Silly Season 2017

Här kommer alla övergångar i lokalfotbollen (division 4-7) och för Göteborgslagen i division 3 inför säsongen 2017 att dyka upp allt eftersom.

 

DIVISION 3 NORDVÄSTRA GÖTALAND

AHLAFORS IF

IN: Michel Berndtsson (tränare), Johan Dahlström (assisterande tränare), Jihad Nashabat (Ytterby IS), Patrik Åsén (Kode IF), Jesper Stolt (Ytterby IS), Anton Salenius (Örgryte IS U19)

UT:

GUNNILSE IS

IN: Alfred Lilja (Kortedala IF), Hussien Farrah (IF Mölndal Fotboll), Jere Päkkilä (Sveakurd FC), Ferki Aliu (Lärje-Angereds IF), Yonis Hussen (Lärje-Angereds IF), Manar Alobaidi (Lärje-Angereds IF)

UT: Tobias Sörensen (Jonsereds IF), Christoffer Larsson (IK Kongahälla), Derrick Ddungu (Sävedalens IF), Idiris Ahmed (Kortedala IF), Mustaf Ali (Kortedala IF), Pedram Talebi (Landvetter IS)

HISINGSBACKA FC

IN: Keyvan Andersson (tränare), Isac Lindberg (IF Angered United)

UT: Joel Sjöqvist (tränare), Batuhan Canciger (FTU), Andreas Malm (FC Heden), Clint Yamoah (IF Väster)

IK KONGAHÄLLA

IN: Christoffer Larsson (Gunnilse IS), Patrik Persson (Romelanda UF), Björn Sjösvärd (Romelanda UF), Filip Larsson (Romelanda UF), Philip Sundgren (uppflyttad från juniorlaget), Albin Granbacke (uppflyttad från juniorlaget), Fredrik Strand (Ytterby IS), Tobias Sanne (Ytterby IS), Enrique Alexandersson (senast i FC Trollhättan)

UT: Patrik Berlin (slutar), Samuel Johansson (klubb ej klar, lånas ut), Leandre Ayewubo (slutar), Sebastian Olsson (ÖIS U19), Andreas Olsson (klubb ej klar), Jesper Bengtsson (sabbatsår), Filip Mattiasson (klubb ej klar, lånas ut),  Mattias Hedlund (FC Komarken), Muataman Al Debes (FC Komarken), Joel Kultje (studier)

IK VIRGO

IN: Alexander Hernach (BK Skottfint), Magnús Gíslason, Agnar Sigurjonsson, Per Bergström (Kungsbacka IF), Dilan Ohlson (Solväders FC), Nils Andrén (IFK Björkö), Joakim Hake (Kungsbacka IF), Patrick Hake (IFK Björkö), Christoffer Lenning (Torslanda IK), Andreas Almroth (IK Oddevold), Jacob Andersson Borglin (Torns IF), Oliver Jönewi (Veberöds AIF), Oliver Gustafsson (Ljungskile SK), Stefan Andersson (Minnesbergs IF)

UT: Mathias Axelsson (Gårda BK)

KORTEDALA IF

IN: Enis Maljici (Assyriska BK), Gabi Garis (lån från Assyriska BK), Dino Degirmendzic (Angered MBIK), Shivan Hussein (Angered MBIK), Ferhat Ahmet Sammar (FC Bosona), Amar Muhsin (Utsiktens BK), Idiris Ahmed (Gunnilse IS), Mustaf Ali (Gunnilse IS), Subeyr Sofa (Lärje-Angereds IF), Bahadir Erdal (Lärje-Angereds IF), Mohammed Affane (Lärje-Angereds IF), Nikola Majdandzic (delat ansvar som tränare)

UT: Tom Berndtson (Utbynäs SK), Sebastian Bengtsson (Utbynäs SK), Alexander Lago (Västra Frölunda IF), Franjo Ladan (Hisingen FC), Jonathan Tobiasson (Lerums IS), Alfred Lilja (Gunnilse IF)

KÄRRA KIF

IN: Gafur Xhaferi (GAIS Akademi), Philip Engström (uppflyttad från juniorlaget), Felix Eskelinen (Sävedalens IF), Simon Laneby (Sävedalens IF), Rikard Allvin (Torslanda IK), Malte Fridsen (uppflyttad från juniorlaget), Johan Strömberg (Sävedalens IF)

UT: Oskar Jareflo (Kode IF), Robin Carlsson (Kode IF), Peter Reitz (FC Heden), Peter Reitz FC Heden, Jonathan Brusberg (Utsikten U17), Vishnu Nair (uppehåll pga studier), Marcus Lundström (uppehåll pga studier/ny klubb), Jesper Konkell (Kode IF), Adam Olofsson (Finlandia Pallo AIF), Vishnu Nair (Backatorp IF), Ahmad Omar (Lärje-Angereds IF)

LANDVETTER IS

IN: Peter Westlund (tränare), Pedram Talebi (Gunnilse IS)

UT: Pontus Holmberg (Härryda IF), Harald Gabrielsson (Gårda BK), Thomas Vainio, Hugo Jonasson (Göteborgs FF), Jimmy Andersson (Härryda IF), Viktor Lundkvist (Balltorps FF)

LÄRJE-ANGEREDS IF

IN: David Hido (spelande assisterande tränare, FC Bosona), Adam Reggiani (Västra Frölunda IF), Ahmad Omar (Kärra KIF), Nemanja Savovic (Croatia Göteborg)

UT: Ali Simmo (Angered MBIK), Kevin Ackermann (BK Häcken), Fonti Kanu (IFK Göteborg), Isac Lindberg (Hisingsbacka FC), Rinor Zenulla (Angered MBIK), Subeyr Sofa (Kortedala IF), Bahadir Erdal (Kortedala IF), Mohammed Affane (Kortedala IF), Ferki Aliu (Gunnilse IS), Yonis Hussen (Gunnilse IS), Manar Alobaidi (Gunnilse IS), Ali Fayad (Partille IF FK)

ÄLVSBORG FF

IN: Josef Melin (Näsets SK), Victor Johansson (Styrsö BK), Jesper Olofsson (Västra Frölunda IF), Victor Carlsson (Lunden Överås BK), Joakim Elofson (Lunden Överås BK), Johan Strömfeldt (Vara SK), Kristoffer Frantzich (Näsets SK)

UT: David Asmar (Assyriska BK), Kristofer Säfström (sabbatsår), Marcus Johnsson (Högaborgs BK), Erik Landsten (Näsets SK), Victor Sörensen (IF Väster), Mattias Wikström (Önnereds IK), Peter Westlund (assisterande tränare)

 

______________________________________________

 

DIVISION 3 SYDVÄSTRA GÖTALAND

ASKIMS IK

IN: Max Nilsson (BK Skottfint)

UT: Håkan Lindman (tränare), Fredrik Andreasson (Kungsladugårds BK), Theo Håkansson (Hovås Billdal IF)

VÄSTRA FRÖLUNDA IF

IN: Alexander Lago (Kortedala IF), Kristijan Trajanovski (KF Velebit), George Kalyun (tränare), Eddy Örneholt (assisterande tränare), Claes Klippert (assisterande tränare), Julio Mosele (comeback), Anjur Osmanovic (Qviding FIF), Olatunde Oladipo Ajose (United Africa FC), Johan Mykland (Tölö IF), Emil Ursholm (GAIS), Viktor Jansson (GAIS), Sam Salek (Utsiktens BK), Ismael Zerroug Strömstedt, Simon Chekroun (Lindome GIF)

UT: Jesper Olofsson (Älvsborg FF), Sargon Gorgius (Partille IF FK), Joel Perkhed (Partille IF FK), Sizar Ayoub (FK Kozara), Adam Reggiani (Lärje-Angereds IF), Hamed Montahary (Proletären FF)

 

4A

FK KOZARA

IN: Robin Andersson (huvudtränare), Suleyman Traoré (spelande assisterande tränare, IFK Fjärås), Naser Zumberi (IFK Fjärås), Emil Kecevic (Kållered SK), Sizar Ayoub (Västra Frölunda IF), Nicklas Westman (Stenkullen GoIK)

UT: Daniel Pereira (spelande tränare), Toni Ceesay (assisterande tränare), Patrik Iljin (Götaholm BK), Sten Herr (Götaholm BK), Mauricio Vergara (Hisingen FC), Samet Vatansever, Andreas Lissborg, Edwin Phiri, Jean Pierre Marques, Dejan Gorcanac (SKIF Semberija), Cedomir Tomcic (flyttat tillbaka till Serbien), Michael Borda

FLODA BOIF

IN: Erik Lundahl (Bergums IF), Viktor Fjälling (Morlanda GoIF), Victor Hedenskog (Morlanda GoIF), Johan Högström (Morlanda GoIF), Tobias Gimpel (Ytterby IS)

UT: David Elisson (Stenkullen GoIK)

GULDHEDENS IK

IN: Naim Marouky (huvudtränare), Nils Jelkeby, David Etale (comeback), Felix Kristoffersson, Jose Carpio Rojas (Angered KIF)

UT: Mats Svanström (tränare), David Jansson (skorna på hyllan), Hannes Almeräng (uppehåll), Gustav Magnusson (uppehåll), Erik Ohlson (uppehåll), Robin Rudelius (uppehåll), Göran Smith (långtidsskadad), Gustav Nordberg (uppehåll), Tim Agerblom (uppehåll)

GÅRDA BK

IN: Frej Ramberg (Göteborgs FF), Erik Bengtsson (Lunden Överås BK), Mathias Axelsson (IK Virgo), Harald Gabrielsson (Landvetter IS), Teodor Söderberg (Qviding FIF)

UT: Daniel Wedberg (Götaholm BK), Sebastian Chitsaz (tränare), Mattias Johansson

JONSEREDS IF

IN: Viktor Björklund (IFK Fjärås), Mattias Viggeborn (IFK Fjärås), Tobias Sörensen (Gunnilse IS), Martin Viggeborn (ny som spelande huvudtränare), Daniel Karlsson (huvudtränare), Mollar Sarkis, Robin Örtendahl (Stenungsunds IF), Björn Anklev (senast i ÖIS säsongen 2016)

UT: Dennis Eriksson (Masthuggets BK), Sertac Er (KF Velebit), Hassan Yusuf Abdi (Angered MBIK), Alexandar Mihajlovic, Marcus Wallander, Vincent Andersson Ljungblad (Björndammens BK)

KODE IF

IN: Oskar Jareflo (Kärra KIF), Robin Carlsson (Kärra KIF), Jesper Konkell (Kärra KIF), Jonatan Johnsson (Svarteborg FK), Robin Bäckman (Vallens IF)

UT: David Alkhoury (FC Komarken), Kristian André (FC Komarken), Patrik Åsén (Ahlafors IF), Hardi Kalkali (Torslanda IK)

LUNDEN ÖVERÅS BK

IN: Kim Pearce (assisterande tränare), Adam Vilhelmsson (Mariebergs SK), Adam Edgren (Björndammens BK), Daniel Ohlson (Göteborgs FF), Sebastian Ovdahl (uppflyttad från de egna leden), Marcus Svensson (HåFF), Karl Dolk (uppflyttade från de egna leden), Daniel ”Mellerud” Barac (senast i Olskrokens IF), Marcus Svensson (Hå FF), Sam Toosi (Torslanda IK), Gustaf Svenning (uppflyttad från de egna leden), Mårten Widén (uppflyttad från de egna leden)

UT: Michel Berndtsson (spelande tränare, Ahlafors IF), Joakim Elofsson (Älvsborg FF), Victor Carlsson (Älvsborg FF), Erik Bengtsson (Gårda BK), Erik Turner, Joachim Jager (Danmark), Alexis Riveria, Filip Kirsby (slutar), John Pettersson (slutar)

MOSSENS BK

IN: Kasper Skarrie (IFK Lidingö), Robin Persson

UT: Fredrik Jansson (slutar)

NOL IK

IN: Mattias Strömberg (Lillån FK), Felix Rudin (Älvängens IK), Happy Johnson-Oklewum (Utsiktens BK), Richard Dediare (Göteborgs FF)

UT: Kajin Talat (FC Komarken), Martin Gonzalez (FC Komarken)

PARTILLE IF FK

IN: Kristofer Landahl (tränare), Jonas Zachau (tränarstaben), Fredrik Pettersson (Pushers BK), Daniel Berner (Pushers BK), Sargon Gorgius (Västra Frölunda IF), Joel Perkhed (Västra Frölunda IF), Nicklas Gustafsson (Assyriska BK), Ali Fayad (Lärje-Angereds IF)

UT: Mikael Kubic (Öjersjö IF), Murad Trkawi (Hovås Billdal IF), Patrik Thorsén (slutar), Johan Dermark (slutar), Edvin Ryding (AC Studenterna i Linköping), Johan Nilsson (långtidsskadad), Oskar Stadler (Real Maskin BK)

SKIF SEMBERIJA

IN: Marko Babic (tränare), Dejan Gorcanac (FK Kozara), Petar Radmanovic (BK Häcken U19), Petros Tekie från Assyriska BK, Ali Atwi (GAIS U-lag), Darvan Ayoub (Gunnilse IS juniorlag), Dzengis Samir (Bergsjön IF)

UT: Ninos Sezkir (tränare), Yossif Abdmasih (Angereds IS), Nicklas Westman (FK Kozara)

STENKULLEN GoIK

IN: Micael Jacobsson (tränare), Johan Hedström (Lekstorps IF), Martin Faal (Lerums IS), Fredrik Mellberg (Lerums IS), Lucas Rodrigues, David Elisson (Floda BoIF), August Lewerentz (senast i Lerums IS), Alexander Skogum (uppflyttade från egna leden), Fredrik Landén (Lindome GIF), Henrik Forsberg (Lerums IS)

UT: Ingemar Holm (som tränare, in som sportchef), Stefan Dahlström (tränare)

___________________________________________________________

4B

DALEN/KROKSLÄTTS FF

IN: David Olofsson (Korsnäs IF), Viktor Hansson (Åsarp-Trädet FK), Axel Svensson (Utbynäs SK)

UT: Jimmy Christensen (Menisken IF), Bita Bångens (Qviding FIF)

ERIKSBERGS IF

IN: Blerim Peci (Styrsö BK), Mohamed Mubarak (Solväders FC), Abdalaziz Awil (Solväders FC), Jonas Mellbin, Rhobin Andersson, Emil Pettersson (Finlandia Pallo AIF)

UT: Max Elgeskog (Kållered SK), Jesper Ljung (Göteborgs FF)

GÖTEBORGS FF

IN: Teodor Nastevski Lindström (Utbynäs SK), Erik Jakobsson (kommer senast från spel i Norge). Christian Berikas (senast i Västerviks FF), Jesper Ljung (Eriksbergs IF), Hugo Jonasson (Landvetter IS), Johan Lindqvist, Jesper Olofsson

UT: Frej Ramberg (Gårda BK), Richard Dediare (Nol IK), Daniel Ohlson (Lunden Överås BK)

IFK BJÖRKÖ

IN:

UT: Patrick Hake (IK Virgo), Nils Andrén (IK Virg0)

IF MÖLNDAL FOTBOLL

IN: Nermin Beslija (FC Bosona), Enes Paljevic (IF Vardar Makedonija), Leo Kadiric (Mölnlycke IF:s juniorer), Meron Tedros, Daouda Goudiaby (Mölnlycke IS), Julius Johansson (uppflyttad från de egna leden), Edvin Sand (uppflyttad från de egna leden), Viktor Forsgren (Annebergs IF)

UT: Alan Wandi (tränare), Hussien Farrah (Gunnilse IS)

IF VÄSTER

IN: Fredrik Robertsson (tränare), Alexander Hallner (BK Skottfint), Victor Sörensen (Älvsborg FF), Michel Saliba, Patrik Andersson (sistaårsjunior från Assyriska BK), Kalid Mahamud (sistaårsjunior från Älvsborg FF), Clint Yamoah (Hisingsbacka FC), Sargon Shamoun (Assyriska BK)

UT: Amir Persson (Bjurslätts IF), Roni Kurdali (Västkurd BK)

KF VELEBIT

IN: Kondwani Kalimanjira (tränare), Emil Pettersson (Finlandia Pallo AIF), Daniel da Silva (assisterande tränare), Sertac Er (Jonsereds IF), Andreas Karlsson (IF Vardar Makedonija), Benjamin Sacirovic (IF Vardar Makedonija), Alex Trpkovski (IF Vardar Makedonija), Daniel Milanovski (IF Vardar Makedonija)

UT: Ricardo Machado Cerqueira (Finlandia Pallo AIF), Ludvig Hedström (Finlandia Pallo AIF), Paolo Rossi (Hisingen FC), Kristijan Trajanovski (Västra Frölunda IF), Andreas Kakic Bergstrand (Hisingen FC)

KÅLLERED FK

IN: Jamal El Moussaoui (tränare), Thomas Nässlin (assisterande tränare), Max Elgeskog (Eriksbergs IF), Anton Green (Annebergs IF), Albin Eriksson (Annebergs IF), Jose Kolli (FC Linné), Rasmus Lindberg (ÖIS), Rexep Azizi (IK Arvika Fotboll)

UT: Roberto Jacobsson (tränare), Jonas Mattsson (assisterande tränare), Emil Kecevic (FK Kozara), Rickard Bryngelsson (tillhör fortfarande klubben men kommer studera på annan ort), Jörgen Sundberg (GAIK)

MÖLNLYCKE IF

IN: Erik Turner (senast i Lunden Överås BK)

UT: Dylan Hododi (Balltorps FF), Richard Amidani (Balltorps FF), Jakob Johansson (Sjövalla FK)

MÖLNLYCKE IS

IN: Oscar Andersson (Mölnlycke IF juniorlag)

UT: Christian Axelsson (Sjövalla FK), Daouda Goudiaby (IF Mölndal)

YTTERBY IS

IN: Carl Blixt (tränare), Tom Andersen (Lövet/Johannebergs IF)

UT: Jihad Nashabat (Ahlafors IF), Jesper Stolt (Ahlafors IF), Fredrik Strand (IK Kongahälla), Tobias Sanne (IK Kongahälla), Tobias Gimpel (Floda BoIF)

ÖCKERÖ IF

IN: Andreas Larsson (från assisterande till huvudtränare), Joshua Berntsson, Albin Andreasson (Hols IF)

UT: Daniel Karlsson (tränare), Gustav Claeson (Utsiktens BK), Marcus Alexandersson (Örgryte IS), John Olausson (slutar pga skada), Mauricio Matus (pga flytt)

______________________________________________________________

5A

ANGERED MBIK

IN: Ali Simmo (IF Angered United), Caleb Yared (Bergums IF), Rinor Zenulla (IF Angered United), Hassan Yusuf Abdi (Jonsereds IF), Homan Esmailnejad (BK Häckens ungdomsverksamhet), Mustafa Said (Gunnilse IS ungdomsverksamhet), Abdisemed Hassan (Kärra KIF), Ahmad Atwe (senast i Qviding FIF:s organisation), Ahmed El-Abyad (senast i Lärje/Angereds IF:s organisation)

UT: Louay Halabi. (Angereds IS), Peter Faraj (Syrianska/Arameiska), Dino Degirmendzic (Kortedala IF), Shivan Hussein (Kortedala IF), Uliks Avdijaj (IF Vardar Makedonija), Farzad Dehzad (IF Vardar Makedonija)

BJÖRNDAMMENS BK

IN: Edmond Shala (tränare), Jimmy Palmqvist (assisterande tränare), Aleksander Petrovski (Utbynäs SK), Erion Iljazi (BK Skottfint), Vincent Andersson Ljungblad (Jonsereds IF)

UT: Yadollah Navaian-Ghasemi (tränare), Adam Edgren (Lunden Överås BK), Erik Alenvret (paus)

FC BOSONA

IN: Sean Grebovic (går från sportchef till tränare), Aaron Åberg, David Hido (Croatia Göteborg)

UT: Ferhat Ahmet Sammar (Kortedala IF), Nermin Beslija (FC Bosona), David Hido (Lärje-Angereds IF)

FC KOMARKEN

IN: Milan Tanaskovic (tränare), Adam Slim (senast i Lundby IF), Carl Gustafsson (Ytterby IS), David Alkhoury (Kode IF), Kajin Talat (Nol IK), Kristian André (Kode IF), Mattias Hedlund (IK Kongahälla), Mattias Thornberg (Ytterby IS), Muataman Al Debes (IK Kongahälla), Martin Gonzalez (Nol IK), Soren Markusian (comeback)

UT: Robin Andersson (tränare)

GAIK

IN: Fernando Fuentes, Mikael Aronsson (Menisken IF), Jörgen Sundberg (Kållered SK), Mathias Ivestig (Rambergets SK), Jimmie Sandström (comeback)

UT: Edgar Batista (tränare), Daniel da Silva (tränare)

HISINGEN FC

IN: Franjo Ladan (Kortedala IF), Paolo Rossi (KF Velebit), Mauricio Vergara (FK Kozara), Jonny Dackenius (huvudtränare), Anders Torvaldsen (assisterande tränare), William Chukaj (GAIS U-17), Andreas Kakic Bergstrand (KF Velebit)

UT: Abel Zekarias (FTU), Danyom Zekarias (FTU), Ramiro Dalence (tränare)

IK ZENITH

IN:

UT: Martin Hernefors (SK Argo), Robin Staaf (SK Argo)

ROMELANDA UF

IN:

UT: Patrik Persson (IK Kongahälla), Björn Sjösvärd (IK Kongahälla), Filip Larsson (IK Kongahälla)

UNITED AFRICA FC

IN:

UT: Olatunde Oladipo Ajose (Västra Frölunda IF)

UTBYNÄS SK

IN: Tom Berndtson (Kortedala IF), Tim Berndtson (Götaholm BK), Sebastian Bengtsson (Kortedala IF), Joao Mabiala (Bergsjö IF), Itian Werda (Bergsjö IF), Pontus Berner (Gällstads FK), Petter Andersson, Patrik Kaire (Åsa IF), Claudio Paquete Caetano (Härnösands FF), Andreas Andersson (IF Vardar Makedonija)

UT: Patrik Larsson (Balltorps FF), Teodor Nastevski Lindström (Göteborgs FF), Aleksander Petrovski (Björndammens BK), Axel Svensson (Dalen/KFF), Erik Wiliö (slutar), Jocke Wiliö (slutar), Petter Englund (slutar), Henrik Bäckvall (slutar), Viktor Marö (oklart med ny klubb i nuläget), Jonas Bäckvall (oklart om han fortsätter), Islam Miree (oklart om han fortsätter), Joakim Frendberg (slutar)

ÄLVÄNGENS IK

IN:

UT: Felix Rudin (Nol IK)

ÖJERSJÖ IF

IN: Mikael Kubic (Partille IF FK), Jonas Andersson (tränare)

UT: Jimmy Jonsson (tränare), Oskar Larsson (studier på annan ort), Gustav Rosén (Qviding FIF)

_______________________________________________________________

5B

BALLTORPS FF

IN: Patrik Larsson (Utbynäs SK), Dylan Hododi (IF Mölndal), Richard Amidani (IF Mölndal), Mathias Pringle (BK Skottfint), Hassan Sabih (Solängens BK), Matteus Aprim (comeback), Stefan Knezevic, Viktor Lundkvist (Landvetter IS)

UT: Mustafa Shirwani (Fässbergs IF)

DONSÖ IS

IN: Mikael Schagerling (tränare)

UT: Amodio Russo (tränare), Emil Fhager (Styrsö BK), Daniel Dino (Hönö IS), Oliver Dino (Hönö IS)

FC FISKEBÄCK

IN: Daniel Natanaelsson (ny som spelande tränare, gammal i klubben), Casper Ljungberg (BK Skottfint), Ludvig Höglund (BK Skottfint), Petter Bäckström, Carl-Johan Sjöqvist (senast i BK Skottfint), Robert Eckerman (BK Skottfint)

UT: Filip Persson (Azalea BK)

FC LINNÉ

IN:

UT: Jose Kolli (FC Linné)

FINLANDIA PALLO AIF

IN: Kenneth Lindfors (tränare), Jani Lemmetti (tränare), Ricardo Machado Cerqueira (KF Velebit), Ludvig Hedström (KF Velebit), André Kapella (Kungsbacka IF), Daniel Lindvall (Hisingsbacka FC), Alexander Furubrink (IFK Österbymo), Anton Nylander (Kärra KIF c-lag), Adam Olofsson (Kärra KIF c-lag), Nicklas Wik (Backatorps IF), Adam Olofssson (Kärra KIF)

UT: Emil Pettersson (Eriksbergs IF)

HOVÅS BILLDAL IF

IN: Sebastian Pisoni (BK Skottfint), Murad Trkawi (Partille IF FK), Daniel Danestedt, Niklas Borén, Albin Hedwall, Fabian Ruff, Theo Håkansson (Askims IK)

UT: Axel Wendt (Göteborgs City FF)

HÄLLESÅKER IF

IN: Magnus Johansson (Knippla IK)

UT:

HÄRRYDA IF

IN: Pontus Holmberg (Landvetter IS), Jimmy Andersson (Landvetter IS), Markus Enmark (BK S:T Jakob).
UT:

KUNGSLADUGÅRDS BK

IN: Fredrik Andreasson (Askims IK), Tim Nilsson

UT: Marcus Westlund

MASTHUGGETS BK

IN: Dennis Eriksson (Jonsereds IF)

UT:

NÄSET SK

IN: Erik Landsten (Älvsborg FF), Oskar Vilgotsson (ÖIS)

UT: Josef Melin (Älvsborgs FF), Kristoffer Frantzich (Älvsborg FF)

STYRSÖ BK

IN: Christoffer Janicijevic (Vrångö IF), Emil Ekman (Vrångö IF), Marcus Westerberg (Vrångö IF), Emil Fhager (Donsö IS)

UT: Victor Johansson (Älvsborg FF), Blerim Peci (Eriksbergs IF)

_______________________________________________________________

6A

BERGSJÖ IF

IN: Valon Hetami (spelande tränare)

UT: Kenneth Lindfors (tränare), Jani Lemmetti (tränare), Brwen Fatah Kokharaza (Angereds IS), Joao Mabiala (Utbynäs SK), Itian Werda (Utbynäs SK), Dzengis Samir (SKIF Semberija)

BERGSJÖN SK

IN:

UT:

BERGUMS IF

IN: Håkan Hjortsberg (huvudtränare), Ove Klevenås (assisterande tränare), Timmie Löfgren (Real Maskin BK), Jacob Casimiro (Real Maskin BK), Kalle Jarnebrink (Real Maskin BK)

UT: Caleb Yared (Angered MBIK), Erik Lundahl (Floda BoIF)

CROATIA GÖTEBORG

IN: Vllaznim Ibishi (spelande tränare Sveakurd FC), Joel Tesfai (Sveakurd FC), Jihad EL-Hajj (Sveakurd FC)

UT: David Hido (FC Bosona), Enis Avdijaj (IF Vardar Makedonija), Nemanja Savovic (Lärje-Angereds IF)

GAMLESTADEN FF

IN: Hoang Pham (SKIF Semberija), Tommy Håkansson (Särö IK), Tim Engström (IF Leikin), Agnar Kjeller (Vesta IF), Axel Karlténius (senast i Romelanda UF), Danny Höglund-Field (senast i nedlagda Angereds IS), Eric Nordeke (senast i nedlagda Angereds IS)

UT:

GÖTAHOLM BK

IN: Patrik Iljin (FK Kozara), Sten Herr (FK Kozara), Daniel Wedberg (Gårda BK)

UT: Tim Berndtson (Utbynäs SK)

LEKSTORPS IF

IN:

UT: Johan Hedström (Stenkullen GoIK), Carl Cedergårdh (Tollereds IF)

PARTILLE IF SC

IN:

UT: Nicklas Grönkvist, Mathias Osterloh.

PUSHERS BK

IN: Linus Westberg (tränare)

UT: Kristofer Landahl (assisterande tränare), Jonas Zachau (tränare), Fredrik Pettersson (Partille IF SC), Daniel Berner (Partille IF SC)

REAL MASKIN BK

IN: Joakim Larsson (Alvhems IK), Ahmed Gouda, Oskar Stadler (Partille IF FK), Niklas Backlund (Myckleby IK)

UT: Gustav Rybo Molin (Azalea BK), Timmie Löfgren (Bergums IF), Jacob Casimiro (Bergums IF), Kalle Jarnebrink (Bergums IF)

 

SVEAKURD FC

IN: Karzan Ayoub (ny som tränare)

UT: Vllaznim Ibishi (Croatia Göteborg), Joel Tesfai (Croatia Göteborg), Jihad EL-Hajj (Croatia Göteborg), Avan Rekani (flyttar), Jere Päkkilä (Gunnilse IS)

TOLLEREDS IF

IN: Carl Cedergårdh (Lekstorps IF)

UT:

_________________________________________________________________

6B

BK S:T JAKOB

IN: Roni Mezo (tränare), Jacob Larsson (Skepplanda BTK), Jonas Fäldt (Kinna IF), Richard Wiik (Brottby SK), Jasdan Khalili (Sandarna BK), Rebaz Mahmoud (Fässbergs IF)

UT: Markus Enmark (Härryda IF), Lorenzo Minola (Gothenburg Celtic FC)

FC HEDEN

IN: Joel Sjöqvist, Peter Reitz (Kärra KIF), Andreas Malm (Hisingsbacka FC)

UT:

FÄSSBERGS IF

IN: Mustafa Shirwani (Balltorps FF), Håkan Lindman (tränare)

UT: Rebaz Mahmoud (BK S:T Jakob)

GÖTEBORGS CITY FF

IN: Axel Wendt (Hovås Billdal IF), Filip Fransson (Brämhults IK), Filip Edvinsson (Brämhults IK) Rasmus Rydberg, Sebastian Chitsaz (senast som spelare i Gårda BK), Yosef Muhammad (senast Rannebergens IF), Mattias Herzog, Viktor Larsson (Sjömarkens IF)

UT:

GÖTEBORGS SIF

IN:

UT:

HÖGABORG KÄRRALUNDS FC

IN:

UT:

LANDALA IF

IN:

UT:

PROLETÄREN FF

IN: Manfred Oppong (GAIS U-19), Hamed Montahary (Västra Frölunda IF)

UT:

RAMBERGETS SK

IN: Sven Wilkens (Önnereds IK)

UT: Mathias Ivestig (GAIK)

SJÖVALLA FK

IN: Axel Kåvik, John Larsson, Gustav Djerv, Arshaya Keshavarzi, Viktor Tillskär, Christian Axelsson (Mölnlycke IS), Kristoffer Löfgren, Kaneska Shafie, William Johansson (Jonsereds IF, juniorlaget), Daniel Borgström (Solängens BK), Akar Saeid (Mölnlycke IF juniorlaget), Kevin Berdal (comeback), Robin Hododi (GAIS Akademi), Anton Hurmavaara (Qviding FIF), Jakob Johansson (Mölnlycke IF)

UT:

SOLÄNGENS BK

IN: Thomas Winemar (tränare),  Magnus Abrahamsson (tränare), Fredrik Westerdahl (tränare), Tobias Magnusson (tränare), Jashar Gorani (Lindome GIF), Erik Svensson (senast i BK Bifrost), Shkelzen Sejdiu

UT: Jimmy Pawholm (tränare), Daniel Borgström (Sjövalla FK), Hassan Sabih (Balltorps FF)

SYRIANSKA/ARAMEISKA FÖRENINGEN GÖTEBORG

IN: Peter Faraj (Angered MBIK)

UT:

__________________________________________________________________

6C

AIF GÖTEBORG

IN:

UT:

 

BRÄMAREGÅRDENS FC

IN:

UT:

FC HÄRLANDA

IN:

UT:

FRÖJDENS FK

IN: Darko Lipovac (tränare), Paschim Prasad

UT: Simon Sävenek (tränare)

GUNNARED KIF

IN:

UT: Renzo Reuda Valverde Pinto-Vasquez (Angereds IS), Jose Carpio Rojas (Guldhedens IK)

HÖNÖ IS

IN: Daniel Dino (Donsö IS), Oliver Dino (Donsö IS)

UT:

KNIPPLA IK

IN:

UT: Tobias Eriksson (slutar), Johan Bengtsson (slutar), Niklas Malmberg (lämnar), Hasse Johansson (slutar), Magnus Johansson (Hällesåker IF)

SANDARNA BK

IN: Tom Martinsson Ngouali (senast i Akropolis IF), Richard Bylin

UT: Joel Pettersson, Jasdan Khalili (BK S:T Jakob)

SK ARGO

IN: Marcus Lindqvist (BK Skottfint), Martin Hernefors (IK Zenith), Robin Staaf (IK Zenith), Carl Hultqvist (senast i Eds FF), Mathias Sondell (senast i IF Väster)

UT:

SOLVÄDERS FC

IN:

UT: Mohamed Mubarak (Eriksbergs IF), Abdalaziz Awil (Eriksbergs IF), Dilan Ohlson (IK Virgo), Zakaria Barre (IF Vardar Makedonija)

VRÅNGÖ IF

IN: Benny Liljeroth (tränare)

UT: Patrick Johansson (tränare), Christoffer Janicijevic (Styrsö BK), Emil Ekman (Styrsö BK), Marcus Westerberg (Styrsö BK)

ÖNNEREDS IK

IN: Mattias Wikström (Älvsborg FF), Ola Holmgren (tränare)

UT: Daniel Eriksson (tränare), Alexander Carlé (tränare), Sven Wilkens (Rambergets SK)

___________________________________________________________________

6D

BACKATORPS IF

IN: Jon Wiklund (huvudtränare), Philip Nordh (assisterande tränare), Daniel Kallin (Dals Långeds IK), Vishnu Nair (Kärra KIF),

Anton Johansson (Moheda IF), Gustav Arnesson (Moheda IF)

UT: William Potter (tränare), Stefan Lindström (tränare), Håkan Åkerblom (tränare), Nicklas Wik (Finlandia Pallo AIF)

BJURSLÄTTS IF

IN: Pjer Utkovic (IF Vardar Makedonija), Marcus Rudén (comeback), Martin Trpkovski (IF Vardar/Makedonija), Amir Persson (IF Väster), Almin Demir (Bosna IF).

UT:

BK BJÖRKÅSEN

IN:

UT:

BOSNA IF

IN:

UT: Almin Demir (Bjurslätts IF)

DISERÖD SK

IN:

UT:

FTU

IN: Dogukan Sarac (BK Häcken U-17), Sandi Dautcehajic (IF Warta), Batuhan Canciger (Hisingsbacka FC), Mustafa Dereli (senast i IF Wartas ungdomslag), Abel Zekarias (Hisingen FC), Danyom Zekarias (Hisingen FC), Oguzhan Polat (IF Warta), Mert Tekcan (senast i ÖIS ungdomslag)

UT:

HERMANSBY IF

IN: Andreas Averby (tränare), Zandar Stridsberg

UT:

HÅLTA IK

IN: Martin Olsson (ny tränare)

UT:

HÄLSÖ BK

IN:

UT: John Nilsson (tränare)

IF VARDAR MAKEDONIJA

IN: Uliks Avdijaj (Angered MBIK), Enis Avdijaj (Croatia Göteborg), Zakaria Barre (Solväders FC), Farzad Dehzad (Angered MBIK), Elias Ben Sassi (Kärra KIF juniorer), Hassan Masri (senast i nerlagda FC Sparta), Mervan Duman (Västkurd FF), Alan Mezori (comeback efter skada), Sean Weeks (comeback), Maher Zaidan (ny i tränarstaben)

UT: Pjer Utkovic (Bjurslätts IF), Andreas Karlsson (KF Velebit), Martin Trpkovski (Bjurslätts IF), Enes Paljevic (IF Mölndal), Benjamin Sacirovic (KF Velebit), Alex Trpkovski (KF Velebit), Kondwani Kalimanjira (KF Velebit), Daniel Milanovski (KF Velebit), Mattheus Aprim (Balltorps FF), Andreas Andersson (Utbynäs SK)

IF WARTA

IN:

UT: Sandi Dautcehajic (FTU), Oguzhan Polat (FTU)

NEUTRALA UF

IN: William Potter (tränare)

UT:

___________________________________________________________________

7A

ANDALUS IF

IN:

UT:

ANGERED SK

IN:

UT:

ELISEDALS IS

IN:

UT:

ERITREANSKA IF GÖTEBORG

IN:

UT:

FOTÖ GOIF

IN:

UT:

GAMBIANSKA IF

IN:

UT:

GOTHENBURG CELTIC FC

IN: Lorenzo Minola (BK S:T Jakob)

UT:

KURDISTAN SF
IN:

UT:

LÖVET/JOHANNEBERGS IF

IN:

UT: Tom Andersen (Ytterby IS), Tobias Frimansson (lägger av)

NÖDINGE SK

IN:

UT:

RÖBDO IF

IN:

UT:

SURTE IS

IN:

UT:

VÄSTKURD BK

IN: Roni Kurdali (IF Väster)

UT:

________________________________________________________________

7B

AZALEA BK

IN: Jan Juhlin (tränare), följande kommer från Azalea BK:s juniorlag eller med ett förflutet i ABK: Felix Bellak, Petter Dahlberg, Victor Hagman, Björn Henning, Valentin Alonso Heras, Philip Juhlin , Hannes Norberg, Svante Kallin, Hamid Khademi, Simon Lindblom, Rasmus Linderås, Lukas Pettersson, Leo Lönnroth, Milad Qaljaee, Johannes Rutström. Gustav Rybo Molin (Real Maskin BK), Max Hamström (Älvsborgs FF junior), Simon Söderqvist (Älvsborgs FF junior), Milton Lönnroth (Schweiz), Rasmus Magnusson (Kärra KIF), Amin Khaloufi (Slottsskogen/Godhem IF), Abbe Hussein (Näsets SK junior), Filip Persson (FC Fiskebäck)

UT:

BK SKOTTFINT

IN: Patrick Versteeg (VV Almkerk, Holland), Nijaz Jakupovic (senast i Lundby IF), Lukass Holm, Kevin Andersson, Johny Larsen (Bording IF), Denis Jakupovic (Gunnilse IS), Jonathan Hooper, Scott Lyon, Vittorio D’Ortona, Yurko Zavada

UT: Mathias Pringle (Balltorps FF), Casper Ljungberg (FC Fiskebäck), Ludvig Höglund (FC Fiskebäck), Marcus Lindqvist (SK Argo), Erion Iljazi (Björndammens BK), Alexander Hallner (IF Väster), Sebastian Pisoni (Hovås Billdal IF), Carl-Johan Sjöqvist (FC Fiskebäck), Max Nilsson (Askims IK), Alexander Hernach (IK Virgo), Robert Eckerman (FC Fiskebäck)

CHALMERS STUDENTKÅRS IF

IN:

UT:

 

HJUVIKS AIK

IN:

UT:

IF POSITIVUM GÖTEBORG

IN:

UT:

KÄRINGÖNS FC

IN:

UT:

MENISKEN IF

IN: Jimmy Christensen (Dalen/KFF), Mattias Kisch (Grönbo IF, division 7 Örebro), Daniel Koch, Robin Wickins (huvudtränare)

UT: Mikael Aronsson (GAIK)

SLOTTSSKOGEN/GODHEM IF

IN:

UT: Benny Liljeroth (tränare), Amin Khaloufi (Azalea BK)

TYNNERED FC

IN:

UT:

ÖSETS BK

IN:

UT: