milton Magnusson (Lerums IS), Rickard Hansson (Lindome GIF)

UT: Erhan Kocak (FTU), Hami Golestan, Patrik Hansson, André Bissmark, Pedram Talebi (FC Stockholm Internazionale)

Västra Frölunda IF

IN:

UT: Claes Klippert (assisterande tränare, Dalen/KFF), Adam Bjerkhede (ÖIS U19), Sebastian Hansson (ÖIS U19), Lucas Ucar (BK Häckens U19), Abdoulie Jobe (BK Häckens U19), Emil Ursholm (Sävedalens IF)

DIVISION 3 MELLERSTA GÖTALAND

Ahlafors IF

IN:

UT: Niklas Ahlbom (Älvängens IK), Jesper Skånberg (Nol IK), Anton Salenius (Älvängens IK)

4A

FC Komarken

IN: Moha Razek (assisterande tränare), Jihad Nashabat (Kortedala IF), Selmir Velic (Bosna IF).

UT: Filip Mattiasson (IK Kongahälla)

FK Kozara

IN: Christos Sakalakis (tränare), Can Aslaner (IF Warta), Jawid Zirak (Qviding FIF U)

UT: Ali Sanduvac (FTU), Henos Araya (Gårda BK) 

Guldhedens IK

IN:

UT:

Kode IF

IN: Jimmy Karlsson (tränare), Jimmie Larsson (tränare), Mattias Nordström (Romelanda UF), Oskar Bergqvist (Stenungsunds IF), Kevin Dahlström (Ytterby IS)

UT:

Kortedala IF

IN:

UT: Jihad Nashabat (FC Komarken)

Lerums IS

IN:

UT: Tobias Hansson (Stenkullen GoIK), Alexander da Cruz (Stenkullen GoIK), Tobias Petersson (Stenkullen GoIK), Emil Hernborg (Kållered SK), Milton Magnusson (Landvetter IS)

Lunden Överås BK

IN:

UT:

Nol IK

IN: Jesper Skånberg (Ahlafors IF), Jesper Garvetti (Nödinge SK)

UT:

Sandarna BK

IN:

UT:

SKIF Semberija

IN:

UT: Darvan Ayoub (Gunnilse IS), Zakaria Rhya (IK Kongahälla), Mohamed Abdulle (IK Kongahälla)

Stenkullen GoIK

IN: Tobias Hansson (Lerums IS), Alexander da Cruz (Lerums IS), Tobias Petersson (Lerums IS)

UT: Martin Faal (Gårda BK)

United Africa FC

IN:

UT:

4B

Askims IK

IN: Stefan Anttila (tränare), Daniel Pereira (assisterande tränare)

UT: Aron Lund (Gunnilse IS), Anders Augustsson (tränare), Per Edberg (tränare), Hugo Gislén (Kållered SK)

Eriksbergs IF

IN:

UT:

Göteborgs FF

IN: Peter Fekete (tränare), Rickard Schöndell (assisterande tränare), Wictor Spång (Azalea BK)

UT: Örjan Glans (tränare)

IF Mölndal Fotboll

IN:

UT: Kevin Graf (BK Skottfint)

IK Zenith

IN:

UT:

IFK Björkö

IN:

UT:

KF Velebit

IN: Boris Skokic (ny som huvudtränare), Denis Skokic (ny som assisterande tränare), Andreas Kakic Bergstrand (ny som assisterande tränare)

UT: Ante Skiljo (tränare)

Kärra KIF

IN: Niklas Hvit (assisterande tränare)

UT:

Mölnlycke IF

IN:

UT:

Mölnlycke-Sjövalla IS FK

IN:

UT:

Älvsborg FF

IN: Roberto Jacobsson (tränare)

UT:

Öckerö IF

IN: Ludvig Wiklander (ÖIS U19)

UT:

5A

Angered MBIK

IN:

UT: Yaqub Finey  (IFK Göteborg U), Aksel Ayan (ÖIS U19), Adel Gharbi (ÖIS U19), Mehmet Uzel (ÖIS U19)

Björndammens BK

IN:

UT:

Finlandia Pallo AIF

IN: Naser Zumberi (tränare), Tobias Ekman (Styrsö BK), Staffan Längvik (IFK Fjärås)

UT:

Floda BoIF

IN: Fredrik Persson (tränare)

UT: Jon Pétur Róbertsson (tränare), William Nordenberg (Jonsereds IF)

Hönö IS

IN:

UT:

IF Vardar/Makedonija

IN:

UT: Filip Kirsby (Azalea BK)

Partille IF FK

IN: Jan Matuszczyk (Hjuviks AIK)

UT:

Romelanda UF

IN:

UT: Mattias Nordström (Kode IF)

Sveakurd FC

IN: Wolfgang Kux (tränare)

UT: Behar Tahiri (Göraholm BK, tränare)

Utbynäs SK

IN:

UT:

Ytterby IS

IN: Joakim Thornberg (IK Kongahälla)

UT: Kevin Dahlström (Kode IF)

Älvängens IK

IN: Niklas Tidstrand (Qviding FIF), Niklas Ahlbom (Ahlafors IF), Anton Salenius (Ahlafors IF), Mihael Jevtic (senast i Assyriska BK 2017), Denis Musov (Jonsereds IF)

UT:

5B

Balltorps FF

IN: Jacob Larsson (BK S:T Jakob), Albin Tutic (Varbergs BoIS U)

UT:

Donsö IS

IN: Daniel Fhager (tränare)

UT:

FC Heden

IN:

UT:

Futsal Club Linné

IN:

UT:

Fässbergs IF

IN:

UT:Christopher Wilhelmsson (Fässbergs IF)

Hovås Billdal IF

IN:

UT:

Härryda IF

IN: Jimmy Håkansson (ny som huvudtränare), Eric Uhrlander (ny som spelande assisterande tränare)

UT:

IF Väster

IN: Pierre Andersson (assisterande tränare)

UT:

IF Warta

IN:

UT: Can Aslaner (FK Kozara)

Kungsladugårds BK

IN:

UT:

Mossens BK

IN:

UT:

Näsets SK

IN:

UT: Kristoffer Frantzich (IK Kongahälla), Simon Andersson (IK Kongahälla), Jakob Persson (IK Kongahälla), Oskar Örth (klubb ej klar)

6A

Bergsjö IF

IN:

UT: Pelle Lagerqvist (tränare)

Bergums IF

IN: Aristides Rodriguez (tränare)

UT: Kristofer Landadhl (tränare), Fredrik Pettersson (spelande assisterande tränare), Douglas Montonen (IK Kongahälla)

Bjurslätts IF

IN:

UT:

Diseröd SK

IN:

UT:

Gamlestaden FF

IN: Leo Kyriazis (senast i FC Bosona)

UT: Tobias Bui (Götaholm BK), Hoang Pham (Götaholm BK), Jonas Holm Helgason (Fröjdens FK)

Götaholm BK

IN: Tobias Bui (Gamlestaden FF, assisterande spelande tränare), Behar Tahiri (tränare), Hoang Pham (Gamlestaden FF)

UT: Aristides Rodriguez (Bergums IF)

Lekstorps IF

IN: Christopher Wilhelmsson (Fässbergs IF)

UT:

Neutrala UF

IN:

UT:

Nödinge SK

IN: Joseph Elturk (tränare)

UT: Jesper Garvetti (Nol IK)

Syrianska/Arameiska Föreningen Göteborg

IN:

UT:

Tollereds IF

IN: Alexander Blank (tränare), Peter Fors (assisterande tränare), Angelo Scavo (lagledare)

UT: Fredrik Persson (tränare)

Öjersjö IF

IN:

UT:

6B

Backatorp IF

IN:

UT: Jon Wiklund (huvudtränare), Philip Nordh (assisterande tränare), Jacob Berggren (lagledare)

BK Skottfint

IN: Tom Rosén (Bokenäset BK), Kevin Graf (IF Mölndal Fotboll), Michael Le Breton (tillbaka från utlån till Rödbo IF)

UT:

Chalmers Studentkårs IF

IN:

UT:

FC Bosona

IN:

UT:

Förenad Turkisk Ungdom

IN: Kwame Amoateng (tränare), Ali Sanduvac (FK Kozara), Erhan Kocak (Landvetter IS)

UT:

FC Härlanda

IN:

UT:

Göteborgs SIF

IN:

UT:

Hällesåker IF

IN:

UT:

Hälsö BK

IN:

UT:

Landala IF

IN:

UT:

Surte IS FK

IN:

UT:

Västkurd BK

IN:

UT:

6C

Azalea BK

IN: Charlie Tebbutt (Torpedo FC Bristol, spelande hjälptränare), Jules Beaurepaire (US Saint Gilles), Kasper Andersson (Råda BK), Mattias Broström (IK Rinne), Filip Kirsby (IF Vardar/Makedonija)

UT: Wictor Spång (Göteborgs FF), Joachim Frej (assisterande tränare)

Fröjdens FK

IN: Jonas Holm Helgason (senast i Gamlestaden FF), Pontus Andrén (senast i Örlösa IF) Andreas Johansson (senast i Alingsås IF), Adam Lönnqvist (senast i Herrestads AIF)

UT:

Hisingen FC

IN:

UT:

Inter Linné IF

IN:

UT:

Järnbrotts IF

IN:

UT:

SK Argo/Masthuggets BK

IN:

UT:

Slottsskogen/Godhem IF

IN: George Boulos (tränare)

UT: Peter Ericsson (tränare)

Solängens BK

IN:

UT:

Styrsö BK

IN:

UT: Tobias Ekman (Finlandia Pallo AIF)

Tynnered FC

IN: Ahmed Hamad (Proletären FF)

UT: Korosh Hatami (flyttar)

Vrångö IF

IN:

UT:

Önnereds IK

IN:

UT: Arthur Oresjö (flyttar)

7A

Angered SK

IN:

UT:

Bosna IF

IN:

UT: Selmir Velic (FC Komarken)

Croatia Göteborg

IN:

UT:

Eritreanska IF Göteborg

IN:

UT:

Fotö GoIF

IN:

UT:

Geesguud UF

IN:

UT:

Gothenburg Celtic FC

IN: Jonatan Niva Rytiniemi (tränare)

UT:

Gunnared KIF

IN:

UT:

Partille IF SC

IN:

UT:

Real Maskin BK

IN:

UT:

Santos Cruz Azul IF

IN:

UT:

Vatra KIF

IN:

UT:

7B

BK Björkåsen

IN:

UT:

BK S:T Jakob

IN:

UT: Jacob Larsson (Balltorps FF)

Elisedals IS

IN:

UT:

Göteborgs City FF

IN:

UT:

Högaborg Kärralunds FC

IN:

UT:

IFK Hindås

IN:

UT: Johan Viktor (tränare)

Knippla IK

IN: Bosse Carlryd (tränare)

UT: Kwame Amoateng (tränare)

Käringöns FC

IN:

UT:

Lövet/Johannebergs IF

IN:

UT:

Menisken IF

IN:

UT:

Rambergets SK

IN:

UT:

Sjövalla FK-Mölnlycke IS

IN:

UT:

7C

AIF Göteborg

IN:

UT:

Bergsjön SK

IN:

UT:

Brämaregårdens FC

IN:

UT:

Hermansby IF

IN:

UT:

Hjuviks AIK

IN:

UT: Jan Matuszczyk (Partille IF FK)

Kareby IS

IN:

UT: Ola Eriksen (IFK Göteborg U)

Lundby IF

IN: Robert Heikkilä (tränare)

UT:

Proletären FF

IN:

UT: Ahmed Hamed (Tynnered FC)

Pushers BK

IN:

UT:

Rödbo IF

IN:

UT: Michael Le Breton (tillbaka till BK Skottfint efter lån)

Solväders FC

IN:

UT:

Ösets BK

IN:

UT: