Övergångar inför 2020

Här kommer alla övergångar i lokalfotbollen (division 4-7) och för Göteborgslagen i division 3 inför säsongen 2020 att dyka upp allt eftersom. Så fort en övergång presenteras på bloggen kommer den även att dyka upp här.

 

DIVISION 3 NORDVÄSTRA GÖTALAND

Kortedala IF

IN: Aldin Zeljkovic (Angered BK), Tarek Ayach (IK Virgo), Salifu Manneh (senast i Norge, Trysil FK), Nihad Cengic (Jonsereds IF), George Boulos (Slottsskogen/Godhem IF)

UT: Shivan Salih Hussein (Västkurd BK)

Stenkullen GoIK

IN: Robert Sjöqvist (assisterande tränare)

UT: 

 

DIVISION 3 MELLERSTA GÖTALAND

Angered BK

IN: Henry Lai (Gårda BK), Kristian Kocevski (Hisingsbacka FC)

UT: Aldin Zeljkovic (Kortedala IF), Simon Zupanic (Vårgårda IK)

Dalen/Krokslätts FF

IN: 

UT: 

Hisingsbacka FC

IN: 

UT: Kristian Kocevski (Angered BK)

IK Kongahälla

IN: Mikael Martinsson (huvudtränare), Oscar Ali (Assyriska BK), Edin Karamehic (Assyriska BK)

UT: Oscar Marek (huvudtränare), Andreas Nilsson (assisterande tränare)

Kållered SK

IN: Jamal El Moussaoui (huvudtränare), Alan Wandi (huvudtränare)

UT: Adej Hayek (huvudtränare)

Landvetter IS

IN: Oscar Marek (huvudtränare), Jerry Westerberg (assisterande tränare), Martin Säfverström (målvaktstränare)

UT: Stephan Engström (huvudtränare)

Torslanda IK

IN:

UT:

Öckerö IF

IN:

UT: 

 

 

4A

Angered MBIK

IN: 

UT: 

FC Komarken

IN: Mohamed Abdulrazek (huvudtränare)

UT: Anders Thornberg (huvudtränare)

FK Kozara

IN: 

UT: Assane Youme (SKIF Semberija), Dejan Gorcanac (Västkurd BK)

Guldhedens IK

IN: 

UT: 

Gårda BK

IN: 

UT: Stefan Runeman (huvudtränare), Fredrik Österholm (assisterande tränare), Henry Lai (Angered BK)

IK Zenith

IN: Joakim Olsson (huvudtränare), Björn Hagberg (assisterande tränare), Martin Olsson (assisterande tränare)

UT: Walid Dahir (huvudtränare), Cihan Köse (huvudtränare), Jim Nielsen (Finlandia/Pallo AIF), Niclas Wallerius (Finlandia/Pallo AIF), Jakob Ström (Finlandia/Pallo AIF)

Jonsereds IF

IN: Adej Hayek (huvudtränare), Nils Asterberg 

UT: Fredrik Robertsson (huvudtränare), Nihad Cengic (Kortedala IF)

Kode IF

IN:

UT:

Lerums IS

IN: 

UT: 

Nol IK

IN:

UT:

SKIF Semberija

IN: Marko Babic (huvudtränare), Håkan Bernhed (assisterande tränare), Andreas Odersjö (IFK Björkö), Nebojsa Djukic (IFK Björkö), Nikola Marinkovic (IFK Björkö), Dean Stojanovic (IFK Björkö), Joakim Buijs (Hestrafors IF), Assane Youme (FK Kozara)

UT:

Ytterby IS

IN: 

UT: 

 

_______________________

4B

Askims IK

IN: Lo Gröndahl (huvudtränare)

UT: Fredrik Anttila (huvudtränare), Daniel Pereira (assisterande tränare)

Balltorps FF

IN: 

UT:

Eriksbergs IF

IN: 

UT: 

Göteborgs FF

IN: 

UT: Robert Hedelin (Älvängens IK), Jacob Ljunggren Norberg (SK Argo)

IFK Björkö

IN: 

UT: Marko Babic (huvudtränare), Andreas Odersjö (SKIF Semberija), Nebojsa Djukic (ISKIF Semberija), Nikola Marinkovic (SKIF Semberija), Dean Stojanovic (SKIF Semberija)

IF Väster

IN: Aron Bergsson (Älvsborg FF)

UT: 

IK Virgo

IN: 

UT: Tarek Ayach (Kortedala IF)

KF Velebit

IN: 

UT: 

Kärra KIF

IN: 

UT: Jim Holmelin (huvudtränare), Niklas Hvit (assisterande tränare)

Mölnlycke IF

IN:

UT: 

Sandarna BK

IN: 

UT:

Älvsborg FF

IN: Anders Lordemyr (huvudtränare) 

UT: Roberto Jacobsson (huvudtränare), Aron Bergsson (IF Väster), Jacob Andersson (Kungsladugårds BK)

 

5A

Björndammens BK/Öjersjö IF

IN: Edmond Shala (huvudtränare, tränade BBK 2019), Aleksander Petrovski (assisterande tränare), Ronnie Carlsson (målvaktstränare)

UT: Tony Rintamäki (Götaholm BK)

Finlandia Pallo AIF

IN: Cihan Köse (huvudtränare), Jim Nielsen (IK Zenith), Niclas Wallerius (IK Zenith), Jakob Ström (IK Zenith), Alexander Andersson (Backatorp IF)

UT: Naser Zumberi (huvudtränare)

Floda BoIF

IN: 

UT:

Götaholm BK

IN: Tony Rintamäki (Björndammens BK), Joao Mabiala (Gamlestaden FF), Omar Kurtovic (Utbynäs SK) ,Itian Werda (Gamleataden FF)

UT:

Hisingen FC

IN: Louai Rahim (Näsets SK), Carl Bygren (senast i Solväders FC), Isaac Darko (IF Vardar/Makedonija), Tarek Abdul Rahim (Västra Frölunda IF juniorer)

UT: 

IF Vardar/Makedonija

IN: 

UT: Isaac Darko (Hisingen FC)

Lunden Överås BK

IN: Magnus Carlsson (huvudtränare), Vishnu Nair (Backatorp IF), Fredrik Andersson (Fristads GoIF), Johan Nilsson (comeback)

UT: Kim Pearce (tränare), Mattias Alfredsson (skorna på hyllan)

Partille IF FK

IN: 

UT: 

Romelanda UF

IN: Jan Flodin (huvudtränare), Anders Carlsbogård (huvudtränare)

UT: Ronny Hertz (huvudtränare)

United Africa FC

IN:

UT: 

Utbynäs SK

IN: 

UT: Omar Kurtovic (Götaholm BK)

Älvängens IK

IN: Niklas Tidstrand (huvudtränare), Robert Hedelin (Göteborgs FF), Kenny Hildeby (FBK Karlstad)

UT: 

__________________

5B

Donsö IS

IN:

UT: 

Futsal Club Linné

IN: 

UT:

Fässbergs IF

IN: Niklas Tandrup (huvudtränare)

UT: Håkan Lindman (huvudtränare)

Hovås Billdal IF

IN: 

UT: 

IF Mölndal Fotboll

IN: Joakim Karlsson (huvudtränare), Richard Nilsson (assisterande tränare), Mats Fors (assisterande tränare)

UT: Guy Lukebani (huvudtränare), Joakim Andersson (huvudtränare)

IF Warta

IN: 

UT: 

Kungsladugårds BK

IN: Nihal Behrens (huvudtränare), Patrik Andersen (assisterande tränare), Jack Larson Hallén, Jacob Andersson (Älvsborg FF)

UT: Christer Svensson (huvudtränare)

Mossens BK

IN: 

UT:

Mölnlycke-Sjövalla IS FK

IN: 

UT:

Näsets SK

IN: Ghassan Safar (tränare)

UT: Zaya Kalasho (tränare), Louai Rahim (Hisingen FC), Anton Örth (IFK Simrishamn)

Tynnered FC

IN: 

UT: 

Önnereds IK

IN: Fredrik Rumin (Askims IK), Mattias Fallmyr (senast i Askims IK)

UT:

 

 

 

6A

Bergsjö IF

IN: 

UT: 

Croatia Göteborg

IN: Mergim Ibishi (Gamlestaden FF), Omar Omeirat (Gamlestaden FF)

UT: Johannes Andersson (Gamlestaden FF)

FC Härlanda

IN: Kim Pearce (huvudtränare)

UT:

Fröjdens FK

IN: 

UT: 

Gamlestaden FF

IN: Johannes Andersson (Croatia Göteborg), David Pettersson (senast i Lerums IS)

UT: Joao Mabiala (Götaholm BK), Mergim Ibishi (Croatia Göteborg), Omar Omeirat (Croatia Göteborg), Itian Werda (Götaholm BK), Sebastian Hadd (lägger skorna på hyllan)

Härryda IF

IN: 

UT: 

Inter Linné IF

IN: 

UT: 

Lekstorps IF

IN: 

UT:

Real Maskin BK

IN: 

UT: 

Syrianska/Arameiska Föreningen Göteborg

IN: 

UT: 

Tollereds IF

IN: 

UT: 

Vatra KIF

IN: 

UT:

 

_____________________

6B

BK Skottfint

IN: 

UT: 

Bjurslätts IF

IN: 

UT:

Chalmers Studentkårs IF

IN:

UT:

Diseröd SK

IN: 

UT:

FC Bosona-Bosna IF

IN: 

UT: 

Förenad Turkisk Ungdom

IN: 

UT:

Hjuviks AIK

IN:

UT: 

Hälsö BK

IN: 

UT: Johnny Svensson (hubudtränare, fortsätter som spelare)Emil Lindhult (Hönö IS )

Hönö IS

IN: Kristofer Landahl (huvudtränare), Danijel Sikuljak (assisterande tränare), Emil Lindhult (Hälsö BK)

UT: 

Knippla IK

IN: 

UT: 

Surte IS FK

IN:

UT: 

Västkurd BK

IN: Dejan Gorcanac (FK Kozara), Shivan Salih Hussein (Kortedala IF), Kerat Saloinman Mosa (IFK Uddevalla)

UT: Robin Magnusson Otter (Lundby IF)

_______________________

6C

Azalea BK

IN: 

UT:

BK S:T Jakob

IN: 

UT: 

FC Heden

IN: 

UT: 

Göteborgs SIF

IN: 

UT: 

Hällesåker IF

IN: 

UT:

Johannebergs IF

IN: 

UT: 

Järnbrotts IF

IN:

UT: 

Landala IF

IN: 

UT:

Pushers BK

IN: Jimmy Jonevret (huvudtränare), Kevin Kristoffersson (assisterande tränare), Martin Nordfeldt (SK Argo)

UT: Kristofer Landahl (huvudtränare), Danijel Sikuljak (Hönö IS), Sunny Johansson Wong, Jimmy Johansson Wong, John Pangalos (AIF Göteborg)

SK Argo

IN: Fredrik Airosto (huvudtränare), Jacob Ljunggren Norberg (Göteborgs FF), Behzad Kurdali (Masthuggets BK), Nicholas El Hatib (Masthuggets BK), Love Svanqvist (Masthuggets BK), Per Bergström (Masthuggets BK), Zarif Ghorbani (Masthuggets BK)

UT: Benny Liljeroth (huvudtränare),Martin Nordfeldt (Pushers BK)

Styrsö BK

IN: 

UT: 

Vrångö IF

IN: 

UT: 

7A

Angered SK

IN:

UT:

Annedal FF

IN:

UT:

Bergums IF

IN: 

UT: 

Elisedals IS

IN:

UT:

FC Somskan

IN:

UT:

Gambian Mix IF

IN:

UT:

Gothenburg Celtic FC

IN: 

UT: 

Gunnared KIF

IN:

UT: 

Göteborgs City FF

IN:

UT:

Högaborg Kärralunds FC

IN:

UT:

Partille IF SC

IN: 

UT: 

Rambergets SK

IN:

UT:

 

___________________________

7B

AIF Göteborg

IN: John Pangalos (Pushers BK)

UT:

Bergsjön SK

IN:

UT:

BK Björkåsen

IN:

UT:

IFK Hindås

IN: 

UT: 

Käringöns FC

IN:

UT: 

Menisken IF

IN: 

UT:

Nova FC

IN:

UT:

Proletären FF:

IN:

UT:

Slottsskogen/Godhem IF

IN: 

UT: George Boulos (Kortedala IF)

Solängens BK

IN: Thomas Winemar (huvudtränare)

UT: Per Edberg (huvudtränare), William Samuelsson

Tor Abdien

IN:

UT:

Öset BK

IN:

UT:

_______________________________

7C

Backatorp IF

IN: 

UT: Alexander Andersson (Finlandia/Pallo AIF), Vishnu Nair (Lunden Överås BK)

Brämaregårdens FC

IN: 

UT: 

FC Fyrklövern

IN: 

UT:

Fotö GoIF

IN:

UT: 

Geesguud UF

IN:

UT: 

Hermansby IF

IN: 

UT: 

IK Västanö

IN:

UT:

Kareby IS

IN: Fredrik Eriksen (senas i GAIS), Hussian Sharifi 

UT:

Lundby IF

IN: Robin Magnusson Otter (Västkurd BK)

UT:

Nödinge SK

IN: 

UT: 

Rödbo IF

IN: 

UT: 

Solväders FC

IN:

UT: